Anasayfa » Gelin Rehberi » Bakım ve Diyet » Adetliyken Gelinlik Giymek
adetliyken gelinlik giymek, adetliyken gelinlik giyilir mi, regl döneminde gelinlik giymek

Adetliyken Gelinlik Giymek

En mutlu gününüzde her şeyin kusursuz olmasını istemenizden daha doğal ne olabilir? Peki, düğün gününüz regl döneminize denk gelirse ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Bu yazımızda “adetliyken gelinlik giyilir mi?” sorusunun yanıtını birlikte arayacağız!

Adetliyken Gelinlik Giyilir Mi?

Gerekli tedbirleri alırsanız ve hazırlıklı olursanız, regl döneminizde olsanız bile gelinliğinizi hiç kirletmeden gece boyunca rahat edebilir, bu özel günün kendisine odaklanabilirsiniz. Yani, düğün gününüzde veya gelinliğin içindeyken adet olmanız, korktuğunuz gibi ciddi bir problem olmayacaktır. Peki, nasıl mı?

Adetliyken Gelinlik Giymek

Beyaz bir gelinlik, harika bir makyaj, gelin saçı ve topuklu ayakkabıların içinde ahenkle dans ederken, hesaba katılmayan bir adet kanaması birdenbire bütün enerjinizin bir anda yıkılmasına neden olabilir. Bu gibi durumlarda, pek çok gelin düğün gününün tadını çıkarmak yerine gelinliğinin kirlenmesi, kanın bulaşması ihtimalinden dolayı huzursuzluk yaşar. Peki bunun için ne gibi önlemler almak gerekir? Hemen anlatalım…

Düğün Günü Regl Olmak

Düğün gününüzde bembeyaz gelinliği giyip, yapılacak törene hazırlanırken; birdenbire regl olmanız gecenin kabusa dönüşmesine neden olabilir. Ancak, şunu kesinlikle unutmayın; bu durumu yaşayan tek siz değilsiniz!

İlk olarak, düğün gününden önce acil durum çantanıza; yedek iç çamaşırı, tampon, ped gibi ürünler koymalısınız. Hatta mümkünse birkaç tane daha yedek bulundurmanızda da yarar var.

Eğer, adet döngünüzün düğün tarihinizle çakışacağını önceden hesaplayabiliyorsanız; adet geciktirici ilaçlardan yardım alabilirsiniz. Ancak, bu hapların ilaç olduğu unutulmamalı ve kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışmalı. İlaç almak istemeyen gelinle ise, ped veya tampon kullanmak gibi tedbirler almayı tercih edebilir.

Yine de, her ne kadar düğün tarihi regl dönemine göre düzenlemiş olunsa da yaşanılan koşuşturma, heyecan, stres gibi unsurlar adet kanamasının daha erken başlamasına neden olabilir. Adet döngünüzün ilk günündeyseniz işinizin daha kolay olduğunu söyleyelim; çünkü, ilk günlerde kanama genellikle daha az olmaktadır. Burada dikkat etmeniz konu ise ağrı kesiciler. Bazı ağrı kesiciler yan etki olarak kanamayı arttırabilir. Bu konuda yine en iyi tedbir, düğün gününden önce bir jinekolog ile konuşmak olacaktır.

Gelinlik Üstünüzdeyken Adet Olursanız Ne Yapmanız Gerekir?

Peki, ya gelinlik üzerinizdeyken adet olursanız? Daha önce de söylediğimiz gibi; telaşa kapılmayacaksınız. Aksi takdirde, yaşayacağınız stres ve gerginlik, gelinliğin içinde rahat etmenize engel olacaktır.

Gelinlerin büyük çoğunluğu üzerilerinde gelinlik varken tampon kullanmayı tercih ediyor (Sık sık tuvalete gitmektense bu çok daha pratik bir çözüm olabilir). Zaten, tamponun gelinliğin içinde fark edilmesi de pek mümkün değil. Doğru yerleştirdiğiniz takdirde, mükemmel bir koruma sağlayacaktır (Bu sayede sıkça tuvalete gitmenize gerek kalmaz). Ancak, adet gününde oluşabilecek şişkinliklere karşı da tedbirli olmanız gerekebilir. Tampon kullanmayı tercih etmeyen gelinlerin ise, geniş elastik bandajlı dar iç çamaşırları giymelerini öneririz.

Tavsiyelerimiz çerçevesinde eminiz ki bu önemli gününüze hiçbir kötü haber gölge düşüremeyecek, gelinliğiniz ve iç çamaşırınız hijyenik ve tertemiz kalacak!

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir