Amerika Birleşik Devletleri’nde Ortalama Düğün Maliyeti Ne Kadar?

Brides olarak, bir düğünün fiyatının düğünün kendisi kadar farklı olduğunu biliyoruz; bir planlamacının işe alınması, konuk sayısı, mekan, yiyecek ve içecek, dekor ve çok daha fazlası gibi son derece kişiselleştirilmiş seçimlerle belirlenen bir rakam, düğünlerin maliyeti önemli ölçüde değişir. Bu nedenle, ABD’de bir düğünün ortalama maliyetini tam olarak tanımlamak kolay bir iş değildir.

CNN ‘in Haziran 2023 tarihli bir raporuna göre, 2023 yılında düğün masrafları için ulusal ortalama 29.000 $ olup, bu rakam bazı büyük şehirlerde 35.000 $ ve üzerine çıkmaktadır. Zola’nın Aralık 2023’te yayınlanan yeni İlk Bakış Raporu’na göre, bu ortalama rakam sadece artacak: 2024 yılında, bir düğünün ortalama maliyeti 30.000 $’ın üzerine çıkacak ve daha fazla çift, bu temel ile 50.000 $ arasında bir maliyete sahip etkinlikler için bütçe ayıracak. Enflasyon bu yüksek fiyat etiketinde kesinlikle büyük bir etken olsa da, ülkenin dört bir yanındaki planlamacılar bu artan maliyetin aynı zamanda çiftlerin plan yaparken yaptıkları seçimlerle de ilgili olduğunu belirtiyor.

Palm Beach merkezli düğün planlama şirketi Posh Parties’ten Heather Lowenthal, “Her şey geçen yıla göre bile en az yüzde 15 ila 20 oranında arttı” diyor. “İnsanlar düğün yapıyor ve her şeyi göze alıyorlar” diyor.

Uzmanla Tanışın

  • Heather Lowenthal, Palm Beach merkezli bir düğün planlama şirketi olan Posh Parties’in kurucusudur.
  • Gretchen Culver, Minneapolis merkezli bir düğün planlama şirketi olan Rocket Science Events’in kurucusudur.
  • Darryl Moore, Houston merkezli planlama şirketi D’Concierge Weddings’in kurucusudur.
  • Erica Estrada, San Francisco merkezli Erica Estrada Design’ın kurucusudur.
  • Akeshi Akinseye, Chicago merkezli bir düğün planlama şirketi olan Kesh Events’in kurucusudur.
  • Reena Maheshwari, Minnesota merkezli Kahani Events & Design’ın kurucusudur.
  • Dana Allison ise Minneapolis merkezli Keyed Up Events’in kurucusu.

Peki, bu fiyat etiketine ne giriyor? İşte ABD’deki düğün planlamacıları, düğünlerin artan maliyetine tam olarak neyin katkıda bulunduğunu açıklıyor.

Enflasyon ve Artan Talep

Minneapolis merkezli bir düğün planlama şirketi olan Rocket Science Events’ten Gretchen Culver, “Düğün maliyetlerinin artmasının birkaç nedeni var,” diyor. “Birincisi, her şey daha pahalıya mal oluyor. Pandemi sektörümüzü altüst etti ve enflasyonla birleştiğinde, çiçek gibi kalemlerin maliyetlerinin 2019 ve 2020’de harcadığımızın dört katı veya altı katı arttığını görüyoruz.” Culver, kayda değer bir işgücü eksikliğinin kiralama, yiyecek ve içecek hizmetleri ve ulaşım maliyetlerini artırmaya devam ettiğini açıklıyor. “Sektörün her kesimi, kar-zarar hanesini etkileyen bir şeyle (veya şeylerle) uğraşıyor” diyor.

Nicelik Yerine Niteliği Seçmek

Houston merkezli D’Concierge Weddings’in kurucusu Darryl Moore, düğün bütçeleri son derece değişken olsa da, müşterilerinin çoğunun paralarını hangi düğün unsurlarına harcayacakları konusunda çok seçici olduklarını belirtiyor. “Düğünün belirli yönlerine, özellikle de fotoğraf ve yiyecek-içeceğe öncelik verme yönünde kesin bir eğilim olduğunu fark ettim,” diyor. “Müşterilerimin düğünlerinde kendileri için gerçekten önemli olan unsurlara odaklandıklarını görmek beni mutlu ediyor. İster özel günlerini yakalaması için birinci sınıf bir fotoğrafçı tutuyor olsunlar, ister konukları için olağanüstü bir mutfak deneyimine yatırım yapıyor olsunlar, nicelikten ziyade niteliğe öncelik verildiği açık.” Nicelikten çok niteliğe önem verme eğilimi ile birlikte ortalama maliyetin de artması doğaldır.

“Wow” Faktörü

Birçok planlamacı, düğünlerin yüksek maliyetini, çiftlerin konukları için bir “wow faktörü” istemelerine bağlıyor. San Francisco merkezli Erica Estrada Design’dan Erica Estrada ve Chicago merkezli Kesh Events’ten Akeshi Akinseye, çiftlerin etkinliklerini maksimum düzeyde kişiselleştirmeye istekli olduklarını belirtiyor. Akinseye, “Daha fazla çift düğünlerinin kendilerine özgü tarzlarının, hikayelerinin ve kişiliklerinin bir yansıması olmasını istiyor,” diye açıklıyor. “Bu, her düğün kutlaması için güzel bir dokunuştur ancak genellikle maliyeti artırabilecek özel çözümler anlamına gelir.” Ayrıca birçok çiftin konukları için unutulmaz bir deneyim yaratmak istediğini de belirtiyor. “Bu, çok günlük kutlamalar için ayrıntılı eğlenceyi [ve] üst düzey yemek servisi, dekor ve ayrıntıları içerebilir.”

Culver ayrıca çiftlerin plan yaparken daha fazlasını istediklerini de gözlemliyor. “Sosyal medyada ve Pinterest’te bu inanılmaz düğünleri görüyorlar ve aynı düzeyde tasarım, deneyim ve benzeri şeyler istiyorlar” diye açıklıyor.

Misafir Sayısı

Covid-19 salgınının en yoğun olduğu dönemde ve takip eden yıl boyunca, güvenlik önlemleri ve mekan kısıtlamaları nedeniyle konuk sayısı doğal olarak çok daha düşüktü. Ancak, düğün patlaması ve etkinlik planlamasının tüm hızıyla geri dönmesiyle birlikte, ABD’deki planlamacılar, konuk sayısındaki artışın bir düğünün ortalama maliyetinin yükselmesinde kesinlikle önemli bir faktör olduğu konusunda hemfikir. Düğünler 10 yıl önceki kadar büyük olmayabilir (örneğin 300’den fazla kişiye artık daha az rastlanıyor) ancak mekan kısıtlamalarının kalkmasıyla birlikte çiftler tüm sevdikleriyle birlikte kutlama yapmaktan heyecan duyuyor.

Minnesota’da bulunan Kahani Events & Design’dan Reena Maheshwari, “Bence [birçok] çift, etkinliklerine kimleri davet ettikleri konusunda daha bilinçli davranıyor, ancak hala tanıdıkları herkesi davet eden birçok kişi var” diyor. Pandemi öncesinde Maheshwari’nin etkinlikleri 300’den fazla kişi civarında seyrediyordu; şimdi ise genellikle 200’ün altındalar, ancak endüstri mal ve hizmetlerinin artan maliyetleriyle birlikte, toplam maliyet hala yukarı doğru bir yörüngede seyrediyor.

Moore, merkezinin bulunduğu Houston, Teksas’ta planladığı tipik düğünlerin yaklaşık 125 ila 300 konuk arasında değiştiğini söylüyor ve “Güneyli topluluklarımızın geniş aile ve arkadaş ağlarına sahip olma eğilimi göz önüne alındığında” diye açıklıyor.

Culver’a göre, etkinliklerinin konuk sayısı kesinlikle artıyor. “Son birkaç yılda konuk listeleri çok daha küçükken, şimdi 200’ün üzerinde konuk listeleri görüyorum-150 veya daha az,” diyor. “Pandemiden çıkışta bu mantıklı, ancak daha küçük düğünlerin bütçe rakamlarına bakıyorsanız maliyetleri karşılaştırmayı zorlaştırıyor.”

Artan Mekan Fiyatları

Evde veya ücretsiz bir mekanda (halka açık bir park gibi) evlenmeyi tercih etmek maliyetleri önemli ölçüde azaltacak olsa da, birçok çift hala geleneksel bir mekanı tercih ediyor ve mekan ücretleri her zamankinden daha yüksek. Minneapolis’te bulunan Keyed Up Events’ten Dana Allison, “Mekan maliyetleri arttı ve görünüşe göre daha yeni, daha iyi, modern ve popüler mekanların çoğu için, bugünlerde mekanı olduğu gibi kapıdan içeri girdiğinizde 10 bin dolar ödemeyi beklemelisiniz” diyor. Allison, temel fiyatın bir zamanlar olduğundan çok daha yüksek olduğunu ve bunun yerinde koordinatör veya içecek servisi gibi eklentilerden önce geldiğini belirtiyor.

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir