Anasayfa » Düğün Planlama Rehberi » Düğün Mekanları » Düğün Mekanı Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?
düğün mekanı

Düğün Mekanı Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Evlilik hazırlıklarına başlayan gelin ve damat adaylarının aklına ilk gelen konulardan biri düğün için mekan seçimidir. Çünkü gelinliğiniz, kullanacağınız aksesuarlar, düğün dekorasyonunuz ve diğer birçok detay nasıl bir düğün mekanı seçeceğinize göre değişebiliyor. Biz de bu yazımızda siz değerli okurlarımız için düğün mekanı seçiminde kolaylık sağlayacak, işe yaracak bilgileri derledik.

Düğün Yerinize Karar Vermeden Önce Hayal Edin

Düğün yerinize bakmaya gitmeden önce kendinizi düğününüzde hayal edin. Nasıl bir mekanda olmak isterdiniz? Hayalinizde kırlar arasında uçuş uçuş gelinliği ile duran bir gelin mi, şık ve gösterişli bir otelde davetlileri selamlayan bir gelin mi olmayı tercih ederdiniz? Genel olarak düğün konseptine karar verdiyseniz, bulunduğunuz şehirdeki size hitap eden düğün mekanlarının bir listesini oluşturabilirsiniz.

Örneğin otelde düğün yapılması tercihiniz olacak ise; davetiye salonlarını kullanabileceğiniz otelleri listeleyerek yetkilileri ile telefonda ön görüşme yapabilirsiniz. Yüz yüze görüşmeye gitmeden önce; bütçe, davetli sayısı ve konseptinizi belirlemeniz faydalı olacaktır. Genellikle düğün mekanları; davetli sayısını baz alarak kişi başı üzerinden fiyat teklifi yapmaktadır.

Düğün Mekanı Seçimi Nasıl Yapılmalı

Düğün hazırlıklarına başlamadan önce haliyle ilk olarak düğün mekanınıza karar vermeniz gerekiyor. Bunun için de hayalini kurduğunuz bir düğün nasıl olmalı diye düşünebilirsiniz. O zaman gelin adaylarımıza soralım: Bir kır bahçesinde mi dünya evine girmek istersiniz yoksa muhteşem bir balo salonunda adeta bir prenses gibi pırıl pırıl parlayarak mı?

Sonrasında bulunduğunuz şehirdeki düğün mekanlarını araştırabilir, sahipleri ile randevu organize edebilirsiniz. İlk gezdiğiniz yerden başlayarak hoşunuza giden ve gitmeyen detayları telefonunuza not almak sonrasında yaşayacağınız kafa karışıklığını önlemiş olacaktır. Ayrıca gezdiğiniz yerlerin katalog ve fiyat listesi gibi görsellerini de almak işinize yarayacaktır.

Düğün Mekanı Ne Zaman Tutulmalı

Düğün mekan seçimini ne kadar önce yaparsanız sizler için o kadar iyi olur. (Özellikle yaz aylarında evlenmeyi düşünüyorsanız) En az 6 ay öncesinden bir seçim yaparak istediğiniz mekanın dolu olma veya bütçenizi aşma ihtimalini ortadan kaldırabilirsin. (Bunu sadece biz değil düğün organizatörleri ve mekan sahipleri de söylüyor.) Örneğin bir yıl önce yapılan rezervasyonlar masraflarda çok açılmamanızı sağlayacaktır.

Düğünüze 6 aydan az kaldıysa ve hala bir düğün mekanı seçmediyseniz bu tabi ki dünyanın sonu falan geldi demek değil. Düğün mekanları tarih yaklaştıkça(özellikle Ekim ve nisan ayları arasında) azalan talepler yüzünden boş kalan günlerini doldurmak istiyor ve fiyatlarını kırabiliyor.

Düğün Mekanı Seçerken Bütçenin Önemi

Yıllardır hayalini kurduğunuz gün neredeyse geldi de çatıyor. Sevdiğiniz insan ile sonsuza dek sürecek bir beraberliğe evet diyeceksiniz. Bu muhteşem günün hayallerinizdeki gibi olmasını istiyorsanız hayalperest olduğunuz kadar gerçekçi de olmanız gerekmektedir. Düğün yerinize karar vermeden önce ilk yapmanız gereken şey; bütçenizi ortaya koymaktır.

Düğün organizasyonlarına dair detaylar oldukça fazladır. Düğün mekanlarının çeşitliliği, davetlilere sunulacak ikramlıklar, dekorasyona dair detaylar, fotoğraf çekimi, ses ve müzik sisteminin kurulumu, düğün akışı nasıl olmalı? gibi pek çok süreci değerlendirirken hesap edeceğiniz ilk şey bütçeniz olabilir. Genellikle düğün organizasyon şirketleri ile görüştüğünüzde size baz düğün paketleri üzerinden fiyat vermektedirler. Sonrasında ekstralara girildiğinde ise maliyetin beklediğinizden çok daha fazla olması muhtemeldir. Organizasyon şirketlerinden ve düğün yerinden alacağınız hizmetleri değerlendirmeden önce fiyat araştırması yaparak bütçenizi belirlemek işinizi kolaylaştırmak adına iyi bir seçenek olabilir.

Düğün Mekanı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Nasıl bir düğün istediğinizi hayal edin ve nasıl bir konsept istediğinizi düşünün. (Her şeyden önce bu sizin düğününüz, mutlu olmayı hak ediyorsunuz.)
  • Düğün mekanı ve diğer hizmet masraflarına (dekorasyon, orkestra) dikkat edin. (Düğün bütçenizin en büyük kalemi düğün mekanı olduğu çok açılmamaya çalışın.)
  • Davetli sayısına ve mekanın kapasitesine dikkat edin.
  • Yemekli bir davet olmasını istiyorsanız davetli sayısıyla yemeğin aynı oranda olmasına dikkat edin. (Yemeklerin yetmemesi durumunda alternatif çözümler üretmesi için mekan sahibi veya organizasyon şirketiyle anlaşabilirsiniz.)
  • Açık mekan tercih ederseniz olumsuz hava şartları ihtimalini düşünün ve alternatif çözümler üreten bir düğün mekanı tercih edin.
  • Düğün mekanlarının anlaşmalı çalıştığı çözüm ortaklarının (örneğin düğün organizatörü veya düğün fotoğrafçısı) olup olmadığı öğrenin.
  • Düğün mekanınız davetliler açışından kolay ulaşılabilir olsun. (Uygun fiyatlı fakat şehrin dışındaki seçenekler katılımı düşürebilir.)
  • Düğün mekanının müzik ve içki için saat kısıtlamasının olup olmadığı öğrenin.
  • Düğün mekanının iptal imkanı sunup sunmadığını öğrenin.

Düğün Mekanınıza Karar Verin

İstediğiniz konsept doğrultusunda düğün yeriniz için listelediğiniz tüm alternatif mekanları gezerek yetkilileri ile görüştünüz ve sıra artık son aşamaya geldi. Bir çok farklı seçenek arasından hangisini tercih edeceksiniz? (Karar aşamasında müstakbel eşinizin de fikrini almayı unutmayın.)

Eğer seçim yapmakta zorlanıyorsanız listelediğiniz yerler için aldığınız notları değerlendirebilirsiniz. Müstakbel eşinizin ve sizin en çok sevdiğiniz birkaç mekanı değerlendirmeye almak işinizi kolaylaştıracaktır. Düğün mekanlarının sunduğu düğün paketlerini de göz önünde bulundurarak; bütçenizin izin verdiği ölçüde kendinizi en mutlu hissettiğiniz yer doğru tercih olabilir. Düğün mekanlarını gezerken kendinizi gelinliğinizin içinde düşündüğünüzde sizi en çok heyecanlandıran düğün yerine yoğunlaşabilirsiniz.

Post navigation

  • Düğün mekanı seçimi, düğününüzün atmosferi ve konforu açısından çok önemlidir. Bu makale, düğün mekanı seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve nelere önem vermeniz gerektiğini açıklıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir