Anasayfa » Ev Dekorasyon Rehberi » Düğün Bütçesi Nasıl Kontrol Altında Tutulur
düğün bütçesi

Düğün Bütçesi Nasıl Kontrol Altında Tutulur

Düğün hazırlıkları süreciniz başladıysa öncelikle sizi tebrik ederiz. Bu sürecin hem yoğun ve yorucu hem de keyifli olduğunu belirtelim. Ayrıca düğün hazırlıklarına dair atacağınız her adımda pek çok detayı düşünmek ve hesap etmek zorunda da kalabilirsiniz. Hesap kitap yapmanız gerekenlerden biri de düğün bütçenizdir. Düğün bütçesi düğününüzün sonuna kadar idareli bir şekilde kullanmanız ve tüm eksiklerinizi giderirken aynı zamanda paranızın da yetmesi için size bazı önerilerde bulunacağız. O halde düğün bütçenizi nasıl kontrol altında tutabilirsiniz hemen değinelim…

Düğün Bütçesi En Baştan Planlanmalı

Düğün bütçesi kontrol altında tutmanın ilk yolu, öncelikle düğün masraflarınızı belirlemektir. Masraflarınızı belirledikten sonra kendinize bir yol haritası çizmiş olursunuz ve bu doğrultuda ilerlediğinizde düğün bütçenizi de kontrol etmeniz kolaylaşacaktır.

Havuz Hesabı Oluşturun ve Harcamalarınızı Kaydedin

Müstakbel eşiniz ile düğün bütçesine dair kalemleri tek belirledikten sonra bir havuz hesabı oluşturabilir ve düğün harcamalarını bu hesaptan yapabilirsiniz. Yapılan harcamalara dair kalemlerin not edilmesi ve giderilen eksiklerin işaretlenmesi hem süreci hem de bütçenizi kontrol etmek adına çok işinize yarayacaktır.

Yakınlarınızdan Destek Almayı İhmal Etmeyin

Evlenmeye karar verdiğiniz andan itibaren aile ve arkadaşlarınızın size destek olmak için nasıl da heyecanlı olduklarını fark etmişsinizdir. Onların bu heyecanını ve iş birlikçi hallerini düğün hazırlıkları evresinde lehinize çevirebilirsiniz. Onları da sürece dahil etmeniz hem mutlu olmalarına hem de ihtiyaçlarınızın giderilerek düğün bütçenizin zorlanmamasına katkıda bulunacaktır. Örneğin düğün pastanızın alımını arkadaşlarınız yapabilirler ya da aileniz düğün mekânı kiralama ücretinin bir kısmına destek olabilir.

Önceliklerinizi Belirleyin

Düğün organizasyonunuzu yaparken ve düğün alışverişinde pek çok detayın olduğunu görebilirsiniz ve her detayın da size ekstra düğün masrafı olarak döndüğünü… Bu noktada düğün bütçenizi kontrol altında tutmak için önceliklerinizi belirlemeniz gerekiyor. Örneğin düğün gününüzde süslemeye mi daha çok düğün bütçesi ayırmayı tercih edersiniz yoksa davetlilere verilecek ikramlıklara mı? Düğün mekanınızın hangisi olacağı mı sizin için daha önemli gelinliğiniz mi? Bu örnekler çoğaltılabilir, sizin için olmazsa olmazları belirledikten sonra kalan seçimlerinizde hayalinizle örtüşen ancak daha makul olan tercihler yapmanız düğün bütçenize epeyce katkı sağlayacaktır.

Erken Davranın

Düğün alışverişlerinizi yaparken erken davranmanız sizin için çok karlı olabilir. Özellikle balayı rezervasyonunuzu yaparken erken rezervasyon indirimlerinden faydalanmak, sezon dışındaki tarihlerde düğün mekanının kiralanması; kampanya ve indirim zamanlarında mobilya, beyaz eşya ve gelinlik alışverişinin yapılması düğün bütçenizi rahatlatacaktır.

Dersinize Çalışın

Düğün bütçenizi kontrol altında tutmanın en etkili yollarından bir diğeri ise alışveriş ve harcamalar öncesinde araştırma yapmak ve firmalardan fiyat teklifleri istemektir. Örneğin düğün pastası seçiminizi yapmadan önce şehrinizde bulunan firmalardan fiyat teklifi alabilir, karşılaştırma yapabilir ve size en uygun gelenini tercih edebilirsiniz. Özellikle internet üzerinden yapacağınız araştırmalarda ürün ve fiyat karşılaştırmalarını yapmak oldukça kolay olacaktır.

Alternatif Seçenekleri Değerlendirin

Düğün hazırlıkları sürecinize dair seçeneklerinizin neler olduğunu detayları ile öğrenin ve ona göre tercihlerde bulunun. Örneğin çok beğendiğiniz bir düğün mekanının yemekli organizasyonu için bütçeniz yeterli değilse bu mekânda kokteyl konseptinde bir düğün yapabilirsiniz. Davetlilere ikram edeceğiniz kırmızı et menüsü düğün bütçesi zorlanıyor ise bu noktada beyaz et tercih edebilirsiniz. Çok beğendiğiniz bir gelinlik modeli, bilinen bir markanın kreasyonu olduğu için oldukça pahalı ise aynı modeli diktirebilir ya da farklı gelinlik mağazalarından çok benzer bir gelinlik alabilirsiniz.

Profesyonel Yardım Almayı İhmal Etmeyin

Düğün hazırlıkları yapmaya başlamadan önce organizasyon firmaları ile bir araya gelerek onların sundukları hizmetleri değerlendirebilirsiniz. Bu süreçte profesyonel yardım almak düğün bütçenizi rahatlatacaktır. Organizasyon firmaları ve iş ortaklarının vereceği toplu fiyatlandırma sizin tek tek yapacağınız harcamalardan çok daha makul olacaktır.

Düğün Paketlerini Değerlendirmeyi İhmal Etmeyin

Düğün mekanlarını değerlendirirken ve organizasyon şirketleri ile görüşürken; size hangi hizmetlerin sunulduğunu, düğün paketlerini detaylıca incelemeyi ve bunları karşılaştırmayı ihmal etmeyin. Düğün mekanının kullanımı, davetlilere ikramlıkların verilmesi, düğün mekânı süslemesi, düğün fotoğrafı çekimi, ses ve ışıklandırma gibi organizasyon detaylarının tümünü bir arada sunan düğün paketleri; düğün bütçenizi kontrol altında tutabileceğiniz en etkili yollardan bir diğeridir.

Kendiniz Kolları Sıvayın

Düğün hazırlıkları yapmaya başladığınızda yapılacaklar listesinin ne kadar uzun olduğunu fark etmişsinizdir. Liste bu kadar uzun olunca harcamaların da sonu gelmeyecek gibi görünebilir fakat iyi bir planlama ve düğün bütçesi kontrolü ile bu süreci daha rahat atlatabilirsiniz. Düğün bütçenize destek olabilecek son önerimiz ise gerekli olan bazı şeyleri sizin hazırlamanızdır. Örneğin gelin çiçeğinizi, davetiyenizi, nikah şekerinizi evde kendiniz yapabilirsiniz veya yakın arkadaşlarınızla bir araya gelerek bu hazırlıkları tamamlayabilirsiniz.

 

Post navigation

  • Bu devirde düğün bütçesini tek başına karşılamak malesef çok mümkün değil. Şahsen ben babamdan destek aliyorum

  • ben eşimle beraber düğün bütçemi korumak için a dan z ye harcayacağımız en ufak ayrıntılara kadar hesaplamıştık ve çok şükür düşündüğümüzden çok farklı olmadı tavsiyemdir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir