doğru düğün mekanı, düğün mekanı

Doğru Düğün Mekanı Seçimi – Nasıl Olmalı?

Her kadın düğününün mükemmel ve unutulmaz olmasını ister ama tabii öncelikle nasıl bir düğün istenildiğine karar verilmesi gerekiyor. Bu bağlamda düşünülmesi gereken ilk madde ise düğün mekanı seçimi. Peki doğru düğün mekanı seçimi nasıl yapılır, biliyor musunuz? İlk defa yaşayacağınız bu tecrübede nelere kafa yorulması ve nelerin es geçilmesi konusunda hiçbir fikriniz yoksa kafanızdaki bulutları biraz olsun dağıtabilmek için içeriğimize buyurun. Bu sayede düğün mekanı nasıl seçilir, doğru düğün mekanı seçimi nasıl yapılır gibi soruların cevapları da aklınızda netleşecektir.

Düğün Mekanı Seçmeden Önce Düşünülmesi Gereken Hususlar

Düğün Mekanı Türlerinden Birini Seçin

Bildiğiniz üzere birbirinden farklı birçok düğün mekanı türü var. Kış düğünü, tekne düğünü, salon düğünü diye liste uzuyor.

Öncelikle düğününüzün açık havada mı yoksa kapalı bir düğün salonunda mı olacağına karar verirseniz düğün mekanı türünü de çok daha kısa süre seçebileceğinizi düşünüyoruz. Tabi doğru düğün mekanının seçimi tek bununla sınırlı değil.

Düğün Mevsimini Belirleyin

düğün mekanı, düğün mekanı mevsim seçimi, kır düğünü

İdeal bir düğün mekanı seçimi için en gerekli olan bilgi mevsimdir. Düğününüzü hangi mevsimde yapmak istiyorsanız, mekanı da ona göre seçmelisiniz.

Yaz düğünü düşünüyorsanız kumsalda şık bir kutlama ya da geniş bir kır bahçesinde dillere destan bir düğün yapabilirsiniz. Eğer sonbaharın son günleri ve kışın düğün yapacaksanız da tercihinizi korunaklı bir kır bahçesi ya da şık bir otelden yana kullanabilirsiniz.

Tabii bazı mevsimlerde hava durumu bize oyunlar oynayıp güneşi yükseltebilir ya da bir anda yağmur yağdırabilir. Bu yüzden belirli aralıklarla hava durumu kontrolü yapmayı ihmal etmeyin.

Davetli Sayısını Belirleyin

Düğünün açık ya da kapalı bir mekanda olmasını kararlaştırdıktan sonra ikinci en önemli konu davetli sayısıdır. Düğününüze kaç kişi çağıracaksınız? Bu soruyu cevaplamadan bir mekan tutmak sizi haliyle zor duruma sokabilir. Düğün için davetli listesi hazırlama konusunda yardıma ihtiyacınız varsa şu yazımızı okumanızı öneriyoruz: Düğün Davetli Listesi Nasıl Hazırlanır?

İhtişamlı ve kalabalık bir düğün mü yoksa aile arasında şık bir davet mi yapmak istersiniz? Kişi sayısını belirledikten sonra ufak ya da büyük bir mekan tutarak bütçenizi sarsmadan gelmesini istediğiniz herkesi düğününüze davet edebilirsiniz.

Bütçenizi Belirleyin

Doğru düğün mekanını seçmeden önce dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise düğün bütçesidir. Düğün mekanlarının fiyatları birbirinden farklıdır ve her bir mekanın fiyatı yanında birkaç avantaj ve dezavantaj getirmektedir. Öncelikle kendinize bir fiyat kotası koyun ve ona göre düğün mekanlarını filtreleyin. Yalnızca bütçenize uygun düğün mekanlarına bakarsanız hem hayal kırıklığına uğramazsınız hem de rüyalarınızdaki düğünü gerçekleştirebilirsiniz. Kendi bütçeniz çerçevesinde uygun fiyatlara bir düğün mekanı arıyorsanız şu yazımızı okumanızı öneririz: Uygun Fiyatlı Bir Düğün Mekanı Nasıl Bulunur?

Düğünün Yemekli Olup Olmayacağına Karar Verin

Düğün mekanı seçimi öncesinde karar verilmesi gereken bir diğer konu da yemekli bir davet verip vermeyeceğinizdir. Yemekli mekanların fiyatları haliyle daha yüksektir. Ayrıca bazı düğün mekanları yemekli davet kabul etmemektedir ve yalnızca pasta-içecek ikramı yapmaktadır.

Düğün Menüsünün Tadına Bakmayı Unutmayın

düğün mekanı yemek menüsü, düğün mekanının yemek menüsü, düğün mekanı yemekleri

Eğer yemekli bir davet organize edecekseniz, düğün mekanları davet öncesinde bir tadım yapacaktır. Bu tadımda düğün mekanının davetlilere sunacağı yemekler bulunur. Yemekleri beğenmediğiniz takdirde ise menüde değişikliğe gidilebilmektedir. Bu nedenle düğün mekanınıza karar verirken mekanların yemeklerinden tatmayı unutmayın. Bu sayede düğün esnasında olası kötü bir durumla karşılaşmazsınız.

Düğün Mekanı Seçiminde En Önemli Şey Hayallerdir

Düğün mekanınızı seçerken maddi olarak dikkat etmeniz pek çok şeye karar verdikten sonra sevdiğiniz insan ile oturun ve biraz düşünün. Kendinizi nasıl bir düğün ile dünya evine girerken hayal ediyorsunuz?

Çoğu kadın, küçüklüğünden itibaren düğününün ve hatta gelinliğinin hayalini kurar. Bu hayalleri biraz olsun hatırlayarak, yıllar sonra gülümseyerek hatırlayacağınız unutulmaz bir anı yaratabilirsiniz. Düğün mekanı seçimi için tek yapmanız gereken şey hayallerinize ufak bir bakış atmak olacaktır. Deniz kenarında bir düğün mü, yoksa uçsuz bucaksız bir kır bahçesi mi? Bunun yanı sıra nostalji temalı bir düğün ile de evlenebilirsiniz.

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere düğünler için pek çok farklı tema bulunmaktadır. Kendinizi ve sevdiğinizi en çok görmek istediğiniz temayı kafanızda belirleyerek, düğün mekanınıza bu bağlamda karar verebilirsiniz.

Bu yazımızda düğün mekanı nasıl seçilir sorusuna yanıt vermiş olduk. Yazımızı burada bitirmeden önce son bir şey daha ekleyelim: Özellikle büyük şehirlerde çiftlerin büyük çoğunluğu evlenmek için yaz aylarını ve hafta sonlarını tercih ediyor. Bunun üzerine resmi tatiller de eklenince düşündüğünüz mekanlar çok önceden dolmuş olabilir. Bu yüzden mekan araştırmasını 1 yıl veya en geç 6 ay öncesinden yaparsanız bir sürprizle karşılaşmazsınız.

Düğün mekanınıza karar verdikten sonra sıra geliyor gelinlik seçimine. Düğün mekanına göre nasıl bir gelinlik seçeceğinizi öğrenmek için şu yazımızı okuyabilirsiniz: Düğün Mekanına Göre Gelinlik Nasıl Seçilir? Bunun yanı sıra size yardımcı olması adına gelinlik rehberimize şuradan ulaşabilirsiniz: Gelinlik Rehberi.

Post navigation

  • Davetli sayısı gerçekten önemli bir etken. Bu yüzden düğüne gelecek kişi sayısına maksimum derecede dikkat ederek bir mekan seçmek gerekiyor…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir