3D Oda Tasarımının Güzel Bir Tasarım Vizyonunu Gerçekleştirmenize Yardımcı Olmasının 7 Yolu

3D oda tasarım konseptini kullanarak evinizi inşa etmeden önce çeşitli tasarım öğeleriyle görselleştirin. Daha fazlası için buraya tıklayın.

3D iç oda tasarımı, tamamen mobilyalı ve tamamen dekore edilmiş bir odanın en önemli unsurlara odaklanarak üç boyutlu bir perspektiften temsili olarak tanımlanır.

Bunu 3D iç tasarım yazılımı kullanarak başarabilirsiniz. Bu, iç mimarların müşterilerine güven verebildikleri ve onları ikna edebildikleri için fikirlerini daha iyi satmalarına yardımcı olur. Üç boyutlu bir oda tasarımı, seçilen alanı metin/görsel bilgilerle sunar, ancak bilgilerin entegre edildiği medya/formatlar büyük ölçüde değişebilir. En yaygın kullanım alanları kat planları, grafik sunumlar, oda konfigüratörleri, oda görselleştirmeleri ve gezinti turlarıdır. Bununla ilgili en iyi şey, zaman içinde güncellenebilmesi ve değiştirilebilmesidir.

İster sıfırdan yapıyor ister sadece yeniliyor olun, 3D oda tasarımının hayalinizdeki ev için güzel bir tasarım vizyonu gerçekleştirmenize yardımcı olabileceği 7 yolu inceleyelim. İhtiyaçlarınıza göre kişiselleştirebilirsiniz.

A. Aydınlatmayı 3D Oda Tasarımınıza Dahil Edin

Işık, odanın görsel deneyimlerini boyayan ipliktir. Sanatı hayata geçirmek için aydınlatmayı üç boyutlu oda tasarımına nasıl dahil edebileceğinizi mi merak ediyorsunuz? Bunu yapay, doğal veya her ikisinin karışımını kullanarak yapabilirsiniz. Doğal aydınlatma hava kalitesini artırmaya yardımcı olur, sağlığı ve üretkenliği destekler, enerji maliyetlerini azaltır ve karanlık odaları aydınlatır. Yapay aydınlatma da belirli alanları/nesneleri vurgulayan aydınlatma armatürleri, ampuller ve lambalardan gelir ve göz yorgunluğunu azaltmak için parlaklık seviyeleri üzerinde daha fazla kontrole sahip olabilirsiniz.

Görsel temsilin doğal, doğru, gerçekçi ve daha inandırıcı görünmesi için ışığın yarattığı parlaklık, derinlik ve gölgeler uygun şekilde ayarlanmalıdır. Aydınlatma, bilgisayar tarafından oluşturulan 3D oda tasarımı görüntülerine daha fazla hayat vermenize yardımcı olabilir:

 • Işın hızının yönünü ve renk sıcaklığını ayarlayarak odanın doğru ruh halini ayarlamanıza yardımcı olur.
 • Odaya doğal bir ışıltı katar ve nesnelerin farklı malzemelerini ayırt eder.
 • Farklı tasarım bölgelerinin sergilenmesine yardımcı olarak bir odanın işlevselliğini ve verimliliğini artırır.
 • Gölgeler aracılığıyla gerçekçilik katar ve bir evin görünümünü, hissini ve kişiliğini iletir.
 • Dikkati odanın en iyi kısımlarına çekerek ve daha az cilalı kısımlardan uzaklaştırarak temel unsurları vurgular.
3D room design that incorporates chandelier to illuminate the space3D room design that incorporates chandelier to illuminate the space
Süslü bir avize bu çift tuğla ve ahşap duvarı aydınlatıyor

B. 3D Oda Tasarımınız için Doğru Renkleri Seçin

Renk, belirli bir odanın nasıl tanımlandığı üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. İnsan algısını ve duygularını büyük ölçüde etkiler. İç mimarların en düşünceli 3D oda renk tasarımına ulaşmak için üzerinde oynadıkları beş renk şeması kategorisi vardır:

(1)Açık Renkler (yansıtıcı olduğu için dokusal kontrasta daha az dayanır)

(2) Koyu Renkler (dokusal kontrasta daha fazla güvenin | görsel ilgi yaratmak için bol miktarda doğal ışıkla tamamlayın)

(3)Nötrler (güvenli seçim | her türlü kontrast renk/dokuyla iyi uyum sağlar | birlikte yaşaması daha kolay | zamansız bir hava)

(4)Tamamlayıcı Renkler (renk tekerleğinin zıt uçlarında bulunan renkler – biri ince diğeri baskın)

(5)Monokromatik Renkler (tüm tonları ve gölgeleriyle tamamlanan bir ana renk)

Bir iç mekan renk paleti, insanların o evdeki etkisini ve deneyimini belirlemeye yardımcı olan renklerin titiz bir şekilde seçilmesi ve stratejik olarak yerleştirilmesidir. Göz alıcı ve çarpıcı bir görsel dil oluşturmak için her odayı birbirine bağlayarak evin içinde akar ve aynı zamanda izleyenler için yeni bir bakış açısı katar. En sık kullanılan alanlarla başlayın, geçiş alanlarına doğru ilerleyin (~genellikle ihmal edilen alanlar) ve iç mekan renk düzenini planlarken bunları da anlatıya dahil edin.

Colour choices for 3D room design of the living roomColour choices for 3D room design of the living room
Oturma odası için 3D renkli duvar kağıdı tasarımı zarif ve şık görünüyor

C. 3D Oda Tasarımınız için Doğru Malzeme ve Dokuları Seçin

Mekanın havasını hızlı bir şekilde belirlemek için odadaki mobilyalara ve duvar halılarına uygun malzemeler uygulayın. Dokunun, rengin yüzeyden ışığı nasıl emdiğini ve yansıttığını da etkilediğini unutmayın. Pürüzlü kumaşlar daha fazla ışık emer ve bir rengin sıcak görünmesine neden olurken, parlak, parlak kumaşlar ışığı yansıtır ve daha açık görünür. Dokuları, desenleri ve malzemeleri katmanlamak görsel derinlik, boyut ve mekana ilginç bir karakter kazandırmanın anahtarıdır. ‍

D. 3D Oda Tasarımında Nesnelerin Boyutu ve Yerleşimi de Önemlidir

Gördüğünüzde daha hoş bir bilinçaltı tepkisi uyandırmak için oda yapısını ve nesnelerini simetrik olarak düzenleyin. İç tasarımda ‘denge’, belirli bir alan boyunca mükemmel bir şekilde korunması gereken eşit bir görsel ağırlık dağılımı olarak tanımlanır. İç tasarımda üç tür denge vardır:

 • Asimetrik Denge (gözleri benzer şekilde etkileyen aynı görsel ağırlığa sahip farklı nesneler)
 • Simetrik Denge (tek tip görünüm için dikeyin her iki yanında benzer konumlarda bulunan aynı nesneler)
 • Radyal Denge (tüm hayati tasarım öğelerinin önceden belirlenmiş belirli bir merkez noktası etrafında dizilmesi)
Right placements of objects in a 3D room designRight placements of objects in a 3D room design
Çiçek desenli büyütülmüş duvar kağıdı odaya ferahlatıcı bir hava katıyor

E. 3D Oda Tasarımında Mobilya ve Dekorun Ölçeği ve Oranı

3D oda tasarımı, odayı deneyimlemenin nasıl bir şey olduğuna dair göz seviyesinde bir görüş elde etmenize yardımcı olur. Önemli bakış noktalarını seçebilir ve tasarım öğelerinin, tasarımın kompozisyonunu diğer tüm perspektiflerden ödün vermeden bu noktalarda vizyonunuzu düzgün bir şekilde ifade etmesini sağlayabilirsiniz.

‘Ölçek’, nesnelerin birbirlerine kıyasla nasıl boyutlandırıldığına odaklanır. Bu daha spesifik bir kavramdır. ‘Oran’ ise tek bir unsurun ya da iki unsurun tasarımın bütününe oranıyla ilgilenir. Daha göreceli bir kavramdır. Nesnelerin ölçeğini ve oranını anlamak, iç mimarların odanın işlevselliğini ve estetiğini hesaba katmasını ve ona daha uyumlu bir yapı kazandırmasını sağlar.

İç tasarımda farklı oran türleri vardır:

 • Uzay Orantısı
 • Renk Oranı
 • Şekil Orantısı
 • Işık oranı
3D room design with a right proportion of furniture3D room design with a right proportion of furniture
Doğru mobilya oranı oturma odasının işlevselliğini artırır

F. 3D Oda Tasarımında Kontrast ve Tekrarlama İlkesi

 • Kontrast – İlginç bir kontrast yaratmak için, duvar rengi veya farklı geometrik yapılar (~daireler, kareler) gibi iki farklı tasarım öğesini karşı karşıya getirin.
 • Tekrarlama – Simetrik bir denge oluşturmak için aynı öğeyi (dokular, renkler, desenler) belirli bir alanda birden çok kez kullanın.
Modular home interiors for a hassle free lifestyle

G. Daha İşlevsel Bir 3D Oda Tasarlamak için Unsurların Geçişi, İlerlemesi ve Dolaşımı

Geçiş – Çıplak gözle anında fark edilebilen ve pürüzsüz bir görsel akış yaratan net farklılıkların ana hatlarını çizin.

İlerleme – Bir temel unsuru alın ve temelini koruyarak boyut kademelendirmesi yoluyla niteliklerini artırın/azaltın.

Sirkülasyon – Üç boyutlu oda tasarımında, yapılar arasındaki mesafenin rahatça çalışılabilecek ve içinden geçilebilecek kadar rahat olmasını sağlayarak kolay sirkülasyonu hedefleyin.

Functional 3D room design with a 3D pop-up wall paintingFunctional 3D room design with a 3D pop-up wall painting
Oturma odası için bu 3D pop-up duvar boyama tasarımı cesur ve güzel görünüyor

Toparlıyoruz

Sonuç olarak, 3D oda tasarımı eviniz için güzel bir tasarım vizyonu gerçekleştirmenize yardımcı olur ve hareket halindeyken size değerli zaman, para ve emek tasarrufu sağlar. Bu nedenle, bir ev dönüşümü planlıyorsanız, DesignCafe ile sanal bir tasarım danışmanlığını tercih edin ve tüm sorularınızı yanıtlasınlar.

3D Oda Tasarımı Hakkında SSS

3D Oda Tasarımı Nasıl Yapılır?
Bir 3D oda tasarımı yapmanın birden fazla yolu vardır ve bunları tek başına veya bir arada da kullanabilirsiniz:

 • 3D Rendering
 • 3D Modelleme
 • Animasyon

2D Oda Tasarımı ile 3D Oda Tasarımı Arasındaki FarkNedir?
2D oda tasarımı, yükseklik veya derinliğe herhangi bir atıfta bulunmadan duvarların ve demirbaşların (pencereler/kapılar) yerini gösteren odanın basit bir düz çizimini ifade eder. 3 boyutlu oda tasarımı ise mekanın ve unsurlarının ayrıntılı ve gerçekçi bir açıklamasını sunan üç boyutlu bir düzeni (yükseklik, uzunluk, genişlik) ifade eder.

3D Oda TasarımınınFaydaları Nelerdir?

 • İnşaat/yenileme başlamadan önce bile bitmiş alanın tamamının daha bütünsel ve doğru bir şekilde görselleştirilmesine yardımcı olur. Teknik yönleri ve estetik faydaları da yakından inceleyebilirsiniz.
 • Herhangi bir hatayı önceden gösterdiğinden ve tasarımı buna göre değiştirmenize yardımcı olduğundan, gerçek projede ‘tekrarlar’ için harcanan gereksiz zaman, çaba ve maliyetleri en aza indirir. Potansiyel tasarım felaketlerini önler.
 • Size birden fazla olasılığı keşfetme ve fiziksel olarak hareket etmeden veya tek bir öğeye bile dokunmadan alanınız için birden fazla tasarım permütasyonunu deneme esnekliği sunar.
 • Mimari çizimlerin gerçek zamanlı olarak yeniden yapılandırılmasına ve değiştirilmesine olanak tanır. Ayrıca, yapılan değişiklikleri takip edebilmeniz için oda tasarımının kopyalarını / iki farklı versiyonunu kaydetmenize yardımcı olur.
 • İç mimarın tasarım fikirlerini müşterilere sergilerken daha uyarlanabilir ve özelleştirilebilir bir yaklaşım geliştirmesine yardımcı olarak projenin etkisini artırır.

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir