Anasayfa » Gelin Rehberi » Bakım ve Diyet » Düğün Heyecanı Nasıl Yenilir?
düğün heyecanı nasıl yenilir, düğün heyecanı

Düğün Heyecanı Nasıl Yenilir?

Heyecan duymak son derece doğal ve harika bir duygudur. Heyecan duyduğunuz anları düşünsenize; hayatınızın aşkı ile buluşmadan önce, üniversite sınavına gireceğiniz zaman, çok istediğiniz bir iş için iş görüşmesine gittiğinizde… Önemli olan heyecanın kaygıya ve sizi sıkıntıya sokan bir duyguya dönüşmemesidir. Düğün gününüzde de heyecanlı olmanız son derece normal. Önemli olan heyecanınız dolayısı ile nikah memuru, müstakbel eşiniz ile evlenmeyi kabul ediyor musunuz diye sorduğunda hayır diye cevap vermemeniz veya yine nikah memuru isminiz nedir diye sorduğunda “eveeet” diye bağırmamanızdır. Peki düğün günü heyecanı nasıl yenilir? Elbette bunun için birkaç önerimiz var, hazırsanız derin bir nefes alarak detaylara geçebilirsiniz.

Düğün Heyecanını Yenmenin Yolları

İlk Dans Provasını Defalarca Yapmak

Düğün süresince çok heyecan duyacağınız anlardan birisi ilk dansınızı yaparken olacaktır. Burada heyecanınızın kaygıya dönüşmemesi ve hata yapmamanız adına; ilk dans provanızı defalarca yapmak ve adımlarınızın beyinciğinizin kontrolüne geçmesi yani nasıl dans edeceğinizi düşünmenize gerek kalmaması kısa sürede rahatlamanızı sağlayacaktır.

Organizasyon Detaylarına Hâkim Olmak

Bilinmezlik de insanların kaygı duymasına neden olabilir. Düğün gününüzde heyecanınıza ek olarak kaygı duyacağınız bir husus ise organizasyon detaylarını bilmemeniz olabilir. Saat kaçta düğün alanına çıkacaksınız, ilk dansınızı ne zaman edeceksiniz, takı töreni nasıl olacak, pasta kesimi ne zaman yapılacak gibi organizasyon detaylarına vakıf olmanız; sizi rahatlatarak heyecanınızın kontrol altında olmasını sağlayacaktır.

Profesyoneller ile Çalışmak

Düğün anınız boyunca stres yapmanızı önleyecek ve heyecanınızı dozunda yaşamanıza etken olacak bir diğer faktör ise işini en iyi şekilde yapan profesyoneller ile çalışmanız olacaktır. Siz arkanıza yaslanıp düğün anınız için hazırlanırken onlar sizin için her şeyi olması gerektiği gibi yapıyor olacaklar.

Görev Dağılımlarını İyi Yapmak

Düğün anında en çok ihtiyaç duyacağınız kişilerin iş bitirici ve girişken karakter özelliklerine sahip insanlar olduğunu belirtelim. Davetlilerin karşılanması, masalarına yönlendirilmesi, herhangi bir aksilikte yaratıcı bir çözümle olayın bertaraf edilmesi, ihtiyaç duyabileceğiniz her an çevrenizde bulunulması; düğün gününüzde daha stres ve heyecan duymanızı sağlayacaktır. Bu yüzden düğün öncesinde nedimelerinize ve damat beyin sağdıçlarına iyi bir görev dağılımı yapabilirsiniz.

Acil Durumlar İçin Önlemler Almak

Düğün gününüzde yaşanması muhtemel aksilikler için bir acil durum çantası oluşturmak da heyecanınızı azaltacaktır.

Heyecanı Kontrol Altına Almaya Yardımcı Bazı Teknikler Uygulamak

Düğün alanına giriş yapmadan saniyeler önce kalbinizin yerinden fırlayacak gibi çarpması ve heyecandan bacaklarınızın titremesi çok muhtemel. Bu anlarda düğün heyecanı nasıl yenilir, birkaç tüyo vereceğiz.

  • Nefes Egzersizleri Yapmak: Aşırı heyecan duyduğunuzu hissettiğinizde nefes egzersizleri yaparak kısa sürede sakinleştiğinizi fark edeceksiniz. Bunun için karnınıza doğru derin bir nefes alın, nefes alırken tuttuğunuz sürenin iki katı kadar sürede nefesinizi vereceksiniz. Yani 5’e kadar sayarak derin bir nefes alın, nefesinizi yavaş yavaş 10’a kadar sayarak verin. Bu egzersizi 4 kere tekrar edebilirsiniz.
  • Dikkat Dağıtma: Heyecanınızı yenmenin bir diğer yolu da dikkatinizi farklı bir şeye yöneltmektir. Düğün alanına çıkarken adımlarınızı ya da nefesinizi sayabilirsiniz. Ayrıca gelin yolundaki süslemeleri inceleyebilir, düğün alanına şöyle bir göz gezdirebilirsiniz.
  • Neşeli Hikayeler: Düğün anınıza az bir zaman kala biraz kahkaha atmak da size çok iyi gelecektir. Bunun için etrafınızda sizi güldürecek, neşeli hikayeler anlatacak birilerini bulundurabilirsiniz.
  • Sakinleşmenize Yardımcı İçecekler: Heyecanınızı ve kaygınızı kontrol altına almanıza yardımcı olacak sizi bir miktar rahatlatacak bir şeyler içmekte seçenekleriniz arasında yer alıyor. Kış günlerinde rahatlatıcı bitki çayları, yaz günlerinde ise ballı limonata bunu sağlayabilir.

Post navigation

  • düğün heyecanını yenilebileceğini düşünmüyorum çünkü çift için çok özel bir andır ve bence heyecanların en güzelidir bu zamanda çiftin daha çok zaman geçirmesi en olumlusudur

  • O kadar çok heyecanlanan arkadaşlarım oldu ki psikolog bile heyecanlarını yenmek konusunda güçlük çekti 🙂 Biraz rahatlamak ve serbest bırakmak gerekiyor kendimizi.

  • Haftaya pazar düğünüm var ve bu heyecan yenilecek gibi değil cidden yine de buu yazıyı paylaştığınız için teşekkürler emeğinize sağlık

  • Kendinize zaman ayırıp gevşemeye çalışın. Bir de yakınlarınızdan destek alın. Ben onun faydasını gerçekten gördüm. O an kafamı az da olsa dağıttım ve ortama daha rahat uyum sağlayabildim.

    • Çok haklısınız. Düğün töreni öncesinde yanınızda sürekli tecrübeli bir arkadaş ve ya akrabanızın bulunması, düğün stresini ve heyecanını daha doğru yönetmek için çok değerli. Yorumunuz için teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir