Evlenmeye karar verdiğiniz andan itibaren kendinizi farklı bir dünyaya geçmiş gibi hissedebilirsiniz. Arkadaşlarınız ile iş muhabbetleri yaparken yeni gündeminiz kayınvalidenizle görümceniz veya eltinizle kaynınız olabilir. Bazı okurlarımızın bunlar da kim dediğini duyar gibiyiz. Bazılarımızın ise sadece biraz pratiğe ihtiyacı var. Bu yüzden dünya evine girerken, gelin adaylarının burada konuşulan özel dili öğrenmesinde fayda var. Bu yüzden size bir akraba terimleri sözlüğü hazırladık. Hazırsanız ders başlıyor!

Evlenmeden Önce Öğrenilmesi Gereken Akraba Terimleri ve Anlamları

Kaynana Ne Demek?

Bunu bildiğinizi tahmin ediyoruz ancak yine de bilmeyen gelin adaylarımızın olması ihtimaline karşın “kaynana”yı da sözlüğümüze dahil ediyoruz. Kaynana yani kayınvalide ise müstakbel eşinizin annesi yani artık sizin de anne diye hitap edeceğiniz kişidir.

Kaynata Ne Demek?

Kaynatanın kim olduğunu açıklamadan önce kayınpeder desek biraz daha tanıdık gelir mi? Kaynata müstakbel eşinizin babasına deniyor. Kendisine “baba” diye hitap ederken; gıyabında ise “kaynatam” veya “kayınpederim” şeklinde bahsedilir.

Görümce Ne Demek?

“Bahçelerde börülce, oynar gelin görümce, oynasınlar bakalım, bir araya gelince” türküsünde de geçtiği üzere karşılıklı oynayanlardan biri gelin o tamam da görümce kim peki? Görümce müstakbel eşinizin ablası ya da kız kardeşi oluyor. Gıyabında bahsederken sizden büyük ya da küçük olsa da “görümcem” diyebilirsiniz ancak kendisine hitap ederken sizden büyükse ablayı, küçükse ismini kullanabilirsiniz.

Elti Ne Demek?

Konu müstakbel eşiniz dolayısı ile akraba olacağınız kişilere geleneksel olarak nasıl hitap edeceğiniz olunca; bu kişiler ile ilgili anonimleşmiş sözleri ve atasözlerini de laf arasında paylaşalım. Bir atasözümüz der ki “kuma gemisi yürümüş, elti gemisi yürümemiş”. Umarız ki siz bu atasözünü haksız çıkarırsınız ve eltiniz ile çok iyi anlaşırsınız. Peki kimdir bu elti? Eltim diyeceğiniz kişiler ise müstakbel eşinizin erkek kardeşlerinin eşleri oluyor.

Kayın Ne Demek?

Aslında kayın, kaynata ve kaynana kelimelerinin kökünü oluşturuyor. Kayınınızın babası kaynatanız, kayınınızın annesi ise kaynananız oluyor ise kayınınız kimdir? Cevap veriyoruz kayınınız; müstakbel eşinizin kendisinden küçük ya da büyük olan erkek kardeşleridir.

Sizin öğrenmeniz gereken akraba terimlerinin yanı sıra müstakbel eşinizin öğrenmesi gerekenler de bulunuyor. Şimdi de onu ilgilendiren akraba terimlerinden bahsedelim.

Baldız Ne Demek?

Eğer bir kız kardeşiniz var ise müstakbel eşiniz ablanız ya da sizden küçük kız kardeşinize baldız diye hitap edecektir. O ise kız kardeşlerinizin eniştesidir.

Bacanak Ne Demek?

Yürümeyen eltilerin gemisine rağmen bacanakların genel olarak çok iyi anlaştığı söylenebilir. Birbirini çok seven ve kollayan bacanaklar kimlerdir hemen açıklayalım. Kız kardeşlerin eşleri birbirlerine bacanak diye hitap etmektedirler. Yani kız kardeşinizin kocası ile sizin kocanız birbirlerinin bacanakları olmaktadır.

Kayınço Ne Demek?

Kayınço ya da kayınbirader olarak isimlendirilen kişi ise varsa sizin erkek kardeşiniz olacaktır. Müstakbel eşiniz kendisinden büyük veya küçük olan erkek kardeşlerinize kayınço ya da kayınbirader şeklinde hitap edebilir.

Paylaşmak Güzeldir: