beyaz eşya alırken dikkat edilmesi gerekenler

Beyaz Eşya Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Beyaz eşya şans işi diye bir tabir vardır, iyi de çıkabilir arızalı da… Bunu söyleyenlerin bir miktar haklı olduklarını söyleyebiliriz ancak işinizi şansa bırakmayacağınız durumlar da söz konusudur. Eviniz için alışveriş yaparken sizi en çok düşündürecek, en çok hesap kitap yapmanızın gereken alışverişin beyaz eşyalarınız için olduğunu söyleyebiliriz. Peki beyaz eşyalarınızı alırken nelere dikkat etmelisiniz hemen değinelim. İşte çok işinize yarayacak ipuçları!

Bütçe Meselesi

Dönüp dolaşıp bütçeye geliyoruz evet maalesef atacağınız her adım bütçe meselesi!… Düğün bütçenizi hesaplarken beyaz eşyaların alımına yazdığınız kalem ne kadardı? Siz ona ona bir üç beş bin daha ekleyin. Emin olun pişman olmayacaksınız. Daha fazla para ödediğiniz için memnun olacağınız uzun vadede tasarruf edeceğiniz bir alım varsa o da kesinlikle beyaz eşyalarınız olacaktır.

Beyaz Eşyaların Fiyatlarını Artıran Etmenler

Aynı özelliklere sahip beyaz eşyaların birkaç detay ile çok çok daha pahalı bir versiyona dönüştüğünü söyleyebiliriz. Burada en temel husus kullanımı ve işlevinin aynı olmasıdır. Yani alacağınız beyaz eşyanızın her özelliği aynı olmasına rağmen beyaz renk değil de inoks, kırmızı, sarı, mavi, mor gibi bir renge sahip olması fiyatının en 1000 TL daha artması demektir. Burada şunu hesap etmeniz gerekiyor, kullanımı aynı ise acaba kırmızı olmasa da olur mu?

Beyaz eşyalarınızı tercih ederken dikkat etmeniz gereken bir diğer etmen ise program sayısıdır. Kullanırken en temelde çok uçan kaçan programlar tercih edilmiyor fakat bunların hepsi beyaz eşyaya ekstra fiyat olarak yansıyor. Yine göz önünde bulundurmanız gereken en önemli kriter beyaz eşyaların sahip oldukları programları gerçekten kullanıp kullanmayacağınız veya işinize yarayacak olup olmamasıdır.

Hangi Beyaz Eşya için Daha Çok Para Ödemelisiniz

Beyaz eşya denildiğinde kastettiğimiz ürünlerin hangileri olduğunu da belirtelim. Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın (ankastre ve davlumbaz), televizyon, süpürge en temel beyaz eşyalarınızı oluşturuyor. Bunların dışında ise pek çok elektronik eşya daha almanız gerekenler arasında yer alıyor.

Gelelim hangi beyaz eşyaya daha fazla para ödemeniz gerektiğine… Eğer sınırsız bir bütçeniz var ise (bunu yaşayan nadir insanlardan olduğunuzu bilin) zaten hangi eşyayı alacağınızı çok dert etmenize gerek yoktur. Çoğu insanın olduğu gibi sınırlı bir bütçeniz var ise beyaz eşyalarınızı alırken önceliklerinizi belirlemeniz gerekiyor.

Örneğin buzdolabı alırken daha fazla para ödemeniz uzun vadede tasarruf etmenizi sağlayacaktır. 2 yıl garanti süresi olan bir ürün emin olun 2 yılı aşar aşmaz arıza çıkarmaya başlayacaktır. Bu nedenle en az 10 yıl garantili olan beyaz eşyaları tercih etmenizi öneririz. Buzdolabınızı hacmi, genişliği, kullanım özellikleri, motor gücü gibi kavramlarını iyi değerlendirmelisiniz. Sıcak bir memlekette yaşıyor iseniz alacağınız buzdolabının motorunun soğutma fanına sahip olması, buzdolabınızın daha uzun ömürlü olacağı anlamına gelmektedir. Yani eşyalarınızı duruma göre uyarlayın.

Bize göre çamaşır makinesi ve bulaşık makinesinde temel programların yanı sıra yıkama kapasitesini de değerlendirdikten sonra ekstra özellikler ve programlar için ayrıca çok para ödemenize gerek yok. Televizyon adına tercihlerinizi zevkleriniz belirliyor. Uygun fiyata televizyon alabileceğiniz gibi özellikleri ve ekran boyutuna göre çok pahalı olabilen televizyonlar da bulunuyor. Süpürge tercihlerinizde de temel özellikli olanları uzun ömürlü bir ürün almanız adına iyi olacaktır. Çıkarılabilen parçaları ve özellikleri arttıkça daha çabuk bozulması ve kırılması muhtemel bir ürün almış olacağınızı söyleyebiliriz.

Hepsi Bir Arada Beyaz Eşya Özellikleri Kullanışlı Mı?

Beyaz eşya alırken değerlendirmeniz gereken bir kriter daha… Bazı özelliklerin bir arada olduğu ürünler. Örneğin kurutma özelliği olan bir çamaşır makinesi almayı düşünüyorsanız; bir kez daha düşünmenizi öneririz. Hem bunun için daha fazla para ödeyecek hem de özelliğin isteklerinize cevap vermediğini göreceksiniz. Bunun yerine ihtiyacınız varsa normal işlevli bir çamaşır makinesi alabilir ayrıca da kurutma makinesi alabilirsiniz. Uzun vadede bu size daha çok kazanç sağlayacaktır.

Aynı şekilde hem halı yıkama hem de süpürme özelliği olan bir ürün tercih etmek isterseniz bu anlamda performansını kanıtlamış ürünler dışında alacaklarınız sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Bizim tavsiyemiz ise iki ürünü ayrı ayrı almanız yönünde olacaktır. Hatta halı yıkama makinesi kullanmak yerine sık sık halılarınızı bunu yapan şirketlerde yıkatmanız daha iyi bir seçenek olabilir.

Beyaz eşya dışında mobilya alışverişi için merak edilenlere buradan ulaşabilirsiniz.

Post navigation

  • Ben beyaz eşya alırken beni uzun seneler götürebilir mi ona bakıyorum. Fiyatı biraz daha pahalı olsun ama dayanıklı olsun

  • beyaz eşyanızı bilindik bir markadan alın bence 10 yıl gidecek en az ürünleri kullanın evlilik döneminde extra bir masraf yaşamayın o yüzden ucuz diye kaçak göçek şeylerden uzak durun.

  • Güzelliğinden önce kullanışını düşünerek akın bence. Biz hata yaptık eşimle şu an çok pişmanız. Buzdolabımızdan verim alamıyoruz şu an resmen. Dikkat edilmesi lazım bu konuda gerçekten.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir