8 Hayalinizdeki Evin İç Mekanları İçin İç Duvar Kaplamaları

İç duvar kaplaması, inşa edilmiş bir yapı üzerine yerleştirilen ek bir malzeme katmanıdır. Mekanınızı süslemek için duvar kaplaması tasarımları koleksiyonumuzda gezinin.

Duvar kaplaması, şıklık ve sağlamlık hissi katmak için kentsel veya geleneksel evlerde mevcut iç duvarlara monte edilir. İşte bu yüzden giderek daha popüler hale geliyor:

 • Çevre dostudur ve zehirli dumanlar salmadığı için yangına dayanıklıdır.
 • Makul fiyatlıdır ve son derece dayanıklıdır.
 • Isıtma ve soğutma faturalarının azalmasını sağlar.
 • Kurulumu, temizliği ve zaman içinde bakımı kolay ve hızlıdır.
 • Tasarımında esneklik sağlar (dikey, yatay ve açısal kurulum).
 • Gürültü kontrolü, üstün akustik, suya dayanıklılık ve yalıtım sağlar.
 • Çok yönlüdür, çarpıcı yapılar oluşturur ve birçok renk, doku ve malzemede mevcuttur.
 • Üstün mekanik mukavemet sağlar ve duvar yüzeyindeki düzensizlikleri gizler.
 • Tavanlar ve iç ve dış duvarlar için stratejik olarak kullanılabilir.

Bazı faktörler de duvar kaplamasının dayanıklılığını etkiler:

 • Ahşap (20 ila 35 yıl), toz boya kaplı alüminyum (15 yıla kadar) vb. gibi kullanılan malzemenin türü.
 • Odanın boyutu ve düzeni ve pencerelerin konumlandırılması.
 • Bölgeye özgü hava koşulları.
 • Isı direnci ve solma yoğunluğu.
 • Enerji verimliliği ve termitlere karşı direnç.

Şimdi, duvar kaplaması için yaygın olarak kullanılan bazı popüler malzemeleri tartışalım. Eviniz için bilinçli bir satın alma yapmak için artılarını ve eksilerini inceleyin.

Merdiven için Tuğla Duvar Kaplama Tasarımı

Tuğla duvar kaplama tasarımı bu merdiven alanı için klasik bir seçimdir. Mekana vintage ve rustik bir estetik hava katıyor ve temizlenmesi ve bakımı kolay, bu da büyük bir bonus. Bu kaplama kirletici hasarı veya çatlama belirtisi göstermez ve geniş alanı yazın serin, kışın sıcak tutmaya yardımcı olur.

Brick wall cladding idea for the staircase, which complements the rest of the roomBrick wall cladding idea for the staircase, which complements the rest of the room
Duvar kaplaması odayı tamamlıyor

Aile Odası için Granit Duvar Kaplama Tasarımı

Granit kaplama, bu minimalist ama sofistike aile odasında televizyonun arkasındaki vurgu duvarını boydan boya kaplıyor. İyi ses emme özelliklerine sahiptir ve alanı daha davetkar ve sıcak hale getiren bir ısı yalıtkanı görevi görür. Ayrıca uzun süre dayanacak şekilde inşa edilmiş uğurlu bir taş olarak kabul edilir.

Granite wall cladding design with plants for the family room to lend a good contrastGranite wall cladding design with plants for the family room to lend a good contrast
Bitkiler duvarlarla iyi bir kontrast oluşturuyor
Looking for top home interior designers for your home?

Yemek Odası için İtalyan Mermer Duvar Kaplama Tasarımı

Bu İtalyan mermer duvar kaplaması tasarımı, mevcut dekor ve renk temasıyla iyi uyum sağladığından yemek odası için mükemmel bir seçimdir. Diğer seçeneklere göre çok daha hafif ve çevre dostudur ve kurulumunda büyük tasarruf sağlar. Kendine özgü desenleri ve benzersiz renkleriyle yaratıcı bir şekilde oynayın. Daha ayrıntılı bir temaya bağlı kalmak istemiyorsanız duvar kaplama karolarını da tercih edebilirsiniz.

Italian marble wall cladding for the dining room, which blends well with existing decorItalian marble wall cladding for the dining room, which blends well with existing decor
Mermer duvar kaplaması iklimsel dalgalanmalara rağmen görünümünü korur

Açık Gri Taş Duvar Kaplaması

Bu açık gri taş döşemeli duvar kaplaması, bu oturma odasına kırsal bir hava katıyor. Tavandaki ahşap kirişler ve pencereden giren güneş ışığı, duvarların karmaşık güzelliğini vurguluyor ve odanın daha parlak ve daha büyük görünmesini sağlıyor. Geleneksel taş işçiliğine hafif bir alternatiftir.

Light grey stone wall cladding, which adds a country-side feel to the living roomLight grey stone wall cladding, which adds a country-side feel to the living room
Taş duvar kaplaması odanın sıcaklığını dengede tutuyor

Duvar Kaplama Dokusundan Yararlanın

Doğal taş duvar dokulu kaplama, sıradan bir giriş yolunu olağanüstü bir görünüme kavuşturur. Mükemmel adaptasyon özellikleri ve kusurları gizleme ve mevcut duvarlardaki pürüzleri maskeleme kabiliyeti nedeniyle ilk tercih olarak geliyor. Gömme aydınlatma ve yüzer yan dolap da doğal taş kaplamaya çok yakışıyor. Duvar kaplama karolarını kullanarak mekana zahmetsizce doku ekleyebilirsiniz.

Natural stone wall cladding texture for the entryway for an extraordinary lookNatural stone wall cladding texture for the entryway for an extraordinary look
Doğal taş kaplamalar kolayca monte edilebilir
Revive your home with modern and affordable home interiors!

Ev Ofis için PVC Duvar Kaplaması

Bu ev ofis, açık desenli vurgulu duvarın üzerindeki ahşap dokulu PVC duvar kaplamasıyla zarif ve ultra modern görünüyor. Yüksek su direncine sahiptir ve mükemmel bir ısı yalıtkanı görevi görür. Diğer malzemelere kıyasla en ucuz olanıdır ve daha az onarım ve değiştirme gerektirir.

PVC wall cladding for the home office for the ultra-modern lookPVC wall cladding for the home office for the ultra-modern look
PVC duvar kaplamasını temiz tutmak için basit bir silme işlemi gerekir

Yatak Odası için Ahşap Duvar Kaplaması

Yatağın arkasındaki vurgulu duvar için kullanılan bu ahşap duvar kaplaması, bu yatak odasında büyüleyici görünüyor. Son derece çevre dostu olmasının yanı sıra rahat ve klasik bir atmosfer yaratıyor. Panellerin arkasındaki ışıklar genel tasarım inceliklerini vurguluyor ve odadaki ahşap unsurlarla iyi bir uyum sağlıyor.

Wooden wall cladding for the bedroom accent wall for a cosy lookWooden wall cladding for the bedroom accent wall for a cosy look
Ahşap duvar kaplaması diğer seçeneklere göre daha fazla bakım gerektirir

Toparlıyoruz

Eviniz için daha sağlam bir yapı ve iç mekanlarınız için ekstra koruma arıyorsanız, duvar kaplaması sizin için ideal bir seçenektir. DesignCafe’deki iç tasarım uzmanlarımız, eviniz için doğru seçimi yapmanıza yardımcı olabilir ve bu sadece çevrimiçi bir danışma uzaklığındadır. Mutlu dekorasyonlar!

Duvar Kaplama Fikirleri Hakkında SSS

Belirli duvar kaplaması türlerini kullanırken yangın güvenliği ile ilgili hususlar var mıdır?
Evet, belirli duvar kaplaması türlerini kullanırken hatırlamanız gereken güvenlik hususları vardır. Bazıları yangına daha dayanıklıdır (cam ve tuğla), bazıları ise yangına daha az dayanıklıdır (uPVC, alüminyum ve ahşap). Yangına dayanıklılık, duman üretimi ve alev yayılımı gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Yangın güvenliği ile ilgili hususlar aşağıdaki gibidir:

 • Fiber Çimento – Sınırlı yanabilirlik için fiber çimento kaplamayı kullanın.
 • uPVC – Kalıntıları gidermek için düzenli olarak yumuşak deterjan ve pürüzsüz bir bezle temizleyin.
 • Ahşap – Ekstra yangın koruması sağlamak için yangına dayanıklılık geliştirmeleri uygulayın.

Duvar kaplaması diğer tasarım unsurlarıyla birleştirilebilir mi?
Duvar kaplaması sanat eseri, renk düzeni ve aydınlatma gibi diğer tasarım unsurlarıyla birleştirilebilir. Renk düzeni belirli bir ambiyans katar ve odanın güzelliğini artırır. Geleneksel tarzda bir oda için açık veya klasik beyaz tonlu duvar kaplamaları, çağdaş tarzda bir oda için ise koyu veya nötr tonlar kullanın. Işık ayarları da görünümü etkiler. Tüm odanın birleşik ve uyumlu bir görünüm yansıtması için duvar kaplamasının rengini mevcut mobilyalar, aksanlar ve sanat dekoruyla (aynalar) eşleştirmeyi düşünün. Krem rengi duvarlar sıcak, koyu gri veya kahverengi duvarlar ise sofistike bir görünüm sergiler.

Duvar kaplamasının uzun ömürlülüğü ve estetiği nasıl korunur?

 • Kaplamayı gevşek paneller, çatlaklar vb. gibi herhangi bir hasar belirtisine karşı periyodik olarak inceleyin.
 • Kaplamanın yüzeyini nemden korumak için, özellikle de ahşapsa, bir dolgu macunu uygulayın.
 • Yumuşak bir fırça ve hafif bir deterjan kullanarak tozdan arındırmak için kaplamayı düzenli olarak temizleyin.
 • Duvar kaplamasının yüzeyini çizebilecek sert ve aşındırıcı kimyasallardan kaçının.

Duvar kaplaması mevcut duvar kusurlarını veya hasarlarını kapatmak için kullanılabilir mi?
Evet, duvar kaplaması kullanarak mevcut duvar hasarlarını veya duvar kusurlarını (eşitsizlik) kapatabilirsiniz. Yalnızca tek bir duvar yapınız varsa, bunları kapatmak için başka yöntemler de kullanılabilir:

 • Yüzeyler arasındaki çizgileri belirginleştirmek için kara tahta boyası/tekli boya kullanın.
 • Tabandan tavana perdeler veya duvardan duvara perdeler asın.
 • Bir duvar fotoğraf galerisi veya sanat eseri asmak için bir çıkıntı oluşturun.

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir