Anasayfa » Düğün Planlama Rehberi » Düğün Dansı » Düğünde ilk Dans Nasıl Olmalı
düğünde ilk dans nasıl olmalı

Düğünde ilk Dans Nasıl Olmalı

Düğünde ilk Dans Nasıl Olmalı

Düğün konusunda yaptığınız hazırlıklar bütün hızıyla devam ederken; yeni bir hayata atacağınız ilk adımı, davetlilerinizle birlikte kutlama sırasında, ufak tefek sihirli anlarında bulunması gerekmektedir. Bu sihirli anlardan en önemlisiyse kuşkusuz ilk dansınız olmakta. Düğünde ilk dans nasıl olmalı, hangi şarkıda dans edilmeli, hangi koreografi seçilmeli gibi ufak tefek sorunların cevapları; düğün gecenize farklı bir renk katacaktır.

Son zamanlarda yeni evlenen çiftlerin çoğu düğünlerinde ilk danslarında kalıplaşmış bir melodi eşliğinde yavaş bir kompozisyonla dans etmek istemiyor. Yaratıcılık eklenen özel kompozisyonlar, hatta mizah, dram, hikâyeler ekleyerek ömür boyu izleyenlerin aklından silinmeyecek bir ilk düğün dansı sergilemek istiyorlar.

Gelin ve damadın ilk dansları sırasındaki büyüleyici düetleri, düğün salonunun atmosferini hassasiyet, sevgi ve duygusallıkla dolduracaktır.

Düğünde İlk Dans Nedir

Evlenen çiftlerin hepsi ritim, esneklik, zarafet duygusuna sahip olacaklar diye bir kural yok. Ki birçok kişinin bu konuda oldukça kabiliyetsiz oldukları da ortada. Özellikle ülkemizdeki erkeklerin büyük bir kısmı dansı bir erkeğin mutlaka yapması gereken özelliklerden biri olarak kabul etmez. Karşılaştığın düğünlerin çoğunda ilk düğün dansının aslında gelinle damadın yaptıkları ilk dans olduğunu fark etmişsinizdir. Akılda kalmayacak, sonrasında hatırlanamayacak ve önemini yitiren bir ilk dans yaşamak istemiyorsanız, mutlaka öncesinde hazırlık yapmanız gerekmektedir.

Düğünüzde eşiniz, hayat arkadaşınızla birlikte yapacağınız ilk dansınızı hazırlarken dikkat etmeniz gereken ayrıntılar:

 • Eşinizle birlikte ya da bu konuda profesyonel bir öğretmenden destek alarak ilk dans formatınıza karar verilmeli
 • İlk dansınızın ritmini ve sitilini seçerken, düğünün yapılacağı salondaki dans pistinin büyüklüğü, zeminin kaplaması, damat ve gelinliğin hatta gelin ayakkabılarının şeklinin seçtiğiniz dans koreografisine uygun olmasına dikkat edilmeli
 • Uzun süren bir dansın konukları yorduğu ve ilgisinin azalmasına neden olduğunu düşünerek dans sürenizin çok uzun olmamasına dikkat edin.
 • Hangi müzikte, hangi koreografi ve ne kadarlık bir süre içinde dans edeceğinize karar verdikten sonra eğitim alabilirsiniz.
 • İlk dansınızla ilgili provalar yapın. İlk provalardan sonra, düğünde giyeceğiniz ayakkabıları giyerek provalara devam edin. Son provalarınızı videoya çekerek izlemeniz, dans sırasında yaptığınız estetik hataları görerek düzeltmenize yardımcı olacaktır.
 • İlk dans provalarının düğün salonunuzdaki piste uygun alanlarda yapılmasına dikkat edin. Bu şekilde sütun basamak gibi ayrıntıları da yerinde kullanarak görselliğin artasına neden olacaksınız.

İlk Düğün Dansı Nasıl Unutulmaz Hale Gelir

Yeni evliler için ilk düğün dansı sadece ülkemizde değil, dünya genelinde önemli bir gelenek haline gelmiştir. Çiftlerin, birlikte kuracakları yeni hayatlarının sembolü haline gelen ilk dansları, danstaki uyumları adeta ilişkilerinin bir göstergesi olmaktadır.

Bu nedenle düğünde ilk dans sizi ve hikâyenizi anlatacak nitelikte olması oldukça önemli bir ayrıntı olmakta. Dans eden çiftlerin yaptıkları danstan zevk aldıklarını hissettirmesi bu konudaki en önemli ayrıntıdır. Bu nedenle ilk dansınıza kendi kişiliğinizi, ilişkinizi ve hikâyenizi bir şekilde yansıtmalısınız.

 • Eğer dans konusunda pek tecrübeniz yoksa en kolay koreografisi bulunan düğün valsı size en uygun olanıdır.
 • Tangolar çaba ve özel bir performans gerektiren daha karmaşık yapıda dans türleri arasına girmektedir. Renkli, keskin, tutkulu ya da karmaşık bir kişiliğiniz varsa ilk dansınızda tango sizin ve eşinizin hikâyesini en iyi şekilde ansıtacak figürlerden oluşmaktadır.
 • Latin dansları ilk dans konusunda oldukça yaygınlaşmıştır. Fakat gelinin kıyafetlerine çoğu zaman ters düştüğünden dikkatli olarak seçilmesi gereken bir sıralamaya girmektedir.
 • İlk dans konusunda aşkın dansı olarak bilinen rumba ruh durumunuzu en iyi anlata figürler içermektedir.
 • Klasik film müzikleri ya da güncel müzikler ruh durumunuza ya da kişiliğinize uygun olarak gündeme gelebilecek ilk dans için uygun olan ritimleri kapsamaktadır. Pek çok genç artık bilinen müzikler dışında kendi hikâyelerini anlatan güncel müziklerle ilk dansını yapmayı tercih etmekte.
 • Kültürel Müzikler (Düğün Zeybeği)

Düğün Dansınızda Nelere Dikkat Etmelisiniz

Yeni evlenenler için düğünde ilk dans; iki üç dakika sürmesine rağmen en önemli ayrıntıdır. Bu üç dakika hem yeni evliler açısından hem de izleyenler açısından ömür boyu gülümseyerek hatırlanacak nitelikte olmalıdır. İşte bu ilk dansı daha muhteşem kılmanın birçok yolu bulunmakta;

 • İlk dansınız yaparken seçtiğiniz müziğin zamanla modası geçmeyen bir melodiden oluşmasına dikkat etmelisiniz. Şarkıda verilen mesaj da bu konuda oldukça önemlidir. Eğer seçtiğiniz şarkı bilmediğiniz, yabancı bir dildeyse mutlaka hikâyesini araştırın. Özlem, yalnızlık, kötü son ya da ayrılık konulu şarkılardan uzak durun
 • Farklı kompozisyonlar seçmeye özen gösterin.
 • Dans sürenizi çok uzun tutmayın. Anın tadını çıkaracak, ilginin kesilmeden devam edebileceği, seyredenlerin yorulmayacağı bir süre aralığında olmasına dikkat edin.
 • Düğün dansları konusunda profesyonel bir eğitimciden ders alın
 • Koreografinizi seçerken duygularınızı dikkate alın.
 • Özel efektler kullanarak etkili bir dans koreografisi tasarlayabilirsiniz. ( örneğin uçuşan balonla, patlayan fişekler, oluşan gökkuşağı, sabun köpüğü jeneratörü, uçuşan konfetiler gibi)
 • İlk dansa girmeden önce daha önce çektiğiniz videoları kullanabilirsiniz. (çarşı alışverişi, evde birlikte yapılan yemek, ele yürüyüşler, paylaşılan bir kahve gibi) Kısa bir aşk masalını bir iki dakikada canlandırıp herkes dikkatle seyrederken, masalın kahramanlarının gelip dansa başlaması unutulmaz bir giriş olabilir.
 • Arkadaşlarınızı daha önce hazırladığınız koreografi ile ilk dansınıza bağlayarak bu unutulmaz ana renk katabilirsiniz.
 • İlk danışınız tamamen bir hikâye dansı olmalıdır.

Son zamanlarda yeni evlenen çiftlerin çoğu düğünlerinde ilk danslarında kalıplaşmış bır melodi eşliğinde yavaş bir kompozisyonla dans etmek istemiyor. Yaratıcılık eklenen özel kompozisyonlar, hatta mizah, dram, hikâyeler ekleyerek ömür boyu izleyenlerin aklından silinmeyecek bir ilk düğün dansı sergilemek istiyorlar.

Post navigation

 • düğünde ilk dansımın hep hayalini kurmusumdur bence en romantik anlardan biridir, ilktir. Dansın önceliği şarkının eşimle beraber seçtiğimiz bu bizim şarkımız dediğimiz şarkının olmasını isterim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir