Düğün Hafta Sonu Yeni Normal mi?

Tören ve resepsiyonun ötesinde evlilik kutlamalarıyla dolu uzun, genellikle üç günlük zaman çizelgelerini içeren düğün hafta sonları hiçbir şekilde yeni değildir. Dünyanın dört bir yanındaki sayısız kültür, evlilik öncesi ve sonrası birkaç günlük suareler düzenliyor ve bunu yüzyıllardır yapıyor. Ancak 2024 yılında, hem yerel hem de destinasyon etkinlikleri için bu durum norm haline gelmiş gibi görünüyor.

Yakın zamanda bir düğüne katıldıysanız, karşılama partisinden prova yemeğine, after-party’den veda brunch’ına kadar birkaç farklı toplantı için davetiye almış olabilirsiniz. Bu etkinlikler formalite açısından farklılık gösterse de -bazıları yerel bir barda gündelik tanışma ve buluşmalar iken, diğerleri resepsiyona rakip olan oturmalı yemekleri içerir- çoğu ikilinin büyük gün zaman çizelgelerinin bir parçası gibi görünmektedir. Eğer kendi düğününüzü planlıyorsanız (ya da bu sezon bir grup düğüne katılmaya hazırlanıyorsanız), bunun normal (hatta beklenen) bir şey olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz.

Uzmanla Tanışın

  • Melissa Williams, Washington, D.C. metropolitan bölgesinde bulunan tam hizmet etkinlik ve tasarım şirketi B Astonished Events’in kurucusu ve yaratıcı direktörüdür.
  • Lisa Brooks, butik bir etkinlik planlama şirketi olan Mona Lisa Events’in kurucusudur.
  • Sunna Yassin, Los Angeles ve San Francisco’da stüdyoları bulunan tam hizmet yaratıcı etkinlik prodüksiyon şirketi Bash Please’in kurucu ortağıdır.

Önümüzdeki günlerde, önde gelen düğün planlamacılarından düğün hafta sonlarının yaygınlığı ve yararları hakkında görüşlerini aldık, böylece planlama (ve bütçe) sancıları çeken çiftler zaman çizelgesini uzatmanın gerçekten en iyi seçim olup olmadığına karar verebilirler.

Düğün Hafta Sonu Nedir?

Evet, düğünlerin çoğu bir hafta sonu gerçekleşiyor olsa da, düğün hafta sonu kavramı çok daha kapsamlı. B Astonished Events’ten Melissa Williams, “Düğün hafta sonları, düğünü kutlamak için bir araya gelen en yakın arkadaşlarınız ve ailenizle çevrili olduğunuz birkaç günlük planlı etkinlikler gerektirir” diyor.

Düğün hafta sonu konsepti, birlikte geçirilen zamanı en üst düzeye çıkarma ve daha büyük bir sevgi duygusunu teşvik etme fikrine dayanır. Mona Lisa Events’ten Lisa Brooks, “Bu, çeşitli kutlama etkinlikleriyle aşkı ve hayatı gerçekten kutlamak için ayrılmış özel bir zamanı ifade ediyor” diyor. “Çiftin hafta sonu boyunca, hayatlarının farklı dönemlerinden gelen ve birlikteliklerini seven ve destekleyen çok çeşitli insanlar tarafından sevilmeleri için bir fırsattır.”

Nihayetinde, bir düğünü etkinliklerle dolu bir hafta sonuna dönüştürmek sadece çiftin yararına değildir. Brooks, “Düğün hafta sonu, konuklarınıza en sevdiğiniz şeylerle dolu, onları da göz önünde bulundurarak hazırlanmış bir hafta sonu sunmak için bir fırsattır” diyor. Bash Please’in kurucu ortağı Sunna Yassin de aynı fikirde: “Bu ek etkinlikler, çiftin ve konuklarının resmi düğün töreni ve resepsiyon dışında daha rahat bir ortamda kutlama yapmaları ve birlikte vakit geçirmeleri için daha fazla fırsat sunuyor.”

Wooden tables and chairs with denim-inspired runners and potted plants for the rehearsal dinnerWooden tables and chairs with denim-inspired runners and potted plants for the rehearsal dinner

Fotoğraf: KT Merry

Düğün Hafta Sonları Nasıl ve Neden Popüler Oldu?

Bu kavram tamamen yeni değil, ancak kesinlikle ebeveynlerimizin düğün turundayken deneyimledikleri bir kavram değil. Tüm uzmanlarımız düğün hafta sonunun üç farklı senaryodan doğduğu konusunda hemfikir; ikisi kademeli, biri ise ani. Yassin ilk değişimin toplumsal bir değişim olduğunu söylüyor. “Değişim, çiftler kariyerlerinde ve yaşlarında daha ileride evlenmeye başladıklarında gerçekleşti” diyor. Yaşla birlikte genellikle daha fazla gelir gelir ve bu da daha büyük, daha uzun bir etkinliğe (diğer bir deyişle, bir düğün hafta sonu) daha fazla para koyabilmek anlamına gelir.

Bir başka neden de çiftlerin uzak yerlerde düğün planlaması. Yassin, “Destinasyon düğünlerinin yükselişi, çiftlerin memleketlerinden uzak bir yerde evlenmeyi tercih etmeleriyle başladı ve bu da düğün hafta sonlarının popülerliğine katkıda bulundu” diyor. “Konuklar genellikle destinasyon düğünleri için uzun mesafeler kat ettiğinden, çiftler genellikle herkesin birlikte geçireceği zamanı en iyi şekilde değerlendirmek için birkaç gün boyunca birden fazla etkinlik planlıyor.”

Buna ek olarak, pandemi tipik düğün düzenini de değiştirdi. “Düğün hafta sonları bir süredir var. Ancak pandemiden sonra, çiftlerimiz Amerika yerine destinasyon düğünlerini tercih etmeye başladığında hafta sonu düğünlerinin arttığını fark ettim” diyor Williams. Bu dönem birlikte geçirilen zamana yaklaşımımızı da değiştirdi. “Pandemi sırasında birçok çift birden fazla erteleme yaşadı ve aile ve arkadaşlarla sınırlı etkileşim oldu” diye devam ediyor. “Çiftler artık bir düğün gününün ne kadar hızlı geçtiğini ve altı saatlik bir düğün gününde her anın tadını çıkarmak için asla yeterli zaman olmadığını görüyorlar.”

Düğün Hafta Sonları Kalıcı Bir Trend mi?

Kuşkusuz, düğün hafta sonu fikri son yıllarda giderek daha popüler hale geldi. Yassin, “Bu kesinlikle çiftlerin benimsediği bir trend” diyor. Ancak bunun bir trend haline gelmiş olması yeni standart olduğu anlamına gelmiyor. Brooks, “Tek bir beden herkese uymadığı ve hem konuklar hem de çiftler için büyük bir mali taahhüt olduğu için bunun yeni norm olduğunu söyleyemem” diyor.

Bu, hafta sonu modelinden tamamen vazgeçmek isteyebilecek çiftler için harika bir haber ve eğer aileden bir itiraz gelirse, bu aynı zamanda masrafları bölüşmek için de iyi bir yol olabilir. “Bu gibi durumlarda, her bir eşin ailesinin Cuma günü bir hoş geldin partisi düzenlediğini, diğer ailenin ise Pazar günü veda brunch’ına ev sahipliği yaptığını gördüm. Neyse ki herkes kazanıyor,” diyor Brooks.

Brooks, düğün hafta sonlarının sadece uçak yolculuğu gerektiren destinasyon düğünleri için değil, her yerde yapılabileceği ve yapıldığı konusunda net olduğunu söylüyor . “Düğün hafta sonlarını evlerinden iki saat uzaklıktaki bir mülkte (ve konuklar için tesis içinde konaklama sağlayan) veya hatta şehir dışından gelen tonlarca misafirleri olduğunda memleketlerinde yerel olarak düzenleyen çiftler de üç günlük işlere ev sahipliği yapma eğilimindedir” diyor.

Guests jumping off of a dock and swimming in Lake ComoGuests jumping off of a dock and swimming in Lake Como

Fotoğraf: Lilly Red

Konuklar Düğün Hafta Sonları Hakkında Ne Hissediyor?

Düğün hafta sonları yeni standart olmayabilir, ancak yaygındır – bu nedenle konukların tam bir etkinlik listesi bekleyip beklemediğini merak etmek normaldir. Cevap düğünün yapıldığı yere bağlı gibi görünüyor. Williams, konukların bu zaman çizelgesi modelini destinasyon düğünleri için beklediklerine inanıyor; ancak Amerika’daki düğünler için bu geçerli değil. “Konuklarınız sizi kutlamak için sekiz saatten fazla denizaşırı seyahat ediyorsa, sizinle zaman geçirmek isterler” diyor ve bu durumda bile bunun tamamen zorunlu olmadığını belirtiyor. “Sadece bir destinasyon düğününe ev sahipliği yapmanın güzel bir nezaket olduğuna inanıyorum.”

Kendi düğününüzde katılımcı olsaydınız ne bekleyebileceğinizi düşünmek size yardımcı olacaktır. Nihayetinde, bir çift olarak birlikteliğinizin kutsallığını kutlamak sevdikleriniz için ana çekiciliktir. Yassin, “Konuklarınız, format ne olursa olsun çiftin özel gününü kutlama fırsatından heyecan duymalıdır” diyor.

Poolside farewell party with couches and flowersPoolside farewell party with couches and flowers

Fotoğraf: Lilly Red

Yaygın Düğün-Hafta Sonu Partileri

Bir düğün hafta sonunu özelleştirmek için pek çok fırsat vardır, ancak çoğu, bağ kurmayı ve anı oluşturmayı teşvik eden tanıdık bir yapıyı takip eder. Bu yapı temel olarak bir karşılama etkinliği ve törenden sonraki gün düğün sonrası dinlenmeyi içerir. Yassin, “Örneğin bir karşılama partisi, şehir dışından gelen konukların kaynaşması ve ana etkinlikten önce birbirlerini tanımaları için harika bir yol olabilir” diyor. Aynı şey ertesi gün brunch veya hatta havuz günü için de geçerli. “Herkes tekrar bir araya gelebilir ve kutlamayı anımsayabilir” diyor.

Yine de tam olarak bu etkinliklere bağlı değilsiniz; zaman çizelgeniz (ve her etkinlik türü) çevreye ve bir çift olarak kim olduğunuza göre uyarlanabilir ve uyarlanmalıdır. Brooks, “Evinize yakın bir etkinliğe ev sahipliği yapmak, konuklara şehrinizle ilgili eğlenceli ve benzersiz bir deneyim sunmanıza olanak tanır” diyor. “Bir destinasyonda hafta sonu düğününe ev sahipliği yapmak herkes için yeni ve heyecan verici bir deneyim sunar ve işte sihir burada gerçekleşir.” Belki ekibinizi uğrak yerlerinizle tanıştırmak için memleketinizde bir çöpçü avına ev sahipliği yaparsınız ya da belki de sevdiklerinize düğün yeri olarak neden Montana’yı seçtiğinizi göstermek için at sırtında bir patika gezisi planlarsınız. Düğününüzle ilgili her şeyde olduğu gibi, seçim sizin.

Bir Düğün Hafta Sonu İçin Nasıl Bütçe Yapılır?

Bir düğün hafta sonu planlamak zaman, dikkat ve ekstra para gerektirir. Ancak düğün hafta sonu hedeflerinize ulaşmak için bütçenizi esnetmenin kesinlikle birkaç yolu vardır. Yeni başlayanlar için bir planlamacı ile çalışmak, vizyonunuzu daha hızlı ve daha etkili bir şekilde gerçekleştirmenize yardımcı olabilir. Yassin, “Gevşek bir genel bütçe belirleyin, ardından bir planlamacı tutun ve bu fonları önceliklerinize göre tahsis etmesine izin verin” diyor. Belirli bir karşılama partisi yeri veya kurtarma etkinliği günü sizin için önemliyse Brooks, neleri feda edemeyeceğinizi ve sizin için en çok neyin önemli olduğunu incelemenizi öneriyor. “Eğer bu, para biriktirmek için düğün tarihinizi biraz daha öne çekmenizi gerektiriyorsa, o zaman sizin için en uygun olanı yapın” diyor.

Bir planlamacı hafta sonundaki her etkinliğe doğru hissi vermeye de yardımcı olabilir. Yassin, “Genellikle düğün gününden diğer etkinliklere kadar çalışarak güzel bir denge olmasını, ancak her etkinliğin kendi içinde bir düğün gibi hissetmemesini sağlıyoruz” diyor. Düğün hafta sonunun gerçek güzelliği? Düğünü çevreleyen etkinliklerin daha gündelik olması amaçlanıyor. Brooks, “Hafta sonunun ana etkinliği olarak zaten bir düğüne ev sahipliği yapılıyor,” diye ekliyor. “Her şeyin büyük bir prodüksiyon olması gerekmiyor ve yine de gelmiş geçmiş en büyük kutlama olacak, çünkü etrafınızda aşk var.”

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir