Anasayfa » Düğün Planlama Rehberi » Nikah ve Düğün Hazırlıkları » Düğünlerin Yükselen Trendi: After Party
after party

Düğünlerin Yükselen Trendi: After Party

Özellikle ünlü isimlerin düğünlerinin ardından düzenledikleri after partyler dolayısıyla hayatımıza giren ve popülerliği gittikçe artan after party kavramı; aslında ünlülerin konserden sonra verdikleri ve ekipçe eğlendikleri bir parti konseptidir. Şimdilerde ise düğün sonrasında düzenlenen veya sadece nikah töreni ile evlenen çiftlerin nikah sonrasında organize ettikleri bir eğlencedir. Düğünün resmi geçen havasının tersine, after partylerde küçük ve samimi bir grupla doyasıya eğlenmek hedeflenmektedir.

Düğünlerin son zamanlardaki yükselen trendi after party ilginizi çekiyorsa ve bu konuda detaylı bilgilere ihtiyacınız varsa o halde doğru yerdesiniz. After party organizasyonu ve konseptleri hakkında bilmek isteyeceğiniz tüm bilgileri sizler için derledik. Hazırsanız parti zamanı!

After Party Nasıl Organize Edilir?

Samimi olduğunuz küçük bir grupla düğün sonrası için bir after party organize etmek istiyorsanız, işe davetli sayınızı belirlemekle başlayabilirsiniz.

Davetli sayınızın 20-25 kişi ya da daha az olması durumunda bir gece kulübünde eğlenme seçeneğini kullanabilirsiniz. Veya başka bir mekan ayarlamak yerine kendi düğün mekanınızın bir köşesini kullanabilirsiniz. Özellikle açık havada yapılan düğünler için sizce de bu ideal bir çözüm değil mi?

Sayıca daha fazla davetlinin katılacağı bir after party düzenleyecekseniz ise size özel bir mekanı ayarlamak daha doğru bir tercih olabilir. Bunun için özel bir mekanla anlaşabilir ya da bir eğlence kulübünün belli bir kısmının size ayrılmasını talep edebilirsiniz. Özellikle yaz düğünleri için tekne veya yat kiralama seçeneği de mükemmel bir after party ortamı yaratmanız için iyi bir fırsat olabilir.

After party organizasyonu için, belirlediğiniz tarihte uygun gördüğünüz bir mekan ile anlaştıktan sonra düğün sırasında yer ve zamanı arkadaşlarınızın kulağına fısıldamanız yeterlidir. Her detayı planlanmış ve kusursuz bir parti için ise organizasyon şirketlerinden yardım alabilirsiniz. Bu sayede müzik, ikramlıklar, içkiler ve parti konsepti gibi detaylar organizasyon firmaları tarafından halledilirken size sadece misafirlerinizle after partye katılma görevi kalır.

Nikah + After Party Trendi

Özellikle yeni nesil gelin ve damatların tercih ettiği nikah sonrası (düğün kutlama yemeği yerine) after party, oldukça popüler olmaya başladı. (Her ne kadar aileler bu trende çok sıcak bakmıyorsa olsa da..) Yani after party için, düğün hazırlıkları evresine zaman ve enerji harcamak istemeyen yeni evlenecek çiftlerin ideal seçeneği demek yanlış olmaz.

Düğün için ayrılması gereken bütçe ise, daha iyi bir balayı veya ileriye dönük başka harcamalarda kullanılıyor.

Düğün ve After Party Bir Arada Olur Mu?

Düğün sonrasında after party, bazı çiftler için harika bir fikir; düğünden sonra yakın arkadaşlarınızla birlikte tüm stres ve sıkıntılarınızı atıp eğleniyorsunuz. (Sonuçta düğün ne kadar keyifli olursa olsun, size en yakın olan kişilerle daha samimi bir ortamda bulunmak kulağa oldukça hoş geliyor.)

Fakat tabi düğün hazırlıklarının da oldukça yorucu olduğunu unutmamak gerek. Bu yoğun temponun üzerine bir de after party organizasyonu eklemek istemeyen çiftler de haliyle oluyor. (Yoğun ve yorucu tempodan şikayetçi olmanıza rağmen yine de bir after party istiyorsanız, özel bir ortam ayarlamaktan ya da sıfırdan bir parti organize etmekten kaçının. Bunun yerine düğün alanınızın bir köşesinde spontane bir after party düzenleyebilirsiniz.)

After Party Konseptleri

After partynizi bir konsept çerçevesinde organize etmeniz eğlencenin dozunu daha da katlayabilir. Bu yüzden sizlere birkaç konsept önerisinde bulunmak istedik.

Maskeli Balo Partisi

Tüm günün, hatta ayların yorgunluğunun üzerinize çökmüş olduğunu düşünün. Düğün hazırlıkları ve koşturmacaların yarattığı yorgunluk, stres ve sıkıntıyı atmak için dilerseniz maskeli balo temalı bir partide arkadaşlarınız, dostlarınız ve ailenizle gönlünüzce eğlenebilirsiniz.

Bu konseptin düğününüz kadar akılda kalıcı olacağından eminiz. Fakat after party alışverişine çıktığınızda konuklarınız için fazladan birkaç yedek maske almayı unutmayın sakın! Sonradan partye katılmak isteyenler, maskesini beğenmeyenler veya maskesi yüzüne küçük gelen misafirleriniz illa ki olacaktır.

Kostüm Partisi

Eğer maskeli balo partisini bir adım ileriye taşımak isterseniz kostüm partisi konseptini tercih edebilirsiniz. Herkesin farklı farklı kostümler giydiği bir after party kulağa çok modern ve yaratıcı geliyor değil mi?

Nostalji Temalı Bir Parti

Eğer belli bir döneme hayranlığınız varsa bunu partinizin konsepti olarak kullanabilirsiniz. (Hem yurt içinden hem de yurt dışından ilham alabileceğiniz dönem konseptleri bulunuyor.) Dilerseniz 70’ler, dilerseniz 80’ler, dilerseniz 90’lar veya başka bir döneme ait kıyafetler giyerek, after partynizde nostaljik ve çok farklı bir ortam oluşturabilirsiniz.

Örneğin 80’ler konseptini tercih ettiğinizde o dönemde giyilen kıyafetler ile çalınan Türkçe şarkılar partinizin ana temasını oluşturabilir. Eğer yurt dışından bir dönem konsepti tercih etmek istiyorsanız ise Avrupa ülkelerinde düzenlenen, herkesin çok şık giyindiği balolar size ilham verebilir. Örneğin rengarenk ve çok şık elbiseler içerisinde vals yaptığınız bir parti ortamı düşünün… Kafalardaki renk renk perukları hiç demiyoruz bile! (Bu konsepti tercih edecek olan çiftlerin after partysinde birbirinden komik fotoğraf kareleri yakalanacağından eminiz.)

Tabi after partynizde çalacak müzikler de seçtiğiniz döneme uygun olmalı. Ayrıca eğer böyle bir konsept tercih etmek istiyorsanız after partynize katılacak olan misafirlere önceden haber vermeyi unutmayın. (Günümüzle 80’lerin karması gibi bir manzarayla karşılaşmak istemiyorsanız tabi..)

Havuz Başı Partisi

Özellikle sıcak bir yaz akşamında gerçekleşen düğünden hemen sonra after partynizi havuz başı partisi konseptinde organize edebilirsiniz. Partinize ve geceye renk katmak adına oyunlar oynayıp başarısız olanları havuza atarak çok eğlenebilirsiniz. (Muhtemelen gecenin sonunda üzeri kuru tek bir davetli bile kalmayacaktır.)

Karaokesiz Parti Olmaz

Enerjinin çok yüksek olacağı bir parti konsepti arıyorsanız karaokeye ne dersiniz? Üstelik tek ihtiyacınız olan şey bir şarkı düzeneği! Bet sesli davetlilerinizin de şarkı söyleme ihtimali gözünüzü korkutmasın! Onların bu cesur girişimi, partinizde daha fazla kahkaha atılmasını sağlayacaktır.

Latin Dansları Konsepti

Enerjisi yüksek bol bol dans edebileceğiniz bir parti konsepti istiyorsanız ise size önerimiz Latin Dansları gecesi düzenlemenizdir. Samba, salsa, cha cha, rumba ve daha nice Latin dansı çeşitleri ile dans etmekten yorulacağınız bir after party organize edebilirsiniz. Hatta Latin dansları yapan profesyonel dansçıların da parti ortamınızda bulunması bu dans figürlerini bilmeyen davetlilerinizi de ayağa kaldırmak için hoş bir seçenek olacaktır. Ayrıca onların sergileyeceği kısa süreli dans şovları da partinin eğlencesini katlayabilir.

Türk Dansları Konsepti

Hem çok eğleneceğiniz hem de geleneksel Türk danslarına ait figürler sergileyebileceğiniz bir parti ortamı için ise, Türk dansları konseptini after partynizde kullanabilirsiniz. Halay, zeybek, horon, çiftetelli derken eğlencenin dibine vurabileceğiniz bir after party için bu konsept de aklınızda bulunsun istedik.

After Partyde Nasıl Giyinmelisiniz?

After partynizde rahat olmanız çok önemli. Sabaha kadar çılgınlar gibi dans edip eğlenirken gelinliğiniz ve topuklu ayakkabılarınız sizi rahatsız edebilir. Bunun için düğününüz bittiğinde gelinliğinizi çıkarıp yerine mini bir beyaz elbise ve rahat ayakkabılar giyebilirsiniz.

Bu detayı öncesinde düşündüyseniz gelinlik alışverişinizi yaparken kendinize beğendiğiniz, konseptinize uygun bir parti elbisesi de alabilirsiniz. Hali hazırda almış olduğunuz bir elbise yoksa ve zamanınızda kısıtlısa hiç dert etmeyin. Gardrobunuzdan daha önce giymiş olduğunuz bir parti elbisesini tekrar kullanabilirsiniz. Sonuçta bu sizin partiniz ve her koşulda muhteşem görüneceksiniz!

After Partynin Olmazsa Olmazları

Bir after party için olmazsa olmaz diyebileceğimiz şeyler nelerdir, bunları da konuşalım istedik. İlk olarak muhteşem ve çok eğleneceğiniz dostlara sahip olmanız gerekir ki zaten onlara sahipsiniz. İkinci olarak dans ederken kendinizden geçeceğiniz müzikleri çalacak bir DJ bulmalısınız. Ayrıca bu çılgın geceden anılar kalması adına bir fotoğrafçı ile anlaşmanızı tavsiye ediyoruz.

Kostüm ve parti aksesuarları kullanımı ile partinizin coşkusunu daha da artırabilirsiniz. Ayrıca catering hizmeti almadıysanız, gecenin ilerleyen saatlerinde acıkan davetlilerinize sunacağınız atıştırmalıklar önceden hazır olmalı.

Post navigation

  • Artık gençler arasında düğünler daha sade ve daha az kişi ile olmaya abaşladı özellikle pandemi sonrasında bu şekilde devam ediyor ve tabi daha az maaliyetli oluyor ayrıca sonrasında after partiler ile gerçekten eğlencenin de dibine vurulabiliyor bilmiyorum bana eski usul düğünlere göre daha mantıklı geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir