Düğün Mekanı Ne Zaman Tutulmalı?

Düğün Mekanı Ne Zaman Tutulmalı?

Genellikle düğün mekanı 6 ay-1 yıl öncesinden tutulması tavsiye ediliyor. Tabi ki bu durum düğünü yapmayı tercih ettiğiniz tarih, bütçeniz, yaşadığınız şehir gibi kıstaslar ile bir miktar değişebiliyor. Gelin değişen durumları beraber inceleyelim.

Siz de düğününüzü yapacağınız yeri çok öncesinden belirlemiş yada seçenekleri olabildiğince azaltmış ve bir yaz günü evlenmeyi hayal eden çiftlerdenseniz elinizi çabuk tutmanızda fayda var. Özellikle mayıs ve eylül arası, evlenecek çiftler arasında oldukça popüler. Evlenecek çiftlerin çoğunluğu cuma, cumartesi, pazar günlerini tercih ediyor. Bu gibi çok tercih edilen standartlara sahipseniz evlilik kararınızı verdiğiniz anda düğün yerini tutmayı düşünseniz iyi olur. En azından 1 sene öncesinden gerekli görüşmeleri yapmanızı tavsiye ederim. Erken rezervasyonlar maddi olarak da yüzünüzü güldürecektir. Yapılan araştırmalara göre 1 sene öncesinde tutulan düğün mekanlarından sezonuna göre %30 kar elde etmek mümkün.

Bunun yanında kış ayları düğün için çok daha az tercih ediliyor. Veya hafta içi gerçekleştirilecek kutlamalar için daha kısıtlı zamanda ve çok daha uygun fiyatlara mekan tercihini gerçekleştirebilirsiniz.  Tabi ki kış veya hafta içi düğünlerinin gelen misafirler açısından bazı zorluklara sebep olabileceğini hatta katılımcı sayısının beklediğinizin altında kalabileceğini göz önüne almalısınız. Sonuçta insanlar işten gelecek ve sabah tekrar işe gidecekler. Ve tabi ki kışın salon tercihi yaparken ısınma kriterini kesinlikle es geçmemelisiniz. Eminiz sizde kış aylarında güzelce süslenerek gittiğiniz ve paltonuzu hiç çıkarmadan saatlerce oturmak zorunda kaldığınız düğünlere denk gelmişsinizdir. Kış düğünlerinin de çeşitli kriterleri olduğunu farkında olarak ve bu kriterleri barındıran mekanların daha çok tercih edildiğini bilerek bu tarihler içinde olabildiğince erken davranmanızda fayda var.

Düğün Mekanı Nasıl Tutulmalı

Eğer düğün tarihinize az bir zaman kaldıysa işiniz biraz zor ama telaşlanmanıza gerek yok. Size uygun olabilecek yerlerin bir listesini çıkarmanızı ve hepsi ile görüşmenizi tavsiye ederim. Mekan konusunda esnek davranırsanız çok karlı anlaşmalar yapabilirsiniz. Düğün salonları yakın tarihli boşlukları uygun fiyattan doldurmaya gönüllü olacaklardır. Ama kriterler konusunda çok seçici davranırsanız işlerin sizin için biraz daha maliyetli ve zor olabileceğini söyleyebilirim.

Düğün mekanı ne zaman tutulmalı?” sorusunu cevaplarken yaşadığınız şehirde bu konuda çok fazla etkili. İstanbul, Ankara gibi büyük ve kalabalık şehirlerde yaşıyorsanız her yıl evlenen binlerce çift olduğunu unutmamalısınız. Zaman çizelgenizi hazırlarken bunu da dikkate almalısınız.

En nihayetinde düğün tarihiniz kararlaştırıldıktan hemen sonra düğün mekanı için kolları sıvamak doğru bir karar olur. Zaten geç kalırsanız illa şu gün olacak diye diretmeniz pek mümkün değil. Erken rezervasyonlarda istediğiniz mekan, istediğiniz tarih ve uygun fiyat avantajları sizin lehinize olacak. Özellikle geciktirmenin hiç bir avantajı yok bu konuda desek sanırım doğru bir bakış açısı olur. Bunun yanında yakın çevrenizde bir başkası benzer bir organizasyon yapmaya kalkarsa sizin tarihinizin çoktan kesinleşmiş olması da olası sorunların önüne geçecektir.

Post navigation

  • Düğünden 3 ay öncesinden tutulması gerektiğini düşünüyorum çünkü bizimle beraber aynı yeri aynı tarihte isteyen çok çift oldugunu düşünürüm ve kimse kaptırmak istemez diye düşünürüm:)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir