Altı Yaşındaki Bir Kız Çocuğu Oyuncak Metal Dedektörü Kullanarak Bir Yosun Yığınının Altında Kayıp Alyansını Buldu

Stajyer teknisyen Neil Sneddon, 7 Mayıs 2023’te İskoçya’nın Fife bölgesindeki Aberdour Limanı’na bir tekne çekerken akla hayale gelmeyecek bir şey oldu: Beyaz altın alyansı parmağından kaydı. Daily Mail‘e göre Sneddon üç saat boyunca umutsuzca bu duygusal eşyayı aradı ama bulamadı. Sneddon havlu atmak yerine, aramasına yardım etmesi için okul arkadaşlarından Scott Spence’i aradı. Scott, “Neil biraz panik halinde beni aradı ve ona yardım edip edemeyeceğimi sordu,” diye anlatıyor. “Sular çekilene kadar beklemek zorunda olduğumuz konusunda anlaştık ve kızımla birlikte aşağı indim.”

Aberdour Harbour in Fife, ScotlandAberdour Harbour in Fife, Scotland

alanfin / Getty Images

Gazetenin haberine göre 2012 yılında Scott’ın eşi Maria Spence, Korsika’da balayı yaptıkları sırada kendi alyansını sahilde kaybetti. Scott yüzüğü bulmak için oyuncak bir metal dedektörü satın aldı. Çift kayıp mücevheri asla geri alamadı, bu yüzden oyuncağı garajlarına sakladılar. Çift, kızları Katie Spence’i kucaklarına aldıktan sonra, küçük kızları yürümeye başlayan bir çocukken bahçede dolaşırken sık sık metal dedektörüyle oynadı. Neredeyse on yıl sonra, oyuncak işe yaradı. Sneddon, “Scott’ı aradım çünkü onda bir metal dedektörü olduğunu biliyordum,” diyor.

Pazar günü Scott ve şimdi altı yaşında olan Katie oyuncak metal dedektörüyle limana geldi. Scott, “Sular çekildiğinde Neils’in yüzüğünü aramak için oldukça uzun bir zaman harcadık,” diye anlatıyor. Sneddon’a göre, eşyayı aramak için yaklaşık bir buçuk saat harcadılar. “Ve tam toparlanmak üzereyken Katie bağırmaya başladı, ‘Bip sesi geliyor! Bipliyor!” diye bağırmaya başladı. Scott anlatıyor. Scott, Katie’nin durduğu yere gitti ve arkadaşının yüzüğünün bir yosun yığınının altında saklı olduğunu fark etti. “Gelgit onu alıp götürmüştü,” diye açıklıyor Scott. “Samanlıkta iğne arıyorum sandım.”

Scott, kendisinin ve kızının Sneddon’ın alyansını bulabileceklerini hiç düşünmediğini itiraf etti. “Neil beni arayıp Katie’yi dedektörle aşağı indirmemi istediğinde, onu bulma şansının gerçekten çok düşük olduğunu düşünmüştüm,” diye paylaşıyor. “O küçük bir kahraman.” Yüzüğü bulduktan sonra Katie’ye para ödülü verildi. Daily Mail‘e göre, küçük kız o kadar mutluydu ki sahilde dans etti. Sneddon da kayıp mücevherini bulduğu için şoktaydı. “Harika bir andı,” diye sözlerini tamamlıyor. “Buna inanamadım.”

Bu, bir çiftin uzun süredir kayıp olan yüzüğünü mucizevi bir şekilde bulduğu ilk olay değil. Yahoo! News Australia‘ya göre, Eylül 2021’de Joanna Vink’in antika nişan yüzüğü, ailesinin teknesinde güneş kremini yeniden sürerken Avustralya’nın Sidney kentindeki Parramatta Nehri’ne düştü. Joanna ve kocası Michael Vink, yüzüğün bulunmasına yardımcı olmak için üç profesyonel arama görevi ayarladı. Saatler süren sonsuz kazılardan sonra, kayıp değerli taşa hala rastlayamadılar. Bir buçuk yıl sonra, metal tespit dalgıçlığı yapan Nick Richards yüzüğü bulmak için gönüllü oldu. Nehirde altı saat boyunca çok az görüş mesafesi ile yüzdükten sonra maytabı buldu. Joanna, “İlk etapta sahip olmadığım için şaşırmıştım,” diye itiraf etti. “18 ay boyunca tekneye inip bu yalnız üzüntü duygusunu bastırmaya çalıştığımın farkında bile değildim. Onu geri aldığım için çok mutluyum.”

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir