Anasayfa » Düğün Planlama Rehberi » Buradan Başlayın » Düğün Tarihi Nasıl Belirlenir?
düğün tarihi nasıl belirlenir, düğün tarihi

Düğün Tarihi Nasıl Belirlenir?

Hayatınızın aşkı, dizleri üzerine çöküp size evlenme teklifi etti ve düğün hazırlıklarına başlamanız mı gerekiyor? Veya nişanlısınız ve düğün ne zaman sorularına daha net bir cevap vermenizin zamanı mı geldi? O zaman düğün tarihinizi belirlemek için vakit geldi çattı demektir. Peki düğün tarihi nasıl belirlenir, düğün tarihi ne zaman alınır? Bu yazımızda bu tarz soruların cevabını merak eden gelin adayları için düğün tarihi belirleme sürecini belirginleştirecek ve hızlandıracak birkaç ipucu paylaşacağız.

Düğün Tarihi Seçimi

Düğün tarihi nasıl belirlenir, nelere dikkat etmek lazım dediğinizi duyar gibiyiz. Bahsedeceğimiz kriterler doğrultusunda; gelinliğiniz ile ışıl ışıl parlarken, davetlilerin alkış sesleri ve spot ışıkları altında nikah kürsüsüne doğru yürüdüğünüz o muhteşem düğün gününüze karar verebilirsiniz. Düğün tarihiniz için doğru zamanı belirledikten sonra ise “düğünüm seneye bahar” veya “bir sonraki yaz gibi” cevaplar yerine yanınızda bulundurduğunuz davetiyeyi bu soruyu soranlara şak diye uzatabilir ve “Düğünümüz filanca tarihte, mutlaka beklerim” diye ekleyebilirsiniz.

Düğün Tarihinizi Seçmenizi Kolaylaştıracak Öneriler

Okurlarımızın düğün tarihlerini seçmelerini kolaylaştıracak önerilerimiz şunlar:

  • Düğün konseptinize ve nasıl bir düğün istediğinize karar verin.
  • Sizin ve müstakbel eşiniz için özel olan günleri değerlendirin.
  • Hangi mevsimde evlenmek istediğinize karar verin.
  • Beğendiğiniz düğün mekanının düşündüğünüz tarihte uygun olup olmadığını kontrol edin.
  • Düğün mekanlarının dönemsel indirimlerini takip edin.
  • Yakınlarınızın düşündüğünüz tarihte müsait olup olmadığından emin olun.
  • Balayı tatilinizi ne zaman ve nerede yapmak istediğinizi düşünmeye başlayın.

Her ne kadar önerilerimizi bu şekilde listelemiş olsak da hepsini daha detaylı bir şekilde anlatmamız gerektiğini düşünüyoruz. O zaman başlayalım!

Nasıl Bir Düğün İstiyorsunuz?

Seçeceğiniz düğün konsepti ve nasıl bir düğün istediğiniz haliyle düğün tarihi seçiminizi etkileyecektir. Örneğin kışın bir kır düğünü yapma şansınız oldukça düşük, değil mi?

Beğendiğiniz Düğün Mekanları O Tarihte Uygun Mu?

düğün mekanı

Düğün tarihi belirleme hususunda etkili olacak en büyük kriterlerden birisi, tercih etmek istediğiniz düğün mekanının sizin belirlediğiniz tarihlerde uygun olup olmadığıdır. Özellikle düğün sezonu diye nitelendirebileceğimiz ilk bahar aylarının başlangıcından sonbahar ayına kadar olan süre boyunca; bilhassa hafta sonları, düğün mekanlarının yoğun olduğu dönemlerdir.

Sezonda evlenmeyi planlıyorsanız düğün mekanınız ile yapacağınız anlaşma için elinizi çabuk tutmanızı ve düğününüze en az 6 ay varken rezervasyon yaptırmanızı öneririz. (Düğün mekanlarının rezervasyonları 1 sene önceden almaya başladığını da belirtelim.)

Düğün mekanları size opsiyonlu düğün tarihleri sunabilir. Bu tarihlerden birini seçmeden önce not edip üzerinde biraz düşünmenizi ve diğer kriterleri de değerlendirerek nihai kararı vermenizi tavsiye ederiz. Eğer düğün tarihiniz kesinleştiyse ve beğendiğiniz düğün mekanı o tarihte uygun değil ise farklı bir düğün yerini değerlendirebilirsiniz. Bu nedenle düğün mekanı seçiminizi yapmadan önce birkaç alternatif belirlemenizde fayda var.

Ailelerin Katılımı İçin Uygun Düğün Tarihi

düğün davetlileri, ilk dans, düğünde davetliler

Düğün gününüzde ailenizle ve sevdiklerinizle bir arada olmak sizi en mutlu edecek şeylerden biridir. Bu nedenle düğün tarihinizi kesinleştirmeden önce yakınlarınızın müsait olduğunu, düğününüze katılmalarını engelleyecek bir tarih seçmediğinizden emin olmanız gerekiyor.

Bizi lütfen yanlış anlamayın; 300 kişilik davetli listesindeki herkesi tek tek arayın demiyoruz fakat ailenize ve yakın arkadaşlarınıza izin durumları, tatil planları gibi düğüne katılımlarını engelleyecek konuları önceden sormayı ihmal etmeyin demek istiyoruz. (Bazı yakın akrabaları düğüne gelemediği için düğün tarihini değiştiren çiftlerin sayısı tahmin ettiğinizden daha fazla.) Ayrıca bu sayede şehir dışından gelecek davetlileriniz, yol ayarlamalarını da bu sayede daha kolay yapacaklardır.

Özellikle yurt dışında yaşayan yakınlarınız veya özel durumları nedeniyle seçtiğiniz tarihlerde düğünüze katılma ihtimali düşük olan aile bireyleriniz için düğün tarihinizi biraz esnetmenizi öneririz. Bunun için birkaç tarih belirleyerek; herkes için uygun olan tarihe karar verebilirsiniz.

Hangi Mevsimde Evlenmek İstersiniz?

Düğün tarihinize karar vermeden önce haliyle hangi mevsimde evlenmek istediğinizi de düşünmelisiniz. Hayalinizdeki düğün, bir açık hava düğünüyse sizin için uygun olan mevsimler, ilkbahar, yaz ve sonbahar başlangıcıdır. Salon düğünü tercih edecekseniz düğün tarihi seçme noktasında daha özgür davranabilirsiniz; yaz ve kış ayları sizin için uygun olacaktır. Özellikle kış aylarında düğün mekanlarının yoğunluğu daha az olacağından istediğiniz tarihte evlenebilmeniz oldukça muhtemeldir. (Bunun yanı sıra, kışın yapılan düğünler genellikle daha uygun maliyetlere yapılabiliyor.)

Özel Günler

Müstakbel eşiniz ile sizin için önemli olan bir tarihte evlenmek de seçenekleriniz arasında. Örneğin tanıştığınız günde veya hafta sonuna denk gelen bir 14 Şubat’ta evlenmek hoş olabilir. (Hatta bu durumdan en çok eşiniz memnun kalabilir; sevgililer günü kutlaması ile evlilik yıldönümü kutlamasını tek seferde aradan çıkarabilir. Öğlen sevgililer gününü kutlarsınız, akşamda evlilik yıl dönümünüzü… Peki buna müsaade eder misiniz? Tabi ki hayır, bunu bahane ederek ikinci bir kutlamadan o kadar kolay kurtulamazlar!)

İndirimler

Madem düğün tarihinden bahsediyoruz, düğün mekanlarının sezon dışında fiyatlarının daha uygun olduğunu da eklemeden geçmeyelim. Çünkü belirli dönemlerde çok ciddi indirimler olabiliyor. Örneğin açık hava düğününde evlenmek sizin için çok önemli değilse, kış mevsiminde evlenip; yaz mevsiminin yaşandığı bir yerde balayınızı geçirebilirsiniz. Böylece düğününüzden arta kalan parayı daha güzel bir balayına veya diğer ihtiyaçlarınıza harcayabilirsiniz.

Bütçeniz doğrultusunda uygun fiyatlı bir düğün mekanı arıyorsanız ise şu yazımızı okumanızı öneririz: Uygun Fiyatlı Bir Düğün Mekanı Nasıl Bulunur?

Balayı Tatiliniz

balayı, düğün tarihi seçiminde balayının önemi

Bize göre balayı, düğün tarihi belirlenirken genellikle atlanan fakat oldukça önemli olan bir kriterdir; çiftlerin balayı öncelikleri, düğün tarihini etkiliyor. Örneğin nasıl bir balayı istediğinize, balayına düğünden hemen sonra mı yoksa başka bir zaman mı çıkacağınıza önceden karar vermeniz gerekir ki düğün tarihinizi ona göre almış olun.

Eğer balayı tatili sizin için gezmek, eğlenmek ve bol bol dinlenmek ise mevsim, sizin için önemli bir kriter olmayacaktır. (Yurt içinde ve yurt dışında gezip görebileceğiniz harika yerler mevcut.)

Bize sorarsanız balayı tatilinizi mümkünse es geçmeyin ve ertelemeyin. Yorucu ama bir o kadar da keyifli geçen düğün sürecinin sonunda hem sizin hem de eşinizin tüm yorgunluğunu alıp götürecek harika bir balayı tatili yapmanız son derece önemlidir. Unutmayın ki yeni evli olduğunuz zamanlardan silinmeyecek hatıralarınızı, büyük ölçüde balayı tatilinizde yaşadıklarınız oluşturmaktadır.

Post navigation

  • En önemlisi bence mevsim. Yani kış aylarına yakın yapılan düğünler nedense bana göre düğün gibi gelmiyor. Düğün dediğin yazın olur. Eğer bekleyeceğiniz birileri yoksa kesinlikle yaz aylarında yapılması gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir