Düğününüzden Önce Hazırlanmanız Gereken 8 Tuhaf Hava Koşulu

Davetli listesini hazırlamaktan (ve iki kez kontrol etmekten) ısmarlama kokteyllerinize isim vermeye ve çiçek aranjmanlarına son şeklini vermeye kadar, bir düğünü planlamak görünüşte sonsuz bir küçük görevler ve kararlar listesini içerir. Ancak her ne kadar koridorda yürüyene kadar her küçük ayrıntıyı sonsuza kadar planlayabilseniz de, büyük gün geldiğinde hava durumu gibi öngörülemeyen birkaç durumla karşılaşma ihtimaliniz vardır. Özellikle de öngörülemeyen (ve yıkıcı) hava koşullarının norm olduğu günümüzde ve çağımızda, açık ve güneşli bir günde evlenmek her zaman garanti değildir.

Ancak, düğün gününüzün iklimini tamamen şansa bırakmak zorunda değilsiniz. Düğün planlayıcısı Devanshi Patel’e göre, çiftlerin büyük günde idealden daha kötü hava koşullarına hazırlanmak için yapabilecekleri pek çok şey var. Bu önlemlerin neler olduğunu bilmek ister misiniz? Burada, düğün gününüzde meydana gelebilecek sekiz garip hava koşulunu vurguluyor ve stressiz ve güvenli bir kutlama sağlamak için bunlara nasıl hazırlanacağınızı açıklıyoruz.

Uzmanla Tanışın

Devanshi Patel bir düğün planlayıcısı ve dünyanın dört bir yanındaki etkinlikleri yöneten ve tasarlayan üst düzey bir düğün ve etkinlik planlama şirketi olan Shreem Events’in kurucusudur.

Aşırı Duman

Aşırı duman için hazırlık yapmak biraz zorlama görünebilir, ancak son zamanlarda ABD genelinde yıkıcı orman yangınlarındaki artış göz önüne alındığında, bu, çiftlerin düğünlerini planlarken hazırlanmaları gereken bir hava durumu. Bu nedenle, eğer düğününüzü orman yangını dumanına maruz kalan bir bölgede yapacaksanız Patel, açık hava kutlamanızı içeriye taşımanız gerektiğinde kapalı bir yer ayarlamak için planlayıcınızla veya etkinlik alanınızla birlikte çalışmanızı önerir. Zaten kapalı alanda düğün mü yapıyorsunuz? Mekanınızın iyi bir hava filtreleme sistemine sahip olup olmadığını öğrenin. Patel, “Yangın söndürücüler tüm etkinlik mekanlarında olmazsa olmazdır” diye ekliyor. “Hava kalitesi raporlarını düzenli olarak kontrol edin ve bir tahliye planınız olsun.” Ekstra bir önlem olarak konuklar için yüz maskeleri bulundurmayı da düşünmelisiniz.

Kasırgalar

Düğünlerinizi kasırgaların yaygın olduğu bir yerde yapmayı planlıyorsanız, “şiddetli hava koşullarına dayanabilecek güçlü bir altyapıya sahip” bir mekan seçtiğinizden emin olun, diyor Patel. Dahası, herhangi bir son dakika fırtınasının sizi şaşırtmamasını sağlamak için yerel hava durumunu sürekli olarak takip edin. (Kendi yapılacaklar listeniz muhtemelen sonsuz olduğundan, bu görevi sevdiğiniz birine vermenizi öneririz). Bununla birlikte, alabileceğiniz en iyi önleyici tedbir, kasırga sezonu dışında bir düğün tarihi seçmektir. Ancak bu mümkün değilse, nikahınız açık havada kıyılacaksa yedek bir kapalı mekana sahip olmayı planlayın ve siz koridorda yürürken yağmur bulutlarının ortaya çıkma ihtimaline karşı konukların kullanması için elinizin altında tonlarca şemsiye bulundurun.

Hortumlar

Hortum denince aklınıza hemen Twister filminden birkaç korkunç sahne gelebilir. Ancak Patel’e göre, kasırgalar tamamen bir anlaşma kırıcı olmak zorunda değil. Bu hava durumu çok fazla uyarı olmadan gelme eğiliminde olduğundan, planlamacı acil çıkışlar için açık tabelalar, bir bodrum veya fırtına sığınağı ve konukları güvenliğe yönlendirmek için görevlendirilmiş kişiler de dahil olmak üzere ayrıntılı bir acil durum müdahale planınız olduğundan emin olmak isteyeceğinizi paylaşıyor. Birlikte çalıştığınız tedarikçilerin de kısa sürede planları değiştirmeye açık olduklarını teyit edin (acil bir durumda anında düşünebilen ve herkesin güvenliğini sağlamaya yardımcı olabilecek kişileri işe almak istersiniz).

Aşırı Sis

Birçok kişi düğünlerinde rüya gibi, romantik bir ambiyans yaratmak için sis makinelerine para ödediğinden, sis bazı kişiler için bir rüyanın gerçekleşmesi olabilir. Ancak aşırı sisin şakası yoktur ve hatta tehlikeli bile olabilir; özellikle de düğün mekanına gidiş gelişler söz konusu olduğunda. Bu hava koşullarında konukları güvende tutmak için Patel, çiftlere düğün mekanlarının düşük görüş koşulları için iyi bir aydınlatmaya sahip olduğundan emin olmalarını tavsiye ediyor. “Misafirler için navigasyon sorunlarından kaçınmak için genellikle törenlerin ve fotoğrafların kapalı alanda yapılmasını planlıyoruz” diye açıklıyor. “Profesyonel servis hizmetlerinin sağlanması, mekana ve mekandan güvenli bir şekilde ulaşımın sağlanmasına ve herhangi bir kaza veya can kaybının önlenmesine yardımcı olacaktır.”

Şiddetli Rüzgar

Saçınızdan geçen hafif rüzgar sizi tam bir film yıldızı gibi gösterirken, şiddetli rüzgar saç stilinizden daha fazlasını bozabilir. Daha spesifik olarak, düğününüz sırasında herhangi bir noktada çadır kullanıyorsanız, yapınızın büyük günde düşmesini veya uçmasını önlemek için rüzgara dayanıklı bir çadır kiraladığınızdan emin olun. Ayrıca, düğününüzde birkaç kez rüzgar esebileceğinden şüpheleniyorsanız, tüm dış mekan süslemelerini sabitlemeyi, mumların ve çiçek aranjmanlarının güvenli bir şekilde ağırlaştırıldığından emin olmayı unutmayın. Patel, “Kolayca uçup gidebilecek hafif dekorlardan kaçının ve daha ağır orta süsler kullanın” diye ekliyor.

Kum Fırtınaları

Kum fırtınaları elektrik kesintilerine yol açabileceğinden, bu hava koşullarına hazırlanırken en önemli şey, kutlamanızdan önce birkaç yedek jeneratör temin etmenizdir. Patel’den biraz daha şirin, daha şık bir ipucu mu? Misafirlerinize, gözlerini korumaları gerekebileceği ihtimaline karşı güneş gözlüğü temin edin (gözlükleri kişiselleştirirseniz bonus puan kazanırsınız). Aynı şey yüz maskeleri için de geçerli; dekorunuza uygun benzersiz maskeler tasarlayarak yaratıcılığınızı konuşturmaktan çekinmeyin. Uzun saçlarınız varsa, stilinizin gözlerinize fazla kum üflememesi için bir kabarıklık da düşünebilirsiniz. Patel, her zaman olduğu gibi, açık havada bir parti planlıyorsanız kapalı bir yedek planınız olsun, diyor.

Depremler

Deprem riski taşıyan bir yerde bir mekan rezerve ettiyseniz gergin hissediyor olabilirsiniz, çünkü genellikle bir depremi planlayamaz veya hava tahmininde göremezsiniz. Ancak endişelenmeyin: Sismik bina yönetmeliklerine uygun bir mekan seçtiğiniz ve bir acil durum planınız olduğu sürece, Patel’i paylaşırsanız sorun yaşamazsınız. Güvertede ilk yardım malzemeleri ve tahliye rotaları bulundurmaya da hazır olun. Patel, “Özellikle deprem prosedürlerine aşina olmayan misafirleriniz için web sitenizde bir güvenlik brifingi hazırlayın” diye ekliyor. Başka bir ipucu? Düğün ekibinizdeki birkaç kişinin deprem tahliye planı konusunda eğitimli olduğundan emin olun, böylece konukları gerektiğinde sakince doğru yere yönlendirebilirler.

Su Baskınları

Patel dünyanın her yerinde etkinlikler planlasa da, Hindistan’da düğün planlama konusundaki deneyimi ona sellerle (Güney Asya bölgesinde son derece yaygın olan bir hava durumu) başa çıkma konusunda büyük bir uzmanlık kazandırmış. Peki, bir numaralı tavsiyesi nedir? Mümkünse sel mevsiminden ve sele eğilimli bölgelerdeki mekanlardan kaçının. Bunun ardından çiftlere sel mevsimlerinde hava tahminlerini yakından takip etmelerini ve yolların kapanması durumunda ulaşım için bir acil durum planları olmasını tavsiye ediyor. “İyi bir drenaj sistemine sahip yüksek yerler seçin” diye ekliyor.

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir