Düğün Töreninizi ve Resepsiyonunuzu Aynı Mekanda Nasıl Yapabilirsiniz?

Düğün töreninizi ve resepsiyonunuzu aynı mekanda yapmak zorunda kalmanızın pek çok nedeni olabilir. Belki de seçiminiz, şehir dışından gelen konukların seyahatlerini en aza indirmek veya düğün günü zaman çizelgenizi kısa ve tatlı tutmak istemek gibi lojistik nedenlerden kaynaklanıyor olabilir. Kararınız bütçe kısıtlamalarından da kaynaklanıyor olabilir, zira tören ve resepsiyonun aynı odada yapılması sizin ve eşinizin önemli miktarda tasarruf etmesine yardımcı olabilir. Hatta açık havada yapılacak bir töreni kapalı bir mekana taşıyan hava durumu veya tüm konukları sığdırabilecek büyüklükte tek bir odası olan rüya mekan gibi kaçınılmaz faktörler de buna neden olabilir.

Etkinlik planlayıcısı Carina Van Son şöyle devam ediyor: “Konuklarınız sadece tek bir yere ulaşım sağlıyorlar; bu özellikle kiralık arabası olmayan ve mekanı tanımayan şehir dışından gelen konuklar için çok faydalı.” “Buna ek olarak, tedarikçileriniz yalnızca tek bir yere odaklanır, bu da ekiplerini aynı anda iki yerde kurmak için bölmek zorunda kalmayacakları anlamına gelir. Trafik sorunları ve hafta sonu etkinlikleri (oyunlar, konserler, festivaller) olabilen şehirler için bu büyük bir avantaj.” Sebepleriniz ne olursa olsun, düğünün her iki bölümü için de aynı odayı kullanmak tamamen uygulanabilir bir yöntemdir; özellikle de büyük gününüzün tasarımı, dekoru ve akışı konusunda bilinçliyseniz.

Uzmanla Tanışın

Carina Van Son, Seattle merkezli bir etkinlik planlama şirketi olan Sinclair & Moore’da baş düğün planlayıcısı ve tasarımcısıdır.

Van Son burada, töreninizi ve resepsiyonunuzu aynı odada veya alanda nasıl etkili bir şekilde düzenleyebileceğinizi açıklıyor. Diğer unsurların yanı sıra dekorunuzu ve düğün günü zaman çizelgenizi planlarken bilmeniz gerekenler de dahil olmak üzere tüm uzman ipuçları için okumaya devam edin.

Önemli Çıkarımlar

  • Tören ve resepsiyonunuzu aynı mekanda gerçekleştirmek mümkün olsa da, mekanın tamamen dönüştürülmesi zor ve maliyetli olabileceğinden, her iki etkinliğin tasarım ve dekor estetiği muhtemelen benzer olacaktır.
  • Tüm düğününüzü aynı mekanda gerçekleştirirken zamanlama çok önemlidir – önerilen süre 60 ila 90 dakikadır – bu nedenle törenden resepsiyona geçişin sorunsuz geçmesini sağlamak için profesyonellerden oluşan bir ekiple çalışmanız gerekecektir.
  • İki benzersiz estetiğe sahip bir tören ve resepsiyon planlamayı umuyorsanız, her ikisini de aynı odada veya etkinlik alanında yapmaktan kaçınmalısınız.

Düğün Töreni ve Resepsiyonu Aynı Mekanda Yapılırken Bilinmesi Gerekenler

Tasarım estetiğini kavramsallaştırmaktan doğru personeli işe almaya kadar, düğün töreninizi ve resepsiyonunuzu aynı odada veya açık alanda yapmayı planlıyorsanız bilmeniz gereken her şeyi burada bulabilirsiniz.

greenhouse wedding venue with gold and white ceremony chairs and a large hanging flower installationgreenhouse wedding venue with gold and white ceremony chairs and a large hanging flower installation

FOTOĞRAF: BO SHIM

Tasarım ve Dekor

Töreniniz ve resepsiyonunuz arasındaki alanın bazı unsurlarını ayarlayabilseniz de, çoğu çiftin tamamen yeni bir tasarım şeması oluşturmak için zamanı yoktur. Yani, eğer bu yolu seçerseniz, tören ve resepsiyonunuzun benzer bir havaya sahip olmasında bir sakınca görmemelisiniz. Van Son, “Tasarım açısından, odayı yeniden kullanırken temel unsurlarınız aynı olacaktır,” diye açıklıyor. “Resepsiyon için farklı bir estetiğe sahip olmak isteyen biriyseniz, odayı ters çevirmek en iyi seçim olmayabilir.”

Tören için kullanılan çiçekli kemer veya tavan enstalasyonu gibi daha büyük dekor parçalarının genellikle etkinlikler arasında taşınamayacağını, ancak daha küçük koridor çiçekleri veya tabelaların odanın yeni bölümlerini tanımlamak ve vurgulamak için yeniden konumlandırılabileceğini de bilmelisiniz. Etkinlik planlayıcısı, “Hem tören hem de resepsiyon için aynı mekanı kullanırken, resepsiyon tasarımınızı törenin bir devamı olarak görmeniz genellikle en uyumlu olanıdır” diyor. “Bir ya da iki yeni renk eklemek ya da yemek masası örtüleri, farklı sandalyeler ve mumlarla mekana yeni bir görünüm kazandırmak kesinlikle mümkündür, ancak tam bir dönüşüm zorlu ve genellikle maliyetli olabilir.”

Tören Kurulumu

Van Son, en etkili unsurların resepsiyonunuzda da benzer şekilde güçlü bir ifade oluşturabileceği bir tören düzeni tasarlamanızı öneriyor. “Törenin odak noktasını, yani çiçek kemerini veya yer çiçek aranjmanlarını, baş masa veya tatlı masa için bir dayanak noktası olarak kullanmayı seviyoruz” diyor. “Koridoru hizalamak için kullanılmış olabilecek çiçek aranjmanları, bando sahnesinin, resepsiyon barlarının, DJ masasının ve fotoğraf kabinlerinin önünde gerçekten iyi çalışıyor.”

Bununla birlikte, Van Son’ın paylaştığına göre, orta süslemelerinizin her iki etkinlikte de ilgi odağı olmasını beklemeyin; bunlar yalnızca resepsiyon masaları için ayrılmalıdır. Planlamacı, “Bunları bir şekilde törende kullanmak cazip gelebilir, ancak bunlar yemek yerken konuklarınızın yakınında olacak çiçekler olduğundan, taze, yeni ve en iyi şekilde görünmelerini istersiniz” diye ekliyor.

floral arches decorated with white roses holding hanging chandeliersfloral arches decorated with white roses holding hanging chandeliers

FOTOĞRAF: ABBY JIU PHOTOGRAPHY

Resepsiyon Kurulumu

Ekibiniz sabahı töreninizi hazırlamakla geçirebilirken, resepsiyon için odayı çevirmek için çok daha az zamanları olacaktır; bu da masa örtülerinizin, yer ayarlarınızın ve genel tasarımınızın ne kadar ayrıntılı olabileceğini etkileyebilir. Van Son, “Bir oda çevirmede resepsiyon tasarımınızı planlamak büyük ölçüde mekana ve ortamın kendisine bağlı olabilir; bazı mekanlarda tüm resepsiyon masalarını önceden ayarlamak ve bunları bir koridor veya yakındaki balo salonu gibi ayrı bir alanda saklamak için alan vardır” diyor. “Eğer durum böyleyse, masa üstü tasarımınızın sınırı yok demektir. Bunlar önceden ayarlanabildiğinden, orta süslerinizin, yer ayarlarınızın, mumlarınızın veya detaylarınızın karmaşıklığını sınırlamanıza gerek yoktur.”

Ancak mekanınızda önceden ayarlanmış masalar için yer yoksa, daha az emek gerektiren ve daha hızlı düzenlenebilen daha az parçalı bir masa üstü tasarlamanız gerekecektir. Yani, bir resepsiyon tasarımı tasarlamadan önce nelerin mümkün olduğunu görmek için her zaman mekanınıza danışmalısınız.

Günün Zamanlaması

Çoğu etkinlik dönüşü yalnızca 60 ila 90 dakikalık bir zaman dilimi içinde gerçekleşebilir – günün kokteyl saati için ayrılan bölümü. Van Son, “Kokteyl saatini 90 dakikadan daha uzun bir süreye yaymak zordur; konuklar önemli yiyecekler için acıkır ve akşam yemeği için oturmaya hazır olurlar” diyor. Bu da ekibinizin hızlı çalışması ve ideal olarak da etrafı kolaçan eden konuklardan uzak durması gerektiği anlamına geliyor.

Van Son, “Geçiş alanını konuklarınızdan tamamen kapatabilmeyi isteyeceksiniz, çünkü bu, satıcıların meraklı gözlere sahip olabilecek konukları ağırlamak için hızlarından ödün vermeden hızlı ve güvenli bir şekilde çalışmasına olanak tanır” diye açıklıyor. “Bu sayede konuklarınız, ortaya çıkması için yaşanan kaos yerine yalnızca güzel ve bitmiş ürünü görebilecekler.”

Personel Gereksinimleri

Mekanınızın çevrilip çevrilemeyeceği konusunda göz önünde bulundurulması gereken en önemli hususlardan biri de ne kadar personeliniz olduğudur: Van Son, tüm ya da yeterli sayıda personelin hazır olduğundan emin olmak için planlamacılarınız ve mekanınızla iki kez kontrol etmenizi öneriyor. Düğünden önce bir ilk bakış planlamak, siz yeni eşinize odaklanırken, tedarikçilerinizin de oda değişimine odaklanmasını sağlar. Van Son, “Oda değişimi sırasında ne kadar az program yaparsanız o kadar iyi olur” diyor. “Bu, çiçekçinizin ve planlama ekibinizin dikkatlerini tamamen oda değişimine odaklamalarını sağlar ve bonus: Kokteyl saatinizin çoğunun tadını çıkaracaksınız çünkü tüm zaman boyunca fotoğraf çekmeniz gerekmeyecek.”

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir