Anasayfa » Ev Dekorasyon Rehberi » Dış Mekan Çekimi İçin Öneriler
dış çekim mekan önerileri

Dış Mekan Çekimi İçin Öneriler

Düğün denince ilk akla gelen organizasyonlardan biri kuşkusuz dış mekan çekimi olsa gerek. Güzel bir dış çekim organizasyonu, hayatlarının en güzel imzasını atan çiftlerin evlilik günlerine dair ileride hatırlamak isteyecekleri en nadide anılardandır. Tabi profesyonel bir şekilde yapılması kaydıyla.

Bu yazımızda dış mekan çekimi için bazı tavsiyelerde bulunacak ve organizasyonunuzun en güzel şekilde geçmesine katkıda bulunacağız.

Fotoğrafçı

Dış mekan çekimlerinde kuşkusuz en önemli detay fotoğrafçı kalitesidir. İyi bir fotoğrafçı bakmaya doyamayacağınız enstantaneler sunarken kötü bir fotoğrafçı ise evlilik günlerinize dair bir ukde olarak içinizde kalabilir. Öncelikle şunu söyleyelim: Düğün salonunuzun fotoğrafçısı her zaman iyi bir fotoğrafçı olmayabilir. Halihazırda düğün salonunuzla çalıştığından sizin çekiminize gerekli özeni ve ilgiyi göstermeyebilir. Kendisi bir iç mekan fotoğrafçısı olduğundan dış mekanda handikabı olabilir.

Peki kimi seçmeli? İşinde uzman olduğunu daha önceki dış mekan çekimi örneklerinden gördüğünüz yani fotoğraflarını incelediğiniz biri olması faydanıza olacaktır. İyi bir fotoğrafçı bulmak için İnstagram, Facebook ve Armut.com’u değerlendirebilirsiniz.  

Yer

Çekim için düşündüğünüz yeri öncesinde gezip görmenizde fayda var. Zira çekimin yasak olduğu bir mekan ise öncesinde bilgi sahibi olur; boşuna mekana gitmek durumunda kalmazsınız.

Zaman

Tavsiye etmediğimiz zaman diliminden başlayalım. İmkânınız varsa düğün günü dış mekan çekimi yapmayın. Düğünden 1-2 gün öncesi çekimler için daha ideal. Biliyorsunuz düğünde bolca oyun oynayacak, saatlerce ayakta kalacaksınız. Hele bir de gelin adayıysanız işiniz daha zor. Topuklu ayakkabılarla önce dış mekan çekimi, sonra da düğünde saatlerce ayakta kalmak, oynamak ve yürümek derken kendinizi bir hayli yormuş olacaksınız. Düğünden önceki günlerde gelinliğin altına rahat bir ayakkabı giyerek çekim yaparsanız ayak sağlığınız açısından faydalı bir tercihte bulunmuş olursunuz.

Zamanla ilgili bir hatırlatma daha. Yaz günlerinde İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya gibi büyük şehirlerde veya tatil yörelerinde dış çekim yapıyorsanız hafta sonu yerine hafta içini tercih etmenizde fayda var. Çekim faaliyetiniz hafta sonundaki yoğunluktan olumsuz etkilenebilir. Fotoğrafçınız ânı yakalamakta zorlanabilir.

Yardımcı

Dış mekan çekimi yapılır da gelinin gelinliğini tutacak; susadığında su, şekeri çıktığında çikolata uzatacak; yürürken gelinliğini kaldıracak; oturacağı yere minder koyacak bir yardımcı bulunmaz mı? Hem gelinin hem de damadın anlık ihtiyaçlarını karşılayacak bir yardımcıyı yanınızda bulundurmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Araç

Toplu taşımayla zaten gidemeyeceğiniz çekim yerine taksiyle gitme seçeneğini kullanmak da pek faydalı olmayacaktır. Zira çekim yerleri arasında mekik dokuyacak ve çekim bitene kadar sizi bekleyecek taksici bulabileceğinizi öngörmüyoruz. İyisi mi siz, aracınız yoksa bir yakınınızın veya arkadaşınızın aracıyla, o da yoksa araç kiralayarak dış mekan çekimi serüvenine atılın. Aracı olan bir fotoğrafçı bulur da kendinizi fotoğrafçıya taşıtırsanız, bu da elbette güzel bir çözüm olacaktır.

Dış Mekan Çekimi İçin Aksesuar

Aksesuar

Çekimler esnasında faydalı olacak aksesuarlardan birkaçı şöyle:

Şemsiye

Sizi güneşten, yağmurdan koruyacak şemsiye, aynı zamanda fotoğraf aksesuarı olarak da kullanılabildiğinden orijinal pozlar vermenize yardımcı olacaktır.

Günlük Ayakkabı

Hem gelin hem de damat için oldukça faydalı bir aksesuar olduğunu çekim esnasında zaten anlayacaksınız. Temennimiz çekimden önce farkına varıp yanınıza almanız. Günlük ayakkabı hem çekimler arası yürüyüşlerde hem de ayakkabının gözükmeyeceği çekimler esnasında ayağınızı rahatlatacak.  

Makyaj Malzemesi

Hava koşullarının da etkisiyle makyaj akıyor, tazeliğini kaybediyor olabilir. Makyaj tazelemek için makyaj çantanızı yanınızda bulundurmanızda fayda var.

Yiyecek-içecek

Dış mekan çekimi süresince bir hayli efor sarf edeceğiniz için yanınızda su ve enerji verici gıdalar bulundurmanızda büyük fayda var.

Örtü-Minder 

Çekimler esnasında çimlere ya da kumlara oturmanızı gerektiren pozlar olacak. Bu yüzden gelinliğin de damatlığın da ıslanma, tozlanma, kirlenme ihtimali var. Bu ihtimali düşünerek oturmak için kullanabileceğiniz; kadraja girdiğinde hoş bir görüntü sunacak örtü veya minder cinsinden bir eşyayı yanınıza alıp yardımcınıza vermeniz yararınıza olacaktır.

 

Post navigation

  • Önerilerin hepsi çok mantıklı. Bu önerilere dikkat edilen yurtdışında bir dış çekimm off düşüncesi bile harika değil mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir