evde gelin çiçeği nasıl yapılır, evde gelin çiçeği

Evde Gelin Çiçeği Nasıl Yapılır?

Gelinliğinizin en önemli tamamlayıcılarından biri olan gelin çiçeğinizi evde kendinizin de yapabileceğini biliyor muydunuz? Hem tarzınızı yansıtan dokunuşların bizzat elinizden olacağı hem de kendiniz yaptığınız için düğün gününüzde gururla taşıyacağınız bir gelin çiçeği… Peki, evde gelin çiçeği nasıl yapılır merak ediyorsanız hemen anlatalım. Bunun için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli. (Merak etmeyin, tahmin ettiğiniz kadar zor değil.)

Evde Gelin Çiçeği Yapımı

İlk Adım: Biraz Araştırma Yapmak

Gelin buketinizi yapmaya başlamadan önce ilk olarak nasıl bir gelin çiçeği istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Burada seçimlerinizi etkileyecek pek çok detay olduğunu belirtebiliriz. Düğününüzün yapılacağı mevsim, gelinliğinizin modeli, düğün yerinizde kullanılacak dekorasyon tercihleri ve en önemlisi kişisel zevkleriniz. Araştırma sürecinde nasıl bir gelin çiçeği istediğinize öncelikle görsel olarak karar vermeniz gerekiyor. Bunun için bilgisayar başına geçmeniz ve beğendiğiniz gelin buketlerini bir yere kaydetmeniz yeterlidir. Sonrasında ise en sevdiğiniz gelin buketinin hangi çiçekleri ve süslemeleri içerdiğini araştırmanız ve öğrenmeniz gerekiyor.

Çiçeğiniz İçin Gerekli Malzemeleri Alın

İkinci aşamada ise evde gelin çiçeği yapmak için gerekli olan malzemeleri temin etmelisiniz. Bunu iki şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Birinci seçeneğiniz, şehrinizde bulunan kurumuş ve yapay çiçekler satan bir çiçekçiye giderek gerekli olanları almak; ikinci seçeneğiniz ise internetten alışveriş yapmak. Bizim önerimiz ise gelin çiçeğiniz için gerekli olan malzemeleri internet üzerinden almanız. Bu hem daha fazla seçeneğin karşınıza gelmesi hem de en uygun fiyatlı ürünü tercih edebilmenizin mümkün demek.

“Her şey iyi hoş ama malzemeleri neye göre seçeceğim?” dediğinizi duyar gibiyiz. Sonuçta yaptığınız buketin gelinliğinize, düğün mekanınıza, düğünün yapıldığı mevsime uygun olması gerekiyor. İşte tam da bu yüzden şu yazımızı okumanızı öneriyoruz: Gelin Çiçeği Nasıl Olmalı?. Bu sayede buketinizde kullanacağınız malzemelerin doğru olup olmadığını anlayabilir veya yaratıcı fikirler edinebilirsiniz.

Gelin Çiçeğinizi Tasarlayın

Buraya kadar her şey tamamsa sıra geldi evde gelin çiçeği yapımının en önemli aşamasına; almış olduğunuz malzemeleri bir araya getirmek. Eğer bu anlamda bilginiz ve beceriniz mevcut ise işinizin kolay olduğunu söyleyebiliriz. Bilginiz yoksa da üzülmeyin, internet üzerinde yer alan videolardan birkaçını izlemeniz bunun için yeterli olacaktır. Hangi malzemeyi nasıl ve hangi sıra ile kullanacağınızı, gelin buketinizi nasıl oluşturmanız gerektiğine dair detayları bu videolardan kolayca öğrenebilirsiniz. Sonrası ise becerinize ve hayal gücünüze kalıyor… Nihayetinde ise kendi tasarladığınız gelin çiçeğiniz hazır!

Evde gelin çiçeği yapımı hakkında anlatacaklarımız bu kadar. İsterseniz şimdi de pratiğe geçelim ve bir örnek yapalım.

Evde Yetiştirdiğiniz Çiçekler ile Gelin Çiçeği Nasıl Yapılır?

Yukarıda anlattığımız bilgilerin yanı sıra gelin çiçeğinizde kurutulmuş veya yapay çiçekler yerine canlı çiçek tercih etmek istiyorsanız; canlı çiçekler ile gelin çiçeğinizi nasıl yapabilirsiniz anlatalım. Bunun için birkaç malzemeye ihtiyacınız olacak:

  • Makas,
  • Jüt ip,
  • Kurdele,
  • Mevsim çiçekleri,

Gelin buketinizi yapmaya başlamadan önce yukarıda da bahsettiğimiz gibi düğün mekanınıza, gelinliğinize ve özellikle mevsime uygun olan çiçekleri ve otları belirlemeniz gerekmektedir. Bu doğrultuda ilkbahar ve yaz ayları için rengarenk çiçekler kullanabilir; sonbahar için soft, kış ayları için ise beyaz renkli çiçeklerden bir buket oluşturabilirsiniz. Bunun için öncelikle seçmiş olduğunuz çiçeklerin saplarını yapraklarından temizlemeli, saplarda yalnızca taç yapraklar ile çiçeği bırakmalısınız. Fakat şunu belirtmekte fayda var: Çiçekleri, düğününüzden önceki gün kesmelisiniz. Aksi takdirde önceden solabilirler. (Tabi düğün sabahına da bırakmayın.)

Çiçeklerinizle birlikte eğrelti otu gibi çeşitli otlar ile farklı bir görsel sağlayacak yeşil uzun saplı bitkileri birlikte kullandığınızda, oldukça hoş bir buket elde edebilirsiniz. Bunun için temizlemiş olduğunuz çiçekleri bir avucunuzda bir araya getirirken aralarına otlardan da yerleştirdikten sonra buketi jüt ip ile bağlayın. Ardından çiçeklere zarar vermeden bir masanın üzerine veya zemine koyarak; çiçek ve otların sapları aynı boyda olacak şekilde uzun olanları kesin.

Son olarak çiçekleriniz ile uyumlu bir kurdeleyi, jüt ipi gizleyecek şekilde gelin çiçeğinizin buketine bağlayın. İşte neredeyse hiç para ödemeden yaptığınız hem de mis kokulu mevsim çiçeklerinden yapılmış gelin buketiniz hazır!

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

  • Bence gelin çiçeği kesinlikle evde yapılacak bir şey. Siz de güzel ve kolayca anlatmışsınız boşuna gelin çiçeği için bir sürü para dökmeye gerek yok bu kadar masrafın içerisindeyken üstelik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir