Anasayfa » Ev Dekorasyon Rehberi » Alyans Seçmenin Püf Noktaları

Alyans Seçmenin Püf Noktaları

Alyans seçmek son derece önemli bir konu. Zira bağlılığın ve sevginin bir simgesi olan alyansı ömür boyu takacaksınız. Binlerce farklı alyans modeli arasından hem sizin hem de eşiniz beğeneceği bir tane bulmak pek de kolay bir iş değil. Aynı şekilde bu alyansın elinize yakışması da büyük önem arz ediyor.

Alyans Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Alyans seçiminde hayat kurtaran setler bulunur. Bunlar kadın ve erkek versiyonları bulunan çift alyanslardır. Bu alyanslar kadın model ve erkek model diye ayrılsa da yapı itibariyle birbirlerini tamamlarlar.  

Bu alyans setleri gelin ve damat için özel olarak tasarlanır. Gelin için olan alyans bol taşlı ve desenli olarak karşımıza çıkarken, damadın takacağı alyans ise sade bir alyanstır. Bu alyanslar yapı itibariyle ve süslemeleri dışında birbirlerine oldukça benzerdirler.

Alyans seçimi yaparken kullanım kolaylığını da düşünmenizde fayda var. Parmağınızı sıkan, terleten ve ağır modeller, günlük hayatınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle ince ve hafif modelleri tercih etmeniz yararınıza olacaktır.

Alyansların desenli olmasının sakıncaları olabilir. Özellikle iç yüzeyinde desen olan modeller parmağın tahriş olmasına sebebiyet verebilirler. Çok fazla taşlı modellerde de el yıkarken içerisinde sabun kalıntılarının birikmesi gibi problemler de yaşanabilir. Bu nedenle olabildiğince sade modeller seçmeniz mantıklı olacaktır.

Alyans seçerken giyim tarzınızı da düşünerek hareket etmeniz faydalı olacaktır. Genellikle sor giyinen birisiyseniz sade modeller tercih edebilirsiniz. Davetlerde ve şık olmanız gereken yerlerde alyansınızla birlikte tek taş yüzüğünüzü kombinleyebilirsiniz.

Yüzük seçerken fiyata dikkat etmek de önemlidir. Alyansın fiyatı sadece altının gram ağırlığından belirlenmez. Üzerindeki taşların değeri ve işçilik maliyetlerini de hesaba katmak gerekir. Bu nedenle alyans seçmeden önce iyi bir fiyat araştırması yapmakta fayda vardır.

Altın Alyans Kaç Ayar Olmalı?

Eğer alacağınız alyans altın olacaksa, altının ayarına da dikkat etmeniz gerekir. Zira altının ayarının yüksek olması, uzun yıllar kullanılmasını sağlayacaktır.

Bizim tavsiyemiz 14 ayar altın alyans modelleri. Zira hem dayanıklı oldukları için tercih edebilirsiniz, hem de 14 ayar altın alyans modelleri en çok çeşidi bulunan alyans modelidir. 14 ayar altın alyanslar sert olduklarından çok zor çizilirler ve yamulmaya karşı oldukça dayanıklıdırlar.

14 ayar altın alyansların dezavantajı ise sonradan ölçü işleminin yapılamıyor olmasıdır. Zira 14 ayar yüzükler sert yapıya sahiptir ve esnek değildirler.

18 ayar altın alyans modelleri de popülerdir. Ancak bu altın ayarında çok fazla model bulunmaz. Olan modeller de genellikle sade modellerdir. Ancak 18 ayar altın alyans modelleri oldukça sağlamdır.

22 ayar altın alyanslar son derece esnek modellerdir. Ancak bu modelleri darbelere karşı çok dayanıklı değildirler.

24 ayar altın ise saf altına karşılık gelmesinden ötürü alyans modeli olarak yok diyebiliriz. Piyasada 24 ayar olarak satılan alyansların oldukça büyük bir kısmı aslında 24 ayar değildir. Alırken dikkat ediniz.

Alyans Modelleri Nelerdir?

Alyans çeşitleri kullanılan malzemeye, boyutuna, rengine ve desenine göre farklılık gösterir. Özellikle son yıllarda çeşit sayısı bir hayli fazlalaştı. Bu nedenle çiftler, alyans seçerken oldukça kararsız kalabiliyorlar.

Alyans seçerken ilk başta malzemesinin ne olacağına karar verirseniz işiniz kolaylaşır. Altın, gümüş, platin, çelik ve titanyum gibi malzemelerle üretilen alyans modelleri arasında tercih yapabilirsin.

Renk de büyük bir eleme unsuru olarak karşımıza çıkıyor. Pembe, sarı ve gümüş rengi gibi farklı alyans modelleri mevcut.

Altın ile gümüş karıştırıldığında ortaya yeşil renkli alyans modelleri ortaya çıkıyor. Ancak içerisinde yüksek oranda gümüş bulundurmasından ötürü, alyansınızın ileride kararabileceğini unutmamanız gerekiyor.

Alyans tercihi için birçok seçenek mevcut. Dilerseniz altın renginde oldukça sade bir model tercih edebilir, isterseniz de üzeri taşlı daha gösterişli bir model düşünebilirsiniz. Bombeli ve altın sarısı olan alyans modelleri, çiftlerin en çok rağbet gösterdiği modeller arasında yer alır. Ancak bu model ince alyanslar kadar kolay bir kullanıma sahip değildir.

Gümüş bir alyans düşünüyorsanız pek çok farklı model bulunduğuna şahit olabilirsiniz. Ancak gümüş kararma yapacağından ötürü bakım gerektirdiğini de aklınızdan çıkarmamanızda fayda var.

Daha modern bir alyans tercih edecekseniz, çelik alyansları da tercih edebilişiniz. Çelik alyanslar hem dayanıklıdır hem de paslanmaz özelliğe sahiptir. Gümüş gibi kararma da yapmayan çelik alyanslar bakıma da gerek duymaz.

Bir diğer modern alyans modeli ise titanyum modellerdir. Titanyum tıpkı çelik gibi dayanıklıdır ve artı bir özellik olarak oldukça hafiftir. Gümüş gibi oksitlenmeye uğramadığı için kararma da yapmaz.

Alyans ve Tektaş Uyumu

Alyans seçerken dikkat etmeniz gereken önemli nokta diğer yüzüklerinizle uyumlu olmasıdır. Eğer tektaş yüzüğünle alyansını birlikte kullanmak istiyorsan, güzel bir kombin oluşturabilirsin.

Alyans ve tek taşın ortak özelliği hem çok dayanıklı olmaları hem de senelerce kullanılmalarıdır. Yine hem alyans hem de tek taş ömür boyu bağlılığı sembolize eder.

Alyans gündelik hayatta her türlü takılabilecek modellere sahiptir. Tek taş ise alyansla birlikte daha çok özel günlerde takılır. Bu nedenle alyans ve tek taşın birbirini tamamlaması önem arz eder.

Özel Tasarım Alyanslar

Aradığın türde bir alyans bulamadıysan, alyans tasarımcılarına başvurabilirsin. Evet alyans tasarlatmak epey maliyetli. Ancak maddi durumunuz el veriyorsa özel bir alyans takmakta hiçbir sakınca yok.

Özel bir yüzük farklı şekillerde olabilir. Örneğin eşinizle birlikte özel bir figürünüz ya da sembolünüz varsa bunu alyansınıza çizdirebilirsiniz. Bu işlem biraz uzun sürebilir ve maliyetki olabilir.

Alyans Genişletme ve Daraltma İşlemleri

Değişen dünyamızda, alışkanlıkların da değiştiğini görüyoruz. Çiftler önceki yıllarda bir alyans alıp senelerce onu takarken, günümüz neslinde ise modaya göre alyans değiştirme gibi farklı işlemler de görülebiliyor. Ancak bu konuda daha eski kafalı olan kişiler de mevcut. Eğer alyansınızı yıllar boyu takmayı planlıyorsanız, parmak genişliğinizin yıllar içerisine değişebileceğini aklınızdan çıkarmamanız gerekiyor.

Altın alyans modelleri rahatlıkla genişletilebiliyor. Zira altın yumuşak bir element olduğundan, makineler yardımıyla kolaylıkla işlemden geçirilebiliyor. Bu işlemler esnasında alyansınızın zarar görmeyeceğinden emin olabilirsiniz.

Küçültme işlemleri de aynı şekilde yapılabiliyor. Presleme makineleri ile alyansınızın küçültülmesi mümkün

Altının ayarı arttıkça esnekliği de artıyor. Altın ayarı yüksek olan alyanslarda genişletilme işlemi çok daha kolay biçimde yapılabiliyor.

El Türüne Göre Alyanslar

Alyansın güzel olması, güzel bir görüntünün anahtarını oluştursa da elinize yakışmasına da önem vermeniz gerekiyor. Eğer küçük elli ve kısa parmaklı biriyseniz, ince ve zarif bir alyans almanızı tavsiye ederiz. Aksi takdirde ortaya kaba bir görünüm de çıkabilir. Kalın ve büyük ellere sahip olan kişiler daha gösterişli ve büyük bir alyans tercih edebilirler.

Post navigation

  • Alyans seçimi çok ama çok önemli, bu yüzden bu ipuçları da kritik öneme sahip. Bu güzel içerik için çok teşekkürler.

  • Alyans seçerken dikkat edilmesi gerekenler gerçekten tek tek açıklamış yazınızda. Özellikle evlenmeden önce dikkat edilmesi gereken en önemli 3-4 konudan birisi bana göre alyans seçimi çünkü o sizin ve eşinizin bir bağı simgesi oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir