Anasayfa » Düğün Planlama Rehberi » Düğün Davetiyesi » Davetli Listesi Hazırlama Rehberi
Davetli Listesi Hazırlama Rehberi

Davetli Listesi Hazırlama Rehberi

Düğün hazırlıklarının her evresi ince detaylar ile planlanırken davetli listesi de önem taşır. Düğün yeri seçiminin ardından düğününüze kimlerin geleceği ve hangi masalarda hangi davetlilerin oturacağı da ince planlamalar yapmanız gereken, düğün hazırlık aşamalarından biridir. Düğün yeriniz için ödeyeceğiniz para genellikle davetli sayısına göre belirlenmektedir. Bu yüzden eğer düğün yeri için ayırdığınız bütçeniz sınırlı ise davetli sayınızı minimum olarak belirleyip düğün yeri ile anlaşma yapabilirsiniz. Eğer düğününüze tahmin ettiğinizden daha fazla davetli katılırsa, düğünden sonra mekâna ekstra ödeme yapabilirsiniz.

Düğün konuk listesi hazırlarken göz önünde bulundurmanız gereken detayları ve bazı incelikleri öğrenmek işinizi kolaylaştırabilir. Kimseyi kırmayacağınız ve düğün sonrasında düğününüze çağırmayı unuttuğunuz için size sitem edecek kişiler olmaması adına davetli listesini hazırlarken dikkat edeceğiniz konulara değinelim. Kâğıt ve kaleminizi hazırlayın ve not almaya başlayın!

Davetli Listesi Gruplandırma

Müstakbel eşiniz ile bir araya gelerek isterseniz bir Excel dosyası üzerinden, isterseniz kâğıt kalem kullanarak davetli listenizi oluşturabilirsiniz. Bunun için öncelikle yapmanız gereken şey; davetlilerinizi gruplandırmak. Müstakbel eşiniz ile ortak arkadaşlarınız ilk grubu oluşturabilir. 2. grupta her iki tarafın da yakın arkadaşları ayrı ayrı yer alabilir. 3. Gruba ise yakın akrabalarınızı listeleyebilirsiniz. Bu noktada şunu yaşamanız muhtemel…

Ailelerinizin de düğününüze davet etmek isteyeceği hiç tanımadığınız teyzeler, amcalar, eski mahalleden komşular olacaktır. Onlara bunun sizin düğününüz olduğunu ve davetlileri sizin belirleyeceğinizi kırmadan belirtebilirsiniz. Düğünde davetli listesi böylece aşağı yukarı belli olacaktır. Hafızanızın derinliklerini yokladığınızda 4. Gruba da uzun zamandır görüşmediğiniz ancak düğününüzde görmek isteyeceğiniz kişileri dahil edebilirsiniz.

Uzak Yollardan Gelecek Davetliler

Yurt dışında yaşayan akraba ve arkadaşlarınız ile şehir dışında yaşayanları da düğünüze davet etmek istiyorsanız; onlardan mutlaka gelip gelemeyeceklerine dair teyit almanızı öneririz. Gelememe durumları söz konusu ise davet etmek istediğiniz ancak kişi sayısı dolayısı ile çağıramadığınız kişileri düğününüze davet edebilirsiniz. Bunun adına davetlileri yedekleme diyelim.

Gözden Uzak Kişileri Liste Dışı Bırakmak

Gözden uzak gönülden ırak olurmuş diyor bir atasözümüz. Bu atasözü ne kadar haklıdır bilemiyoruz ancak bu sizin için de geçerli ise düğün davetli listesi hazırlarken uzun zamandır görüşmediğiniz kişileri düğününüze davet etmek için bir kez daha düşünün. O kişileri en son ne zaman görmüştünüz ve hayatınızdaki yeri ne durumda. Bunları değerlendirdikten sonra davetli listenizde değişikliklere gitmek isteyebilirsiniz. Düğününüzde önemli olan sevdiğiniz ve gerçekten yanınızda olmasını istediğiniz insanların etrafınızda olmasıdır.

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir