En Popüler 6 Düğün Ayı

Düğününüzde yapılacaklar listenizden çıkaracağınız ilk işlerden biri büyük gününüz için bir tarih belirlemektir. Ancak, bir takvim yılında 365 gün olduğu göz önüne alındığında, tek bir tarihe karar vermek biraz düşünmeyi ve çaba göstermeyi ve mekan ve satıcıların uygunluğu, hava durumu ve kişisel programlar gibi çeşitli belirleyici faktörlerin değerlendirilmesini gerektirir. Bununla birlikte, birçok müstakbel evlinin, dış koşullar ne olursa olsun nikahları için tekrar tekrar seçtikleri birkaç ay vardır. Diğer adıyla düğün sezonu olarak bilinen bu dönem, yılın Mayıs ile Ekim ayları arasına denk gelir ve çiftlerin çoğunluğunun “Evet” demek için tipik olarak belirledikleri zamandır.

Bu aylar neden bu kadar popüler? Diğer pek çok avantajının yanı sıra ılıman havası, muhteşem manzarası ve daha uzun günleri ile bilinirler. Ancak bir dizi artıya rağmen, bu özel mevsimde evlenmenin getirdiği bazı eksiler de var. Örneğin, birçok insan büyük günleri için bu tarihlere akın ettiğinden, mekanlara ve düğün profesyonellerine olan talep daha yüksektir ve bu da çiftlerin favori seçeneklerini rezerve etmekte sorun yaşamasına neden olabilir. Ayrıca, daha fazla rekabet olduğu için fiyatlar daha pahalı olma eğilimindedir.

Uzmanla Tanışın

  • Lea Stafford, San Francisco Körfez Bölgesi merkezli bir düğün ve etkinlik planlama ve tasarım şirketi olan Lea Stafford Events’in sahibidir.
  • Natalie Pinney, New England ve diğer destinasyonlarda organizasyonlar düzenleyen lüks bir düğün ve etkinlik planlama şirketi olan Whim Events’in kurucu ortağı ve baş planlayıcısıdır.
  • Sunna Yassin, San Francisco, Los Angeles ve dünyanın diğer yerlerinde hizmet veren bir düğün ve etkinlik prodüksiyon, stil ve tasarım şirketi olan Bash Please’in sahibidir.

Bununla birlikte, artıları ve eksileri ne olursa olsun, birlikteliğiniz için göz önünde bulundurmanız gereken en popüler düğün aylarını ortaya çıkarmanın yararlı olabileceğini düşündük. The Wedding Report’un istatistiklerine ve sektör profesyonellerinin görüşlerine dayanarak, bu aranan zaman dilimleri hakkında bilmeniz gereken her şeyi burada bulabilirsiniz.

Ekim

The Wedding Report’un istatistiklerine göre, 2022’deki tüm düğünlerin yüzde 14,9’u Ekim ayında gerçekleşti – bu neredeyse her 20 düğünden üçü demek! Bunun nedeni büyük olasılıkla, yılın bu zamanının rengarenk yapraklarla dolu nefes kesici bir fon sunması nedeniyle (Old Farmer’s Almanac’a göre, New England, Pasifik Kuzeybatı ve Blue Ridge Dağları’ndaki yapraklar Ekim ortalarında zirvede veya zirveye yakın) bu aydaki bir kutlamanın en güzel ortamla birlikte gelmesidir. Doğal arka plan, mücevher tonları içeren renk paletleri, kadife örtülerle kaplı masalar ve altın yapraklardan oluşan orta süslemeler gibi mevsimin görünümünü ve hissini yansıtan muhteşem dekor seçeneklerine yol açar. Çiftlerin elma, balkabağı ve akçaağaç gibi lezzetlerle dolu bir sonbahar menüsü oluştururken eğlenebileceklerinden bahsetmeye gerek bile yok.

Bir başka cazibe de hava durumu: Yılın bu zamanlarında çoğu bölgede hava daha serin olur. Kuzey eyaletlerinde soğuk hava her türlü davete rahat bir hava katarken, Güney eyaletlerinde ise açık havada yapılacak bir etkinlik için mükemmel koşullar yaratır. Ayrıca, Lea Stafford Events’ten planlamacı Lea Stafford, mekanlar için daha az rekabet olduğunu, bu da hayalinizdeki yeri güvence altına alma şansınızın daha yüksek olduğu anlamına geldiğini ekliyor.

Eylül

Eylül ayı, 2022’deki evliliklerin yüzde 13,6’sının bu ayda gerçekleşmesiyle ikinci sırada yer alıyor. Ilıman sıcaklıklar ve verimli flora ve fauna ile yılın bu zamanının evlenecek çiftler için neden uygun bir seçim olduğuna şaşmamak gerek. Eylül ayı yazdan sonbahara geçişi işaret ettiğinden, mevsim değişikliğiyle birlikte gelen yeni bir heyecanı da beraberinde getiriyor.

Estetiğiniz açısından da geniş bir hareket alanı vardır: Nerede ve ne zaman düzenlediğinize bağlı olarak, bir sonbahar etkinliği veya yaz sonu partisi düzenleyebilirsiniz. Örneğin New England’da Whim Events’ten planlamacı Natalie Pinney şöyle açıklıyor: “Hava hala sahile uygun ama biraz daha ılıman, yine de konuklar güneşin son damlasına kadar içlerine çekmek istiyorlar.” Bu da güneşli açık hava törenlerine ve çadırlı resepsiyonlara yol açıyor. Yaz saati uygulamasına yaklaştıkça, Eylül ayında güneş daha erken batmaya başlıyor, bu nedenle bu ay, gün batımı fotoğrafları ve romantik yemek için mükemmel olan her akşamın üzerinde sıcak bir parıltı yaratıyor.

Haziran

2022 düğünlerinin yüzde 12,5’ini oluşturan Haziran ayı, “evet” demek için en popüler üçüncü aydır. Yılın bu zamanı yaz sezonunu başlatarak daha uzun günleri, daha sıcak havayı, daha canlı manzaraları ve seyahat için daha fazla esnekliği beraberinde getirir. Stafford, güneş akşamları daha geç battığı için fotoğraflar için bolca güneş ışığı alacağınızı belirtiyor. Mevsimin ilerleyen zamanlarına kıyasla daha ılıman sıcaklıklar ve daha az nemli koşullar nedeniyle Haziran düğünleri açık hava şenlikleri için idealdir. Sadece çevredeki manzara tam çiçek açmış olmakla kalmaz, aynı zamanda dekorunuz için kullanabileceğiniz birçok mevsimlik çiçek de mevcuttur. Çoğu insan yazın sonlarına kadar büyük tatiller için rezervasyon yaptırmadığından, Pinney hem yerel hem de şehir dışından daha fazla arkadaşınızın ve ailenizin katılabileceğini söylüyor.

Mayıs

Mayıs düğünleri çiftlerin dördüncü favorisidir. The Wedding Report’a göre, düğünlerin yüzde 10,9’u Mayıs 2022’de gerçekleşmiştir. Bahar, evlenmek için yılın uygun bir zamanıdır, ancak soğuk Mart ve yağmurlu Nisan aylarına kıyasla Mayıs ayı ılıman hava ve şakayık, müge, orkide ve lale gibi çiçeklerin açması nedeniyle en çok tercih edilen aylar arasında yer almaktadır. Stafford’a göre Mayıs ayında evlenmek, büyüme ve yenilenme ile ilişkilendirildiği için çiftlere iyi şans getirir. Bash Please’den planlamacı Sunna Yassin, güzel ortam ve uğurlu faydaların yanı sıra Mayıs ayının yaz düğünü çılgınlığından hemen önce geldiğini, bu nedenle otellerin, mekanların ve uçak biletlerinin daha uygun fiyatlı olduğunu söylüyor.

Temmuz

The Wedding Report’a göre, evlenmek için en çok talep gören beşinci ay, 2022’de düğünlerin yüzde 9,6’sının gerçekleştiği Temmuz ayıdır. Haziran ayı gibi, yılın bu zamanı da fotoğraf çekimleri için güzel bir ışıklandırmaya, süslemeler için mevsiminde açan çiçeklere ve yiyecek ve içecek için taze ürünlere ev sahipliği yapıyor. Bununla birlikte, Temmuz ayı Haziran ayıyla aynı seviyede değildir çünkü hava çoğu bölgede biraz daha sıcak olma eğilimindedir, bu da arka bahçe şenlikleri, bahçe eğlenceleri ve diğer açık hava etkinlikleri için zorluklar yaratır. Bununla birlikte, tahminler bazı bölgelerde uygun fiyat sunuyor: Örneğin Yassin, Palm Springs’teki Temmuz düğünlerinin genellikle fiyat indirimiyle birlikte geldiğini söylüyor.

Ağustos

Üçüncü yaz ayı olan Ağustos, yüzde 9’luk bir oranla en popüler altıncı düğün ayıdır. Ağustos ayı, daha geç gün batımı, verimli ortamlar, açık havada yemek ve konukların programlarında seyahat etmek için daha fazla yer olması gibi Haziran ve Temmuz aylarının tüm avantajlarını sağlamaya devam ediyor. Bununla birlikte, yılın bu zamanı Doğu Yakası’nda kasırga sezonunun başlangıcı olduğundan, Ağustos ayında bir düğün tarihi seçmek bazı riskleri de beraberinde getirmektedir. Yine de Ağustos ayının pek çok avantajı vardır: Bu ay içinde düğün planlayan çiftler genellikle yazın son heyecanını kutlamak isterler ve mekânlar için çok sayıda seçenek vardır. Pinney, “Ağustos ayındaki düğünler, yazın kalbinde doğal bir ortamı sevenler için popülerdir; bir sahil veya plaj destinasyonu, yemyeşil bahçeler, çalışan bir üzüm bağı veya bir aile çiftliği” diyor.

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir