Bir Düğünü Planlamak Ne Kadar Sürer?

Nişanlandıktan sonra vereceğiniz ilk kararlardan biri – o anın tadını çıkardıktan ve aile ve arkadaşlarınızla bu dönüm noktasını kutlamak için zaman ayırdıktan sonra – ne zaman evleneceğinizdir. Uzun (on sekiz ay veya daha fazla) veya kısa (altı ay veya daha fazla) bir nişanlılık dönemi geçireceğinizi belirledikten sonra, düğün yol haritanız hakkında daha net bir fikre sahip olacaksınız. Bu zaman çizelgesi belirlendikten sonra, para biriktirmek ve öncelikli satıcılara rezervasyon yapmaktan sevdiklerinize save-the-dates göndermeye kadar, sınırları dahilinde neleri başarmanız gerektiğini tam olarak bileceksiniz.

Her ikili kendi düğün öncesi zaman çizelgesinin uzunluğunu belirlediğinden, çiftlerin düğünlerini planlamak için harcadıkları hiçbir süre aynı değildir. Bazıları sadece birkaç hafta hazırlık yaptıktan sonra kaçarken, diğer çiftler büyük günlerini doğru şekilde planlamak için iki yıl veya daha fazla zaman harcıyor. Peki, ortalama olarak, bir düğünü planlamak gerçekten ne kadar sürer?

Uzmanla Tanışın

Nicole-Natassha Goulding, lüks düğün planlama hizmeti Chic by Nicole’ün sahibidir. Goulding, 2015 yılından bu yana Montreal’de düğünler planlıyor ve etkinlikleriyle birçok ödül kazandı.

Ödüllü bir düğün planlayıcısı olan Nicole-Natassha Goulding, düğün planlama süresinin ortalama uzunluğunu paylaşıyor ve çiftlerin sürece ne zaman başlamaları gerektiğini, tüm bu önemli yapılacaklar için ne kadar zaman ayırmaları gerektiğini ve bir destinasyon etkinliği planlıyorsanız nelere dikkat etmeniz gerektiğini açıklıyor.

Bir Düğünü Planlamak Ne Kadar Sürer

Uzmanlar, bir düğünü planlamanın yaklaşık bir yıl sürdüğünü söylüyor. Goulding, “Genel kanaatin bir yıl öncesinin standart, yerel bir düğünü planlamak için yeterli bir süre olduğu yönünde olduğunu söyleyebilirim” diyor. Bu zaman dilimi çiftlere mekan rezervasyonu yapmak, gerekli satıcıları işe almak, gelinlik bulmak ve daha fazlası için geniş bir süre tanıyor.

Bu ortalama, bir etkinliği baştan sona başarılı bir şekilde planlamak için gereken süreye dayanıyor olsa da, mevsimsellikten mekanın popülerliğine kadar sayısız faktörün bölgenizde bir yılın uygun olup olmadığını etkileyebileceğini ve elbette, sahip olmayı umduğunuz düğün türüne bağlı olarak neredeyse her zaman çizelgesinde bir etkinlik planlamanın mümkün olduğunu unutmayın.

Düğününüzü Planlamaya Ne Zaman Başlamalısınız?

Pek çok çift ve aileleri, bazen stresli olabilen düğün planlama lojistiğine koşturmadan önce durup nişanlarını kutlamayı unutuyor. Bu yüzden Goulding çiftlere düğün detaylarına dalmadan önce en az 30 gün beklemelerini söylüyor. “Benim tavsiyem, çiftlerin düğünlerini planlamaya başlamak için nişanlandıktan sonra en az bir ay beklemeleri” diyor.

Ancak, asıl planlama süreci başlamadan önce tamamlanması gereken görevler var. Çiftler bu süre zarfında düğünleri için genel vizyonlarını ve önceliklerini tartışmalıdır. Ayrıca, herhangi bir tedarikçiye başvurmadan önce kesin bir bütçe belirlemeniz ve bir düğün tarihi seçmeniz gerekir. Goulding, “Bütçeniz alacağınız tüm kararları belirleyecektir, bu nedenle ne kadar harcama yapmak istediğinize dair net ve tanımlanmış bir fikrinizin olması çok önemlidir” diyor. Bir ay genellikle bu ilk kararları almak için yeterli bir süredir.

wedding in mansion ballroom with round tables and greenerywedding in mansion ballroom with round tables and greenery

Fotoğraf: Savanna Sturkie Photography

Düğün Planlarken İlk Yapılması Gerekenler

Tüm düğün planlama görevleri eşit yaratılmamıştır ve bazılarının diğerlerinden çok önce yapılması gerekir – ve düğün planlamasının genellikle en az bir tam yıl sürmesinin nedenleri bunlardır.

Mekan Rezervasyonu Yapın

Bir mekan bulmak da bunlardan biri. Goulding, “Mükemmel mekânı aramak kesinlikle en çok zaman alan görevlerden biri,” diyor. “Mekan ziyaretlerinden menülerin fiyatlandırılmasına ve seçeneklerin tartışılmasına kadar, kesinlikle listedeki en zahmetli görevlerden biri olduğunu söyleyebilirim.” Çiftler ayrıca düğün tarihi konusunda ilk tercihlerinin kendileri olduğundan emin olmak isterler, bu nedenle takvim diğer çiftler tarafından bloke edilmeden önce erkenden araştırma yapmak önemlidir.

Bir Gelinlik Bulun

Bir diğer öncelik de gelinliktir. Goulding, “Gelinlerin yaptığı yaygın bir hata, gelinlik alışverişini yeterince erken yapmamaktır,” diyor. “Ne yazık ki daha sonra ya hızlandırılmış fiyatlar ödemek ya da raftan bir şey seçmek zorunda kalıyorlar.”

Gelinliğiniz için düğününüzden en az bir yıl önce alışveriş yapın, zira bazı tasarımcıların özel dikim yaptırması ve birden fazla tadilat seansı için zamanında göndermesi altı ila sekiz ay sürmektedir.

Satıcıları İşe Alın

Belirli bir tedarikçiye sahip olmayı ne kadar önemsiyorsanız, şirket için o kadar erken rezervasyon yapılmalıdır. Örneğin, düğününüzü bir kutlama görevlisinin yönetmesini veya resepsiyonunuzda belirli bir düğün grubunun çalmasını gerçekten istiyorsanız, tarihinizde müsait olduklarından emin olmak için mümkün olduğunca bir yıl öncesinden rezervasyon yaptırın. Aynı şey makyaj sanatçıları, çiçekçiler, fotoğrafçılar ve fırıncılar için de geçerlidir.

Tarihleri Kaydet Gönder

Erken tamamlanması gereken bir diğer görev de tarihleri kaydetmektir. İnsanlar meşgul olur ve konuklarınızın takvimlerinde o günü işaretlemelerini istersiniz. Bu özellikle seyahat ayarlamaları yapması gereken şehir dışından gelen konuklar için önemlidir. Düğün tarihiniz ve yeriniz belli olur olmaz onlar için de bir blok otel odası ayırın.

Düğün Partisini Seçin

Düğün partinizi erkenden seçmeniz ve düğününüzde yer almalarını istemeniz de önemlidir. Bu şekilde bekarlığa veda partinizi planlamaya başlayabilirler ve büyük gün kıyafetlerini bulmak için bolca zamanları olur.

Balayınızı Planlayın

Düğününüzden hemen sonra balayına gidecekseniz, uçuş ve otellerde iyi fırsatlar elde etmek için bu ayrıntıları en az altı ay önceden düşünün.

Düğününüzü Planlarken Nasıl Yolda Kalabilirsiniz?

Bir yıllık zaman çizelgenize sadık kaldığınızdan nasıl emin olabilirsiniz? Bir düğün planlayıcısı (veya koordinatörü) tutmak bunun bir yoludur. Bu kişinin görevi sizi yolunuzda tutmak ve her adımı bol bol tamamladığınızdan emin olmaktır. Ancak bir planlamacı tutacak paranız yoksa ya da kendi başınıza plan yapmak istiyorsanız, size yardımcı olacak pek çok araç vardır. Düğün planlama kitapları ve dergileri, sizi düzenli tutmak için kontrol listeleriyle birlikte gelir. Örneğin bizim düğün planlama kontrol listemiz son derece ayrıntılıdır, ki istediğiniz de budur. Bu yapılacaklar listesi size davetiyeleri tam olarak ne zaman göndermeniz, çiçekçiyle iletişime geçmeniz, yemek şirketinden örnek bir menü almanız ve daha fazlasını söylüyor.

Goulding ayrıca birçok çiftin bir düğün planlama klasörü ya da Excel tablosu tuttuğunu söylüyor. Yapılması gereken büyük ya da küçük her şeyin buraya yazılmasını tavsiye ediyor. “Her ay tamamlanması gereken görevleri listelemek, o gün için tüm “Ts “lerin çarpı, “Is “lerin nokta olmasını sağlamak için çok önemlidir” diye açıklıyor. Ayrıca zaman çizelgesini yönetmek ve takip etmek için ClickUp ve Asana gibi uygulamaları öneriyor. Goulding, “Proje yönetimi uygulamaları, görevleri devretmenize, birden fazla liste tutmanıza ve düğün planlama yolculuğunuzun genel bir anlık görüntüsünü sağlamanıza olanak tanıdığı için düğün planlaması için mükemmeldir” diye paylaşıyor.

outdoor wedding ceremony aisle in Mexicooutdoor wedding ceremony aisle in Mexico

Fotoğraf: Erich McVey

Destinasyon Düğünü Planlamak Ne Kadar Sürer

Destinasyon düğünlerinin planlanması 12 ila 18 ay arasında sürmektedir. Bu uzun zaman çizelgesinde dil engellerini aşmak ve birden fazla mekan ziyareti ayarlamaktan dünyanın öbür ucunda faaliyet gösteren yerel bir satıcı ekibiyle anlaşmaya varmaya kadar birkaç faktör rol oynuyor. “Destinasyon düğünleri farklı bir canavar,” diye onaylıyor Goulding. “Müşterilerime bir an önce planlamaya başlamalarını öneriyorum.” Destinasyonlar çiftler için daha zorlayıcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda konuklarının da seyahatlerini planlamak için önceden haber vermeleri gerekiyor. “İşten sonra zaman isteyip uçuş ve otel rezervasyonu yapmaları gerekiyor” diye belirtiyor.

Bir destinasyon düğünü planlamanın eşiğindeyseniz, bu tür etkinliklerde uzmanlaşmış bir düğün planlayıcısı tutmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Goulding, “Bir destinasyon düğün planlayıcısı tutmak listedeki ilk görev olmalı, ardından da yer seçimi gelmeli” diyor. “Konumunuz, tarihinizi seçmek veya istediğiniz yerde yasal olarak bağlayıcı bir tören yapıp yapamayacağınız gibi süreçteki birçok şeyi değiştirebilir.”

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir