9’dan 5’e Bir İşte Çalışırken Düğün Planlamak İçin 10 İpucu

Mekânları gezmek ve satıcıları işe almaktan gelinlik provalarına katılmaya ve menünüzü seçmeye kadar, hayalinizdeki günü kavramsallaştırmak ve uygulamak çok fazla düşünce, zaman, enerji, sabır ve özen gerektirdiğinden, bir düğün planlamak kolay bir iş değildir. Smith + James’ten planlamacı Tory Smith’e göre tüm süreç genellikle dokuz ila 12 ay sürüyor ve yolun her adımında iletişime geçilmesi gereken kişiler, alınması gereken kararlar ve ilgilenilmesi gereken ayrıntılar var.

Basitçe söylemek gerekirse, bir düğün planlamak tam zamanlı bir iştir ve zaten kurumsal bir işte çalışıyorsanız bunu yönetmek oldukça zordur. Günlük profesyonel yükümlülüklerinizin üzerine işe gidip gelmeyi, ev işlerini, ayak işlerini ve kişisel zamanınızı eklediğinizde, muhtemelen gün içinde düğünle ilgili işler için hiç zaman kalmadığını hissedersiniz. Smith, birçok düğün tedarikçisinin 9’dan 5’e kadar açık olduğunu ve bu nedenle mesai saatleri dışında çalışmanın özellikle zor olduğunu belirtiyor.

Uzmanla Tanışın

  • Tory Smith, üst düzey bir destinasyon etkinlik planlama ve tasarım butiği olan Smith + James’in sahibi ve yaratıcı direktörüdür.
  • Paula Ewers, Dallas, Teksas ve Atlanta, Georgia’da ofisleri bulunan Truly Ewers Events’in asıl sahibi ve baş planlayıcısıdır.

Düğününüzle ilgili yapılacaklar listesinde tıkandığınızı hissediyorsanız ve profesyonel ve özel hayatınızı nasıl dengeleyeceğinizden emin değilseniz, uzmanlardan düğün planlaması ve kariyerinizi sorunsuz bir şekilde nasıl yürütebileceğinize dair tavsiyelerini istedik. İşte, 9’dan 5’e bir işte çalışırken düğün planlamak için 10 ipucu.

Bir Profesyonel İşe Alın

Sabah 9’dan akşam 5’e kadar zaten meşgulseniz, tek başınıza bir düğün planlamak neredeyse imkansız bir iştir. Bu yüzden Smith profesyonel bir düğün planlayıcısı tutmanızı öneriyor. “Planlamacılar işi sizin için yaparlar” diyor Smith. “Stresi azaltmaya, satıcı seçimlerini yapmaya, bütçenizi yönetmeye ve tüm süreç boyunca size yol göstermeye yardımcı olurlar.” İşin büyük kısmını üstlenen bu satıcılar, programınızda zaman ve zihninizde yer açacaktır. Onların görevi, ince ayrıntıları ele almak, her şeyi programa uygun tutmak ve deneyimi olabildiğince sorunsuz hale getirmektir; böylece uzun bir iş gününün sonunda düğününüzde yapılacaklar listesiyle uğraşmak konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

Planlama için Zaman Ayırın

Bir planlamacı tutsanız bile, estetiğinizi belirlemek, masa düzeniniz hakkında son sözü söylemek veya yemek şirketinizle görüşmek gibi, sizin de bir parçası olmanız gereken bazı kararlar vardır. Bu da, haftanızda bu ayrıntılarla ilgilenmek için zaman ayırmanızın önemli olduğu anlamına gelir. Eğer 9’dan 5’e bir işiniz varsa, Truly Ewers Events’ten planlamacı Paula Ewers hafta sonlarınızı akıllıca kullanmanızı öneriyor. “Hafta sonu planlamaya odaklanmak için iki ila üç saat ayırın” diye öneriyor. “Üzerinde çalışacak işiniz olmadığını hissetseniz bile, gelecek işler için hazırlık yapın.” Her hafta listenizdeki görevlerin üstünü çizmek kendinizi hazır hissetmenize yardımcı olacak ve uzun vadede başarıya ulaşmanızı sağlayacaktır.

Düzenli Kalın

Tam zamanlı bir işte çalışırken ve bir düğün planlarken, düzenli kalmak çok önemlidir. Düğünle ilgili tüm öğelerinizi tek bir yerde toplayabileceğiniz Google Drive veya kağıt not defteri gibi bir sistem belirleyin. Smith, “Liste yapmak ve görevlerinizin başında kalmak, ekstra iş yükünü yönetmenize yardımcı olacaktır” diyor.

Düğüne Özel Görevler için E-posta Oluşturun

Tedarikçilerle iletişim kurarken, iletişimde kalmak için kişisel veya profesyonel e-postanızı kullanıyorsanız önemli bir ayrıntıyı gözden kaçırmak kolaydır ve düğününüzle ilgili mesajlar mobilya satışları veya toplantı hatırlatmaları arasında kolayca kaybolabilir. Özellikle düğününüz için kullanacağınız ayrı bir e-posta adresi oluşturmak, kendinizi düzenli hissetmenize ve projelerinizin başında olmanıza yardımcı olacaktır. Kurumsal hayatınızı düğün planlama çabanızdan ayıracağınızdan bahsetmiyorum bile, bu da büyük gününüzü tam zamanlı bir işle daha yönetilebilir hale getirecektir.

Ewers, daha da fazla zaman kazanmak için her ayrıntı için “Çiçekler” ve “Düğün Pastası” gibi klasörler oluşturmanızı öneriyor. “Bu, daha büyük bir projeye eklemek için daha küçük ayrıntılara ihtiyaç duyduğunuzda kolayca bilgi aramanıza yardımcı olacaktır” diye belirtiyor.

Önceliklerinizi Belirleyin

Zaman sınırlı bir kaynak olduğundan, Ewers yalnızca sizin ve eşiniz için gerçekten önemli olan konulara odaklanmanızı tavsiye ediyor. “Zamanınızı ve kaynaklarınızı bu önceliklere odaklayın ve daha az önemli ayrıntılardan ödün vermeyi düşünün” diyor. Örneğin, ikiniz de çiçeklerle dolu bir düğün hayal ediyorsanız ancak düğün ekibinizin ne giyeceğini pek önemsemiyorsanız, zamanınızın çoğunu çiçeklerinizi seçmeye ayırın ve ekibinizin, estetiğinizin geri kalanıyla eşleşen belirli bir renk paletinden kendi kıyafetlerini seçmesini sağlayın. En çok neye değer verdiğinizi belirlemek size çok zaman kazandıracak ve aşk hikayenizin daha doğru bir tasvirini oluşturacaktır.

Araştırmanızı Sınırlandırın

Büyük gününüzü planlamak zaten programınızda yer kaplıyor, ancak her karar vermeniz gerektiğinde sürekli olarak dış kaynakları kontrol ederseniz, kurumsal işinizden sonra asla boş zamanınız olmayacak. Smith, süreci mümkün olduğunca verimli hale getirmek için sosyal medyada gezinmeyi sınırlandırmanızı öneriyor. Smith, “Pinterest veya Instagram’da karar yorgunluğuna kapılıp seçeneklerden bunalacak kadar çok zaman geçirme tuzağına düşmeyin” diyor. “Vizyonunuza güvenin ve ona sadık kalın.”

Kendin Yap Projelerini Azaltın

Ajandanıza birkaç kendin yap projesi eklemek, yaratıcılığınızı ifade etmenin kesinlikle eğlenceli ve bütçe dostu bir yoludur, ancak bu görevlerin üstesinden gelmek, özellikle 9’dan 5’e işi olanlar için büyük bir zaman kaybı olabilir. Düğününüzden önce gerçekten kurnazlık yapmak istiyorsanız, bir veya iki DIY tasarımını üstlenin ve süslemelerinizin geri kalanını satın alın veya kiralayın. Sadece bu girişimi çok önceden başlattığınızdan emin olun, böylece son saniyede tıkanıp kalmazsınız.

Delege Etmeyi Öğrenin

Muhtemelen vizyonunuzu hayata geçirme konusunda kendinizi sorumlu hissetseniz de, kaynaklarınız için yarışan tam zamanlı bir işiniz olduğunda her ayrıntıyı tek başınıza halletmeniz mümkün değildir. Kontrolün bir kısmını size bırakır ve başkalarının da katkıda bulunmasını sağlarsanız düğün gününüzün yine de sorunsuz geçeceğine güvenin. Ewers’a göre, bunu etkili bir şekilde yapmak için arkadaşlarınızdan ve aile üyelerinizden beceri setlerine göre görevleri tamamlamalarını isteyin. Belki eşinizden bir çalma listesi hazırlamasını ve menüyü oluşturmasını isteyebilir, annenizden de gelinliğinizi almasını isteyebilirsiniz. Herhangi bir yardım uzun bir yol kat edecektir.

Bir Sorumluluk Ortağı Bulun

Yorucu bir iş gününün ardından düğün planlama görevlerini atlamak cazip gelebilir, özellikle de kendinizi sorumlu tutan sizseniz. Ewers, genellikle kendi kendini motive eden bir kişi değilseniz, “destek, motivasyon ve teşvik sağlayarak planlama hedeflerinize ve taahhütlerinize bağlı kalmanıza yardımcı olacak” bir ortak bulmanızı öneriyor. Belki de nedimenizden haftada bir kez -telefon görüşmesi ya da kısa mesaj yoluyla- sizi kontrol etmesini ve hangi projeler üzerinde çalıştığınızı sormasını isteyebilirsiniz. Teslim tarihlerinizin başında birinin olması, kendinizi daha istekli hissetmenize yardımcı olabilir.

Düşüncelerinizi Yeniden Çerçeveleyin

Bir düğünü planlamak zaman zaman zor olsa da, kendinize sürekli olarak 9’dan 5’e işinizde çalışmak ve düğün planınızı yapmak için yeterli zamanınız olmadığını söylerseniz, gereksiz bir kaygıyı da beraberinde getirmiş olursunuz. Süreci nasıl gördüğünüz, deneyiminizi etkileyecektir; bu nedenle bazen tek yapmanız gereken bakış açınızı ve kendi kendinize konuşmanızı değiştirmektir. Smith, “Unutmayın, sonsuza dek birlikte olacağınız kişiye aşık olduğunuzu kutlamak için bir parti planlıyorsunuz” diyor. “Bu bir kutlama! İnsanların asıl meseleye odaklanmayı unuttuklarında düğün stresine kurban gittiklerini gördüm. Bu, külfetli ya da ekstra bir iş gibi hissettirmemeli; eğlenceli olmalı! Bunu her zaman aklınızda tutun, böylece drama veya stresin sizi üzmesine veya gerçek tam zamanlı işinizden uzaklaştırmasına izin vermezsiniz.”

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir