Anasayfa » Söz ve Nişan Rehberi » Nişan Alışverişi » Damat Bohçası İçinde Neler Olur?
Damat Bohçası İçinde Neler Olur?

Damat Bohçası İçinde Neler Olur?

Ayaklarınızı yerden kesen bir evlenme teklifi almış ve sevdiğinizle ilişkinizi evlilikle taçlandırmaya karar verdiyseniz, öncelikle tebrik ediyoruz. Şimdi de sıra ailelerin tanışması, söz-nişan, düğün ve evlilik sürecini planlamakta olmalı. Tabii, bu sıralar mutlulukla beraber tatlı bir heyecan duyuyor, aynı zamanda evlilik yolunda neyin nasıl yapılacağını tam olarak bilemiyor olabilirsiniz. Eğer geleneksel bir düğün planlıyorsanız, yapılması gerekenler arasında damat bohçası hazırlamak da olabilir. Peki, damat bohçasında neler olacak, neler almam gerekiyor diyorsanız yazımızın devamında sorunuzun cevaplarını bulabilirsiniz.

Damat Bohçası Ne Zaman Gider?

Öncelikle damat bohçasının ne zaman gittiğini bilmenizde yarar var. Aslında yöresel olarak değişiklik gösterse de genellikle nişanın ardından erkek tarafı gelin evine gelin bohçası getirir. (Tabii nişan yapılmamış, yalnızca söz yapılmışsa, sözden sonra) Sonrasında siz de aileniz ve akrabalarınızla birlikte damadın evini ziyarete gider ve damat bohçasını bizzat kendiniz müstakbel kayınvalidenize teslim edersiniz.

Damat Nişan Bohçasının İçinde Ne Olur?

Damat nişan bohçasının içinde neler olacağı aslında biraz sizin bunun için ayırdığınız bütçe, biraz da tercihlerinizle ilgili. Gelin adayları, tıpkı gelin bohçasında olduğu gibi, bazen yalnızca müstakbel eşleri için bir takım hediyeler almayı; bazen de kayınvalide, kayınpeder ve kardeşleri de mutlu edecek hediyeler eklemeyi tercih ediyorlar. Aslında bu kararı müstakbel eşinizle konuşarak ya da size gelen gelin bohçasının içeriğine göre de verebilirsiniz.

Erkek Bohçasına Damat İçin Konulacaklar

Müstakbel eşinize alacaklarınızı belirlerken mümkün olduğunca işine yarayacak ve zevkine hitap eden şeyler seçmeye özen gösterin. Aksi takdirde kullanmayacağı, ama atmaya da kıyamayacağınız ve evde fuzuli kalabalık edecek eşyalara boş yere para verebilirsiniz. İşte damat bohçası içeriğinde olabilecekler ve doğru ürünleri seçmeniz için bizim tavsiyelerimiz:

  • Erkek bohçasının olmazsa olmazlarından biri pijama takımıdır. Damat adayının zevkine göre 1 ya da 2 tane pijama veya kullanacağını düşünüyorsanız sabahlık veya ropdöşambırlı damat setlerinden de alabilirsiniz. Ayrıca kullanışlı olabilecek, yazlık şortlu pijaması da bulunan takımlar da var ve bu tür setlerin toplamda daha ekonomik olduğunu belirtelim.
  • Tabii pijama takımının altına bir çift de damat terliği gerekli. Burada da müstakbel eşinizin zevkine uygun bir model tercih edebilirsiniz. Birkaç çift de çorap eklemeyi unutmayın.
  • Eğer damat bohçası hazırlanacaksa olmazsa olmazlardan biri de iç çamaşırı takımları. Tercihinize bağlı olarak bir veya iki set de iç çamaşırı takımı almanızda yarar var.
  • Geçmişte gelin ve damat bohçalarına el işi, kenarı dantelli havlular konulsa da günümüzde genellikle modern bornoz takımları tercih ediliyor. Siz de pek çok seçenek arasından zevkinize uygun bir takım seçebilirsiniz.
  • Damat bohçasına da tıpkı gelin bohçasına olduğu gibi kıyafet de konulabilir. Burada da tavsiyemiz tercihinizi günlük hayatta kullanacağı parçalardan yana yapmanız yönünde. Bir – iki gömlek, pantolon ve giyim tarzına göre kravat koyabilirsiniz.
  • Gelinin ailesi nişanda damada kol saati alabilir. Eğer nişanda saat alınmadıysa bohçaya da ekleyebilirsiniz.
  • Damat için alınabilecekler arasında cüzdan, kemer, kol düğmeleri ve parfüm de bulunuyor.
  • Tıraş takımları da damat bohçalarına sıkça eklenen ürünlerden. Tıraş için gerekli olan tıraş makinası, tıraş losyonu gibi malzemeleri ayrı ayrı alabileceğiniz gibi set olarak da temin edebilirsiniz.

Aile Fertlerine de Hediye Sunmak İsterseniz

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi gelin bohçasında bulunanlara ve bütçenizin durumuna göre aile fertlerine de çeşitli hediyeler alabilirsiniz. Bu hediyelerde de tanıdığınız kadarıyla kişilerin zevklerine göre hareket etmek de yarar var. Müstakbel eşiniz de bu konuda size yardımcı olabilir. Genellikle kız kardeşlere elbise ya da bluz, kayınvalideye yine bluz veya havlu, kayın pedere de gömlek veya kravat gibi ürünler tercih ediliyor.

Damat Bohçası İçin Gelelim Süslemeye

Tabii bu kadar özel hediyeleri, sıradan bir görünümle takdim edecek değilsiniz. Geçmişte damat bohçası olarak el işi bohçalar tercih edilse de günümüzde de ağırlıklı olarak damat görünümünü çağrıştıran süslemeler tercih ediliyor. Siyah kurdelelerle damat papyonuna benzeyen süslemeler yapabilir, tüllerden yararlanabilirsiniz. Ayrıca mutlaka bohça kullanacaksınız diye de bir kural yok. Çok şık konsept kutular var, onları kullanabilir ya da süsleyeceğiniz sepetlerle damat bohçası hazırlayabilirsiniz. İşin aslı damat bohçası süslemesi konusunda biraz bu konuda tecrübeli arkadaşlarınızın fikirleri, biraz internette yapacağınız araştırma, biraz da hayal gücünüzle yapabileceklerinizin sınırı yok.

Post navigation

  • Damat bohçası içinde damadın günlük hayatında kullanılabilecek ürünler tercih edilmesi daha mantıklı değil mi? Şahsen yıllarca öylece kenarda duracak ürünler alıp koymamak gerekli diye düşünüyorum.

  • Bu makale, evlenmeye hazırlanan damat adaylarına, damat bohçası içinde nelerin bulunabileceği hakkında faydalı bilgiler sunuyor. Makalede yer alan öneriler, damat adaylarının evliliğe hazırlık sürecinde neler yapabilecekleri konusunda ipuçları veriyor. Bu sayede, damat adaylarının evliliğe daha hazırlıklı ve özenli bir şekilde adım atmaları sağlanabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir