Anasayfa » Düğün Planlama Rehberi » Düğün Alışverişi » Düğün Hazırlıkları Sırasında En Sık Yapılan Hatalar
düğün hazırlıkları sırasında en sık yapılan hatalar

Düğün Hazırlıkları Sırasında En Sık Yapılan Hatalar

Aşık olduğunuz insanla yeni bir yuva kurma fikri oldukça romantiktir. Kız isteme töreninin ardından; ailelerin ve yeni evlenecek çiftin sanki bir yarışmanın başlangıcını belirten gong sesini duymuşçasına düğün hazırlıkları yapmaya başlanması da bundan sonra gerçekleşmektedir. Düğün hazırlıkları içinde tatlı bir telaşı barındırmasının yanı sıra aynı zamanda da stresli bir süreçtir. Düğün hazırlıkları sırasında en sık yapılan hatalar nelerdir, gelin ve damat adaylarının bu süreçte yaşadıkları yanılgılar neler olabilir? sizler için derledik. Umarız siz bu hatalara prim vermeden düğün hazırları sürecini mutlulukla tamamlarsınız.

Düğün Hazırlıkları Sırasında En Sık Yapılan Hatalar Nelerdir?

Düğün Bütçesini Doğru Planlamamak

Düğün hazırlıkları sürecine başladığınızda sizi neyin beklediğini bilmenizde fayda var. Aksi halde bu uçsuz bucaksız deryada kendinizi kaybedebilirsiniz. Düğün hazırlıkları nasıl yapılır, düğün bütçenizi nasıl planlamalısınız? ilk olarak bu soruların cevabını yanıtlamanız gerekmektedir. Gelin ve damat adaylarının en sık yaptığı hata düğün bütçesini doğru planlamamak ve çok kritik anlarda paralarının bitmesidir.

Eğer düğün bütçenizi hesaplama konusunda yardıma ihtiyacınız varsa şu yazımızı okuyabilirsiniz: A’dan Z’ye Düğün Masrafları.

Davetli Sayısını Belirlemeden Düğün Mekanına Karar Vermek

Düğün yerinize karar vermeniz için davetli sayısı çok önemlidir. Bu hem düğün yeri için ayırmanız gereken bütçe adına hem de seçeceğiniz mekânın büyüklüğü adına gereklidir. Davetli sayısını belirlemeden düğün mekanına karar vermek de gelin ve damat adaylarınca yapılan hatalardandır. Bu durumda davetli sayınız düğün mekanına göre fazla gelebilir ya da davetli sayınız az olmasına rağmen düğün mekanına daha fazla para ödeyeceksiniz demektir.

Düğün Hazırlıklarınızı Yaparken İşbirliği Yapmamak

Düğün hazırlıklarınızı yalnız yapmaya çalışmak da bu süreçte yapacağınız yanlışlardan biridir. Kendi aileniz ve eşinizin ailesi ile bir akşam bir araya gelerek düğün hazırlıkları sürecinde herkesin beklentilerini ve isteklerini belirttiği bir toplantı yapabilirsiniz. İş birliği ve görev dağılımlarının yapıldığı hazırlık süreci sizi ve herkesi rahatlatacaktır. Ayrıca bu konuda profesyonellerden yani organizasyon şirketlerinden de yardım almalısınız.

Düğün Hazırlıklarını Son Ana Bırakmak

Düğün hazırlıkları aşamasında atmanız gereken bir adımı son ana bırakmak da hatalı duruma düşmenize neden olabilir. Örneğin nikah tarihi almakta geciktiğiniz için çok beğendiğiniz düğün mekânı sizin istediğiniz tarihte dolu olabilir. Gelinlik alışverişinizi son ana bıraktığınız için çok hoşlanmadığınız bir gelinlikle mihraba yürümek zorunda kalabilirsiniz. Böyle bir aksiliğin yaşanmaması adına düğün öncesi yapılması gerekenler için düğün hazırlıkları ajandası kullanarak; düğün hazırlıklarınızı adım adım tamamlayabilirsiniz.

Tahammülsüz ve Mükemmeliyetçi Olmak

Düğün hazırlıkları aşamasında yapılan en büyük hatalardan birisi büyük resmi kaçırmaktır. Mühim olan şey hayatınızın aşkı ile hayatlarınızı birleştiriyor olmanızdır. Bu aşamada düğün hazırlıklarına kendinizi fazlaca kaptırıp, şeker pembe yerine açık pembe olan düğün çiçeklerinizin canınızı sıkmasına izin verebilirsiniz. Aileniz, eşinizin ailesi hatta nişanlınızla bile gergin anlar yaşamanızın önüne geçmek adına; bu dönemde mükemmeliyetçi olmayı bir kenara bırakmanızı tavsiye ediyoruz. Aksilikler olabilir nazar boncuğunuz olsun siz mutlu ve güzel geleceğinizi düşleyin.

 “Bir Kere Evleniyoruz”u Abartmak

Bir kere evleniyoruz düşüncesi düğün hazırlıkları aşamasında tercihlerinize yön veren en önemli felsefe olabilir. Bu noktada haklısınız her şeyin en iyisini ve en güzelini hak ediyorsunuz ancak gerçekçi olmak gerekirse, tercihlerinizde bazen makul seçimler yapmanız düğün bütçeniz adına gerekli olabilir. Özellikle organizasyon şirketleri ile görüşmeye gittiğinizde dekorasyon ve süsleme adına size uçsuz bucaksız seçenekler sunabilirler. Burada kendinizi kaybetmeden tercihler yapmanız önemli olacaktır. Aksi halde henüz hazırlıklar sona ermeden düğün bütçeniz için para akışı sağlamak zorunda kalabilirsiniz.

Bu düğün alışverişi yaparken de geçerlidir. Her şeyin en pahalısı en kalitelisi ve iyisi anlamına gelmemektedir. Çok beğendiğiniz bir ürünün daha uygun ama aynı kalitede olan farklı alternatiflerini bulabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın.

B Planı Yapmamak

Düğün mekânı tercihlerinizde ya da düğün hazırlıkları sürecinde yapabileceğiniz bir hata da olası aksiliklerde b planınızın olmamasıdır. Örneğin harika bir kır düğünü planlarken düğün gününüzde yağmur yağabilmesi ihtimaline karşılık size çözümler sunan bir düğün mekânı tercih edebilirsiniz. Muhteşem gelin ayakkabınızın düğün anında topuğunun kırılması bir felaket olabilir ancak yedek ayakkabınızın yanınızda olması bu durumu son derece önemsiz kılacaktır.

Yanlış Tercihler Yapmak

Özellikle gelinlik ve damatlık alışverişlerinde yanlış tercihler yapmak da çiftlerin düştüğü olası hatalardandır. Örneğin vücut tipine göre alınmayan bir gelinlik, nasıl olsa zayıflarım düşüncesi ile alınan gelinlik ya da damatlık sonrasında sorun yaşamanızın çok olası olduğu bir hale dönüşebilir. Bu yüzden alışveriş yapmadan önce araştırma yapmanız, tarzınıza ve bedeninize uygun seçimler yapmanız bu noktada önemlidir.

Post navigation

  • Arkadaşlar kendinizi hazırlığa kaptırarak, bir kere oluyor zaten diyerek bütçenizi aşan şatafatlardan bence vazgeçin büyük resme odaklanın herkes gelip 2 saat oturup sizi görecek sizin detaylarınızı incelemeyecek

  • Gayet faydalı bir içerik olmuş. Gelin adayları okuyor okumasına da bunları damat adaylarına da okutmak gerekiyor..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir