Anasayfa » Düğün Planlama Rehberi » Düğün Alışverişi » Duvak Neden ve Nasıl Takılır?
Duvak

Duvak Neden ve Nasıl Takılır?

Gelinliğiniz ile kullandığınız aksesuar niteliğinde olan duvağın neden kullanıldığını, dünya üzerindeki pek çok toplumda yaygın olan bu uygulamanın nereden geldiğini hiç merak ettiniz mi? Duvak kullanımı belki de gelinliğin kullanılmaya başlamasından bile daha eski olabilir. Geçmiş dönemlerde özellikle kırmızı renkte kullanılan duvağın, gelinleri kötü ruhlardan korumak için kullanıldığı biliniyor. Bizim kültürümüzde ise kırmızı renk örtü kına gecelerinde ve gelin evden çıkarken kırmızı duvak örtülüyor. Özellikle Anadolu’da hala yaygın olan bu geleneğin anlamı ise şöyle; kırmızı renk adanmayı temsil ediyor. Gelinlerin başına örtülmesi ise onun eşine ve yeni kuracağı aileye kendini adaması anlamlarını taşıyor.

Yine bizim kültürümüzde gelinlik ve beyaz duvak güzelliği ve saflığı temsil ediyor. Özellikle eskiden yapılan görücü usulü evlenmelerde düğün gecesi damadın, gelinin duvağını kaldırarak yüz görümlüğü takması duvak açma adeti olarak kültürümüzde yer edinmiştir. Bu adet yer yer hala devam ettiriliyor. Günümüzde ise aksesuar niteliğinde olan duvak; gelinliklerin daha gösterişli durmasını sağlıyor.

 

Nasıl Bir Duvak Taktırmalısınız?

Uzun zamandır beklediğiniz düğün gününüz geldi çattı. Karar vermek için kendinizi epeyce yorduğunuz tüm süreçlerinizi artık teker teker yaşamaya başlayacaksınız. Gelinliğinizin giyilmesi, saçınızın ve makyajınızın yapılması, duvağınızın takılması… Duvağınızın takılması noktasında biraz duralım; tam vücudunuza ve düğün temanıza uygun bir gelinlik seçmiş olabilirsiniz.

Harika bir uygulama ile gelin saçınız ve makyajınız da tamam olabilir. Sıra geldi büyüleyici güzelliğe sahip olmanız için gereken son dokunuşa… Duvağınızın saçınıza takılmasına… Duvağınızın nasıl takılacağı, mükemmel görünüme kavuşmanız için çok önemlidir. Kuaförünüzün saç ve makyaj uygulamalarında olduğu kadar duvak takma konusunda tecrübeli olduğundan da emin olmanızı tavsiye ederiz.

Duvağınız saçınıza takılırken dikkat edilmesi gereken en temel şey; saç modelinizde olduğu gibi yüz şeklinize göre duvağınızın takılmasıdır. Detayları ile bahsedecek olursak;

  • Oval yüzlere sahip olanların şanslı grup olduğunu daha önce belirtmiştik. Saç modelinizde olduğu gibi duvak tercihlerinizde de dilediğinizi seçmekte özgürsünüz. Gelinliğiniz ve düğün yerinizin özelliklerine göre upuzun ya da dirsek hizasında bir duvak kullanabilirsiniz.
  • Kare yüz hatlarına sahip olan kişilerin yüzlerinin eni ile boyu birbirine yakın iken köşeli bir çeneye sahiptirler. Kare yüz şekline sahipseniz; oval yüz şekline yakın bir yüz hattı görünümü için rahibe modellerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca saçlarınızı açık bırakarak taktıracağınız duvağınız da hoş bir tercih olacaktır.
  • Dikdörtgen yüz hatlarına sahipseniz kare yüzden farklı olarak daha uzun bir yüzünüz var demektir. Tercihinizi yanlara doğru kabarık olanlardan yana yapmanız sizin için doğru bir seçim olacaktır.
  • Yuvarlak yüzler için seçimleri ve duvağın nasıl takılacağı da önemlidir. Yüzünüzün oval bir yüz görünümüne kavuşması için saçlarınızı açık bırakacağınız bir gelin saçı modeli ve saçınızın yanlarından dökülen bir duvak tercih edebilirsiniz. Uzak durmanız gereken duvak modeli ise yanlara doğru kabarık olanlar olacaktır.
  • Kalp yüz şekline sahipseniz geniş bir alnınız ve sivri bir çeneniz olduğunu belirtebiliriz. Alnınızın daha dar görünmesi için topuzunuzun altından kabarık olarak tutturulan bir  modeli mükemmel görünmenizi sağlayacaktır.

 

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir