Erkekler ve Kadınlar için Ortalama Yüzük Ölçüsü

Nişan ve evlilik yüzükleriniz muhtemelen hayatınızın en uyanık anlarının bir parçası haline gelecektir. Birçok evli insan evde dinlenirken bile alyanslarını takar, bu nedenle doğru ölçüyü almak bir zorunluluktur. Erkekler ve kadınlar için ortalama yüzük ölçüsünü ve yüzük ölçünüzü evde ölçmeniz gerektiğinde aklınızda bulundurmanız gereken ipuçlarını öğrenmek için uzman mücevher tasarımcısı Sylvie Levine ile görüştük.

Uzmanla Tanışın

Sylvie Levine üç kez ulusal ödül kazanmış bir mücevher tasarımcısı ve üçüncü nesil elmas uzmanıdır. Sylvie Koleksiyonu’nun kurucusu ve tasarımcısıdır.

Erkekler için Ortalama Yüzük Ölçüsü

Levine’e göre “Çoğu erkeğin yüzük ölçüsü sekiz ila 15 arasında değişir ve yazı yazdığı baskın elinde yüzük ölçüsü her zaman yaklaşık yarım numara büyük olur.” Levine, 10 bedenin erkekler için ortalama “stok” beden olduğunu düşünüyor. Ayrıca, erkek yüzükleri normalde daha kalındır. Bu nedenle, yüzüğü her gün kolayca takıp çıkarabilmelerini sağlamak için bazen daha büyük bir bedene ihtiyaç duyarlar.

“Levine sözlerine şöyle devam ediyor: “Bir erkeğin yüzük ölçüsü almadan önce yapabileceği en iyi şey, ne tür bir yüzük istediğine karar vermektir. “Erkek yüzükleri, kadın yüzüklerine kıyasla daha geniş bir metal ve stil çeşitliliğine sahiptir. Bunlar arasında titanyum, kobalt ve tungsten sayılabilir. Her metal diğerine uyabilir veya farklı görünebilir, dolayısıyla bu durum yüzük boyutunda önemli bir rol oynayabilir.”

Kadınlar için Ortalama Yüzük Ölçüsü

Amerika Gemoloji Enstitüsü’ne (GIA) göre, bir kadın için ortalama yüzük ölçüsü altı numaradır. Levine, “Yaşam tarzına bağlı olarak, ortalama olarak çoğu kadının kilosu dalgalanma eğilimindedir, bu nedenle kilonuzun yıl boyunca değişme geçmişine sahip olması ihtimaline karşı yüzüğünüze çeyrek beden eklemenizi öneririz” diye açıklıyor. “Parmaklar yaz gibi farklı mevsimlerde de şişebilir, bu nedenle parmağınızı boyutlandırırken bunu aklınızda bulundurun.” Parmaklarınızın şiştiğini hissediyorsanız, doğru bir sonuç alabilmek için beklemek en iyisidir. Ayrıca, en sevdiğiniz yüzüğünüzü kuyumcuya götürün, böylece bir yüzükte aradığınız konfor seviyesini ve uyumu değerlendirebilirler.

Yüzük Ölçüsü Çizelgeleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Levine’e göre en etkili boyutlandırma yöntemi, metal veya sağlam plastikten yapılmış fiziksel bir yüzük boyutlandırıcı kullanmaktır. Evde bir çizelge kullanmanız gerekiyorsa, tam beden, yarım beden ve bir bedenin dörtte biri seçeneklerini gösteren bir çizelge kullanmaya çalışın, böylece tam ölçülerinizi bilirsiniz.

Levine, “Ölçüyü belirlemek için parmağınızı sararken yazdırılabilir bir yüzük boyutlandırıcı, bir kumaş ölçüm bandı veya bir ip kullanmak en iyisidir, sert bir mezura veya gerçek bir bant kullanmayın” diye uyarıyor. Birden fazla çizelge kullanmak tutarlı bir beden bulmanıza yardımcı olur. Bu nedenle, kaydetmeden ve kuyumcunuzla paylaşmadan önce tutarlı bir boyutlandırma sağlamak için iki farklı kaynaktan en az iki farklı yüzük ölçüsü çizelgesi alın.

Kuyumcunuzla en çok ilgilendiğiniz yüzük türü ve bunun ölçünüzü nasıl etkileyebileceği hakkında konuşun. Parmak ekleminizin boyutu, günün saati, şişlik ve ağırlık dalgalanması yüzük ölçünüzü etkileyebilecek faktörlerdir.

Yüzük Ölçünüzü Evde Ölçmek İçin İpuçları

Parmağınıza yüzük ölçüsü almak için en iyi zaman, sabahları bir şey yiyip içmeden öncedir. Ayrıca, kilonuz çok dalgalanma eğilimindeyse, yüzük ölçünüzü en istikrarlı kilonuzdayken almaya çalışın. Levine, “Kilonuz artmaktan çok azalma eğilimindeyse, parmağınızı sabah erken saatlerde yemek yemeden önce veya en istikrarlı kilonuzdayken ölçtüğünüzden emin olun” diyor.

Levine, “Yediklerinize veya hava sıcaklıklarına bağlı olarak boyut dalgalanabileceğinden, farklı günlerde en fazla üç kez boyutlandırma yapmanızı öneririm” diyor. “Yaz aylarında sıcak nedeniyle yüzük ölçülerinizin genellikle daha büyük olacağını unutmayın. Kışın taktığım herhangi bir yüzük her zaman daha gevşek oluyor, bu yüzden eğer arada kaldıysanız ve biraz şüpheniz varsa, o zaman kışın ise her zaman ölçüyü artırın.”

Ölçü almadan önce ellerinizdeki losyonları veya yağları yıkayın. Ayrıca, doğruluğu artırmak için ellerinizi birbirine sürterek ısıtın. Ölçü için oturduğunuzda, yalnızca yüzüğünüzü takmayı planladığınız parmağınızı gösterin. Baskın elinizin boyutu biraz daha büyük olabilir, bu nedenle bir elinizi ölçerken diğerinin ona uyacağını düşünmeyin.

Levine, parmaklarınızın şeklinin genellikle yüzük boyutunu ve hatta pırlantanızın şeklini seçerken kritik bir rol oynadığını söylüyor. Boyutlandırma için, yüzüğünüzü parmak eklemi boyutunuza göre ölçmek önemlidir. Yani, büyük parmak eklemleriniz varsa, yüzüğün parmak ekleminizin üzerinde rahatça kaymasını ve asla düşmeyecek kadar sıkı olmasını isteyeceksiniz. Uzun ve ince parmaklara sahipseniz, daha geniş bir kordon yüzüğünüzün tam oturmasını sağlayabilir.

Daha geniş bir bant her zaman biraz daha sıkı ve rahat oturacaktır. Levine, “Daha geniş bantlı bir yüzük satın alırken çeyrek beden eklemek en iyisidir” diyor. “İnce bantlı bir yüzük satın alıyorsanız ve kilonuz aşağı doğru dalgalanma eğilimindeyse, çeyrek beden küçültmeyi düşünebilirsiniz, ancak çeyrek beden küçük yüzüğün ekleminizin üzerinden kayabildiğinden emin olun.”

Yüzüğünüzü satın aldıktan sonra ölçülendirmeniz gerekiyorsa, Levine, bantta pırlanta varsa yüzüğünüzü bir bedenden fazla büyütmenizi veya küçültmenizi önermiyor. Bunu yapmak taşın ayarını bozabilir ve bu da ileride taşlarınızın düşmesine neden olabilir.

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir