Düğün Fotoğraf Temaları Nasıl Belirlenir?

Düğün Fotoğraf Temaları Nasıl Belirlenir?

Merhaba gelinler! Bu makalede bir düğün fotoğraf çekiminde temalar nasıl belirlenir, temalar belirlenirken nelere dikkat edilmelidir gibi kilit sorulara cevap bulmaya çalışacağız. Düğün arifesinde ufak tefek heyecanların başladığını, günden güne bu panik halinin daha da arttığını görür gibiyiz. Fakat içiniz rahat olsun. Her şey gönlünüzce ve tam da tahmin ettiğiniz gibi olacak. Düğün fotoğrafları, size düğün hakkında en çok şey hatırlatan belgeler olarak nitelendirilebilirler. Bu nedenle fotoğrafçınızı, stüdyonuzu ve en önemlisi temanızı büyük bir hassasiyet içerisinde seçmelisiniz.

Özellikle fotoğraf teması her ne kadar genel olarak geçiştirilse de çok önemli ve kalite konusundaki belirleyici unsurlardan biridir. Bir düğün albümünün teması geçişli ve bir bütün halinde sergilenmelidir. Birbirinden kopuk ve alakasız içerikler, pozlar, mekânlar ve ruh halleri temayı negatif olarak etkilerken, albüm kalitesini de sekteye uğratır. Bu bağlamda eşiniz ile birlikte tema seçimine ekstra özen gösterin kızlar. Aradan yıllar geçse de eskimeyen, baktıkça mutlu olacağınız bir düğün fotoğraf albümüne sahip olmanın altın kuralı, tutarlı ve göz alıcı bir tema seçimi yapmaktan geçer.

Düğün Fotoğraf Albümü Tema Çeşitleri Nelerdir?

Düğün fotoğraf albümü tema çeşitleri iki farklı başlık altında incelenmektedir. Bunlar stüdyo ve dış mekân temaları olarak ayrılırlar. Yani hanımlar; ilk olarak iç mekân çekimi mi yapacaksanız, açık bir ortamda mı çekim tercih edecekseniz buna karar vermelisiniz. Bize kalırsa eşiniz ve sizden başka bu konuya kimseyi karıştırmayın. Ömrünüzün sonuna kadar saklayacağınız ve tamamen size ait olan albümde müstakbel görümcenizin ya da olur olmadık her konuda fikir beyan eden insanların izlerini taşımak istemezsiniz. İç mekân temaları, dış mekan temalarına göre daha kısıtlı olsa da, yetenekli ve işinin ehli bir fotoğrafçının elinde şahesere dönüşebilir. Vintage (nostaljik) teması son dönemde sıkça tercih edilen stüdyo temalarından birisidir.

Bir gelin olarak Yeşilçam esintilerini albümünüzde görmek istiyorsanız, çekimlerde bu temayı kullanabilirsiniz. Black adı verilen, koyu renklerin hâkim olduğu temada ise gelinlik ve damatlığın uyumunu daha net görebilirsiniz. Bu ve buna benzer farklı temalar stüdyo (iç çekim) çekimlerde mevcuttur. Bunun yanı sıra dış mekân çekim temaları daha zengin sonuçlar vermektedir. Bilhassa doğa, güneş, gün batımı, yeşil, dağ, yol, kırsal, deniz ve daha birçok farklı temasıyla iç mekân çekimlerine göre çiftlere daha çekici gelmektedir. Buradaki temel fark; stüdyo çekim temalarında odak gelin ve damattayken, dış mekân çekim temalarında mercek hem çiftte hem de arka planın oluşturduğu izlemeye değer manzaralardadır.

İç Çekim Temaları/Dış Çekim Temaları Maliyetleri

Tabi ki işin bir de maddi boyutu var hanımlar, bunu da göz ardı etmemek gerekir. Çekim yönteminizin iç çekim temalarına göre mi, dış çekim temalarına göre mi şekilleneceğine karar verirken finansal açıdan da düşünmeniz gerekir. Tahmin edileceği gibi dış mekân temaları, iç mekân temaları ile karşılaştırıldığında genel olarak daha maliyetlidir. Bu maliyet farkının içine birçok etken dâhil edilir.

Çekim saatine, çekim süresine, tema seçimine, hava durumuna ve hatta mevsime bile bağlı olarak dış mekân çekim temalarının maliyeti farklılaşmaktadır. Stüdyo temaları ise çiftlere daha kısıtlı imkânlar sunulduğundan dolayı, daha sınırlı bir ücretlendirmeye tabi tutulur. Bu durum istisnai durumlar haricinde genel olarak bu şekilde açıklanabilir. Fakat siz ucuz olanı değil, kalbinizden geçeni seçmeye önem vermeye dikkat edin kızlar, sonra pişman olmayın.

Sizin İçin En İyi Temaya Seçmek İçin Ön İzleme Yapın!

Hanımlar, size en çok yakışacak temayı bulmak için, henüz fotoğraf çekimine girmeden kendinizi o ortam, poz ya da durumda görmeniz artık mümkün. Gelişen ve sürekli güncellenen teknoloji sayesinde çiftler düğün fotoğraf çekimlerini henüz yaptırmadan “ön izleme” yapabiliyor. Bu imkânla birlikte, hedeflenen temada kendilerini simüle edilmiş şekilde görebiliyorlar. Size en çok yakışanı eşinizle birlikte dikkatle seçmeye gayret gösterin. Hızla gelişen teknoloji, fotoğraf ve çekim konularında da insanların hayatlarını kolaylaştırmaya devam ediyor.

 

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

  • Bence düğün fotoğrafları sonbaharı andıran, yaprakların yerde manzaranın ve havanın güzel bir zamanda oldugu zaman beni çok etkiliyor ve ayrıca kendi düğün fotoğraflarımda bu şekide

  • Burada kendi fikrimizin önemi olduğu gibi fotoğrafçının da önemi büyük bence. Bizim göremediğimizi fotoğrafçı görebiliyor bazen tecrübesiyle. O yüzden ondan fikir aldık ve muhteşem bir konseptte harika düğün fotoğraflarımız oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir