Destinasyon Düğününüz İçin Doğru Yeri Nasıl Seçersiniz?

Destinasyon düğünleri her zamankinden daha popüler. Çiftlerin ihtişam ve gösterişi unutulmaz deneyimlerle takas etme arzusu arttıkça, giderek artan sayıda gelin ve damat, samimi davetli listeleri, çarpıcı mekanlar ve kutlamalarına katkıda bulunan kültürel bileşenlerle evlerinden uzakta düğüm atmayı tercih ediyor. Ancak potansiyel düğün mekanları listenizde tüm dünya varken, aramayı tek bir ülke, şehir ve mekanla daraltmak çok zor bir görev gibi geliyor.

Travels by SB’den lüks seyahat danışmanı Sarah Brook Austin, en basit yaklaşımın duygusal bir yer seçmek olduğunu söylüyor. “Bence destinasyon düğünleri nişanlı çiftler için giderek daha cazip hale geliyor çünkü bu, en sevdikleri insanları kendileri için özel olan bir yerde bir araya getirmenin bir yolu” diyor. “Çiftler genellikle anlamı olan yerleri seçiyorlar – ya bir çift olarak birlikte seyahat ettikleri, ya aileleriyle birlikte seyahat ederek büyüdükleri ya da her zaman gitmek istedikleri bir yer.”

Uzmanla Tanışın

  • Sarah Brook Austin, küresel bir seyahat planlama ajansı olan Travels by SB’de lüks seyahat danışmanıdır.
  • Fallon Carter, destinasyon düğünlerinde uzmanlaşmış bir planlama ve tasarım firması olan Fallon Carter Events’in kurucusudur.
  • Heather Balliet, Kaliforniya ve ötesinde etkinlikler gerçekleştiren tam hizmetli bir tasarım ve planlama firması olan Amorology’nin sahibidir.

Evliliğinizin dönüm noktasını bilmediğiniz bir yerde -sırf orada evlendiğiniz için ilişkinizin temeli için önemli hale gelen bir yerde- kutlamayı tercih ediyorsanız, sizin için doğru yeri seçmek için bu uzman tavsiyelerini izleyin.

Bütçenizi Ayarlayın

İster dünyanın öbür ucunda ister kendi arka bahçenizde olsun, herhangi bir düğünü planlamanın ilk adımı bir bütçe oluşturmaktır; ancak seyahat etmek istiyorsanız bu özellikle önemlidir. Destinasyon kutlamaları konusunda uzmanlaşmış etkinlik planlayıcısı Fallon Carter, “Bir destinasyon düğünü gerçekten çok hızlı bir şekilde artıyor” diyor. “Benim ilk önerim her zaman bütçeyi belirlemektir.”

Harcama tahminlerini kategorilere göre ayırmak, uçuşları maliyete göre filtrelediğiniz ve çok pahalı mekanları listenizden çıkardığınız için destinasyon seçeneklerinizi düzene sokmanızı sağlar. Mali planınızın sadece düğün gününüzü (mekan, yemek, çiçekler, kiralamalar) değil, aynı zamanda uçuşları, kara ulaşımını, gecelemeleri ve önceden yapılacak mekan ziyaretlerini de kapsaması gerekecektir. Birçok çift, konukları için seyahat masraflarının bir kısmını karşılamayı tercih ederken, kaldıkları süre boyunca karşılama partileri, şarap tadımları, tekne turları ve kültürel deneyimlere de ev sahipliği yapıyor.

Carter, gideceğiniz yerin dışındaki satıcılarla çalışmayı tercih ederseniz, onları (ve ekiplerini) etkinliğiniz için uçurmak için de ödeme yapmanız gerekeceğini söylüyor. Uluslararası düğünler için, planlama süreciniz boyunca döviz kurundaki değişimler kâr-zarar hanenizi iyi ya da kötü yönde etkileyebilir; ödemelerinizi hesaplarken bu oranları aklınızda bulundurun.

Estetiğinizi Tanımlayın

Ardından, gün için öngördüğünüz estetiğin türüne karar vererek destinasyon seçeneklerinizi daraltın. Amorology’nin sahibi Heather Balliet, “Her destinasyonda çok güzel mekânlar var” diyor. “Avrupa’ya mı yoksa daha tropik bir yere mi ilgi duyduğunuzu bilmek, dünyanın dört bir yanını araştırmaya çalışmak yerine, sürecin daha iyi işlemesine kesinlikle yardımcı olacaktır.” Balliet, çiftlerini mekan araştırmasına başlamadan önce seçimlerini bir ya da iki destinasyonla sınırlandırmaya teşvik ediyor. “Kendinizi sınırlamak, dışarıdaki sonsuz seçeneklerden bunalma olasılığını azaltmaya yardımcı olabilir” diyor.

Stephanie and Antoine's first look on the Amalfi CoastStephanie and Antoine's first look on the Amalfi Coast

Fotoğraf: David Bastianoni Studio

Deneyimi Hayal Edin

Austin, destinasyon düğünlerinin artık basit, üç günlük işler olmadığını söylüyor. Austin, “Destinasyon düğünleri kavramı son birkaç yılda geleneksel prova yemeği, tören ve resepsiyon yerine daha çok birkaç günlük bir etkinlik kutlamasına dönüştü” diyor. Bu, size ve konuklarınıza seyahatlerinden en iyi şekilde yararlanma fırsatı veren çeşitli geziler, yerel etkinlikler ve aktiviteler sunan bir yer seçebileceğiniz ve seçmeniz gerektiği anlamına geliyor. Carter, “Bir destinasyon düğününde işin büyüsü, insanların destinasyonu deneyimleyebilmesidir,” diyor. “Seyahat deneyimi çok önemli ve eğlenceyi belirleyecek ya da bozacak, bu yüzden bunu gerçekten çok iyi planlamak istiyorsunuz.”

Carter, çiftlerini sadece düğün törenlerini ve resepsiyonlarını değil, öncesindeki ve sonrasındaki günleri de hayal etmeye teşvik ediyor. “Ormanda mı olmak istiyorsunuz, kumsalda mı olmak istiyorsunuz, bir şehirde mi olmak istiyorsunuz? Harika yemekler, mutfak ve müzeler mi istiyorsunuz, harika bir parti havası olan bir şey mi istiyorsunuz, biraz daha tenha, alışılmışın dışında bir şey mi istiyorsunuz?” diyor. “Aradığınız deneyime ev sahipliği yapabilecek gibi görünen yerleri derinlemesine araştırın ve oradan da tasarıma uyabilecek çeşitli mekanların tavşan deliklerine inmeye başlayabilirsiniz.”

Konuklarınızı Düşünün

Hem davet listenizdeki misafir sayısı hem de seyahat ihtiyaçları da kararınızı etkileyecektir. Eğer yüksek bir LCV-evet oranı bekliyorsanız, ulaşımı kolay bir yer seçin: Konuklarınızın çoğunun yaşadığı şehirlerden direkt uçuşlara bakın, konuklar geldiğinde minimum servis gerektiren konaklama yerlerini seçin ve uçuş ve konaklama maliyetlerini tartın. Balliet, “En yakın havaalanından seyahat süresinin farkında olmak ve mekanınıza kolay erişimin yanı sıra tesiste kalmayacaklarsa tüm konuklarınızı ağırlayabilecek yerel oteller olduğundan emin olmak isteyeceksiniz” diyor.

Yaşlı aile üyelerinin veya erişilebilirlik ihtiyaçları olanların konforunu da göz önünde bulundurmalısınız. Maraton koşan üniversiteli oda arkadaşlarınızdan töreniniz için bir buzulda yürüyüş yapmalarını istemek, 90 yaşındaki büyük teyzenizden aynı şeyi yapmasını beklemekten çok farklıdır. Balliet, “Bazen seyahat, büyükanne ve büyükbabaların, ebeveynlerin ve sağlık sorunları olan konukların törene katılmasını kısıtlayabilir” diyor. “Bu bir anlaşma kırıcıysa, hayalinizdeki destinasyonu araştırırken bunu aklınızda tutmak isteyeceksiniz.”

Wedding ceremony setup at Brazilian beach with benches, a wooden altar decorated with bougainvillea, and palm treesWedding ceremony setup at Brazilian beach with benches, a wooden altar decorated with bougainvillea, and palm trees

Fotoğraf: Heather Waraksa

Hava Durumunu Kontrol Edin

En iyi düğün planlayıcısı bile büyük gününüzde bulutları kontrol edemezken, ziyaret etmeyi planladığınız mevsim de destinasyon seçiminde bir diğer önemli faktördür. “Sıcaklık hakkında düşünmelisiniz: Soğuk mu olsun istiyorsunuz, sıcak mı olsun istiyorsunuz, yoksa ılık mı olsun istiyorsunuz?” diyor Carter. Bazı bölgelerde kasırga riskinin en yüksek olduğu zamanlarda sıcaklıklar ılıman olabilir ya da sıcaklıklar yükseldiğinde fiyatlar en düşük seviyeye inebilir, bu da planlamanızı etkileyebilir. Austin, “Hava durumunun gün üzerinde kesinlikle olumlu veya olumsuz bir etkisi olabilir ve evlenmek için yılın zamanını seçerken bu durum bir şekilde hafifletilebilir” diyor.

Yeminlerinizi bir bölgenin en büyüleyici mevsiminde etmeyi hayal ediyorsanız, oteller, uçuşlar ve rezervasyonlar için yarışan tek seyahat grubunun siz olmayacağınızı unutmayın. En yoğun sezonda seyahat etmenin zorluklarına (ve maliyetlerine) göğüs germek mi yoksa daha az kalabalık olan tarihleri mi tercih etmek istediğinize karar verin. Balliet, “Örneğin Amalfi sahilinde yazları yoğun kalabalıklar ve şehirde dolaşmak zor olabilir” diyor. “Eğer daha rahat bir yer arıyorsanız, turizmin yavaşlamaya başladığı Eylül ayına kadar beklemek isteyebilirsiniz.”

Bir Ziyaret Planlayın

Carter, genel bir varış noktasına karar verdikten sonra, birden fazla mekana bakmak için bölgeyi ziyaret etmenizi öneriyor. “Görmeden rezervasyon yapmanızı asla önermem” diyor. Misafirleriniz için oda ayırtacağınız otellerde kalın, restoranlarda yemek yiyin, yolları kullanın, etkinliğiniz sırasında kullanacağınız her alanı görün; gece geç saatlerde gürültü yönetmeliklerinden tesis olanaklarına kadar her şeye dikkat edin. Carter, “Orayı görmek, içinde yaşamak, deneyimlemek ve diğer tedarikçilerle tanışmak için kendinize zaman tanımalısınız ki onlarla ilişki kurabilesiniz” diyor. “Hissiyatı ve havayı anlamak için her zaman seçtiğiniz bölgedeki birkaç mekânı ziyaret etmelisiniz, çünkü görsellerde gördüğünüzle şahsen deneyimlediğiniz genellikle iki farklı şeydir. Beğenmediğiniz yerleri de ziyaret edin, çünkü ne olacağını asla bilemezsiniz.”

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir