Anasayfa » Düğün Planlama Rehberi » Nikah Şekeri » Evde Nikah Şekeri Nasıl Yapılır
Evde Nikah Şekeri Nasıl Yapılır

Evde Nikah Şekeri Nasıl Yapılır

Nikâh törenlerinin ya da düğünlerin olmazsa olmazı olan nikâh şekerleri eskiden üç beş badem, üstüne tül ve etiket halinde klasik bir modele sahipken; günümüzde oldukça farklı ve ilginç tasarımlar içermekte. Sizde hayal gücünüzü kullanarak kendinizden bir şekil katarak birkaç arkadaş bir araya gelip nikâh şekerinizi yapabilirsiniz. Oldukça zevk alarak yapacağınız bu aktivite; aynı zamanda nikâhınıza ayrı bir anlam katacaktır.  Peki, evde nikah şekeri nasıl yapılır? Bu konuyu birlikte incelemeye ne dersiniz.

Evde Nikah Şekeri Yapmak İçin Gereken Malzemeler

Eğer kendi nikâh şekerinizi kendiniz yapacaksanız bazı malzemelere ihtiyacınız olacaktır. Bu malzemeleri kullanarak kendi yaratıcılığınızı da ekleyip harika nikâh şekerleri yapmanız mümkün. Bunun için gereken malzemeleri kırtasiye, alışveriş merkezleri ya da mobilyacılardan bulmanız mümkün. Şimdi malzeme listemizi verelim:

 • İğnelik
 • Kalp aynalar
 • Küçük kutular
 • Yelpaze
 • Kuş tüyü
 • Çengelli iğne
 • Sizin ve eşinizin adı ile düğün tarihiniz yazılı olan etiketler
 • Fiyonk yapmak için kurdele ya da benzeri bir şey
 • Gelin damat figürleri
 • Konfeti parçaları
 • Yapıştırıcı
 • Süsleme kâğıtları
 • Harf sticker
 • Ve ana malzemeniz

Nikâh Şekeri Yapımı

Evde nikâh şekeri yapmak sanıldığı kadar uzun zaman alan ya da yapımı zor olan bir eylem değildir. Herkesin kolaylıkla kısa bir sürede yapacağı şekerler; hayal gücünüzü kullanarak ya da etrafınızdaki eşyalar değerlendirilerek oldukça kolay bir şekilde hazırlanabilir.

Nikâh şekeri yapımında reçel, kokulu sabun, sticker, çerçeve, deniz kabuğu bile kullanan var. Eski zamanın aksine şekerlerinizde illaki badem şekeri kullanacaksınız diye bir kural da yok. Kendi nikâh şekerinizi tasarlarken tamamen özgürsünüz.

Nikâh Şekerleri Modelleri

Çuval Nikâh Şekeri

Evinizde kullanmadığınız eşyaları da nikâh şekeri yapımında kullanabilme şansınız var. Bir etrafınıza bakın. Üstelik bu eşyaları değerlendirirken hem eğlenecek hem de düğün maliyetten de tasarruf etme şansını yakalayacaksınız. Belki küçük çapta bir tasarruf ama. Ne demişler tasarruf tasarruftur.

Etrafınızda kullanmadığınız bir çuval varsa iyi bir kaynak buldunuz demektir. Hadi değerlendirelim. Oldukça basit ve kolay bir tasarım bu. Üstelik bu tasarımda bir çılgınlık yapıp bizim emektar badem şekerini de tozlu rafından indirebiliriz. Çuvalı minik minik kesip küçük keseler oluşturabilirsiniz. Bu keselere birkaç badem atıp; bir fiyonkla bağlayın. Üstüne de sizin ve eşinizin adı ile düğün tarihinizin yazdığı bir etiketi minik bir çengelli iğne ile tutturdunuz mu şekerimiz hazır. Hoş oldu değil mi? Simdi bakalım başka neler yapabiliriz?

Küçük Şişelerde Nikâh Şekeri

Etrafınızda bulunan zücaciye dükkânından ya da Japon pazarlarından kolaylıkla alabileceğiniz küçük renkli şişeleri değerlendirelim mi? Bu küçük renkli şişelerin içine rengârenk şekerler koyup ağzını katalım. Dilerseniz tülle de süsleyebilirsiniz. Ama şart değil. Daha önce hazırladığınız ya da bir matbaaya bastırıp sizin ve eşinizin adı ile düğün tarihlerinin yazılı olduğu etiketleri de şişemize ufak bir fiyonk ya da çengelli iğne ile iliştirdik mi şekerimiz hazır.

Kutu Nikâh Şekerleri

Aynı minik şekerlerimizde olduğu gibi minik kutular alıp adet yerini bulsun diye şekerler doldurup şirin bir kurdele ile süsleyip daha sonra bir de etiketi yapıştıralım ya da iğneyeyim. Bu da tamam. Ne kolay ilerliyoruz değil mi? Görüldüğü gibi evde nikâh şekeri yapmak hiç de düşünüldüğü gibi zor değil.

Aynalı Nikâh Şekeri

En kolay şekil verebileceğiniz nikâh şekerlerinden biri de aynalı nikâh şekerleri. Japon pazarlarından kolaylıkla bulabileceğiniz minik el aynalarını oldukça kolay bir şekilde elde edebilirsiniz. Tülle kaplayacağınız gibi sadece fiyonkla da tutturabilme şansınız olan nikâh şekerlerine etikete ekledikten sonra işimiz bitti. Aynalı olan nikâh şekerinizde çok farklı tasarımlar deneyebilesiniz.

Çerçeveli Nikâh Şekerleri

Benim en sevdiğim ya da bana en romantik gelen tasarımlardan biri de minik kalp şeklindeki çerçeveye gelin ve damadın resmi koyular oluşturulan nikâh şekerleri olmakta. Hele ki bu tasarım magnet şeklinde olursa. Düşünsenize her evin buzdolabında sizin ve eşinizin resmi. Gülümsediniz değil mi? Size de bu fikir cazip geldi.

Size sadece birkaç örnek verdim ama bunu gibi etrafınızda bulunan her şeyi değerlendirip nikâh şekerinizi yapabilirsiniz. Değişik taşlar, kokulu sabunlar, minik minyatürler, deniz kabukları, kuş tüyleri aklınıza gelebilecek her şey nikâh şekerinizin tasarımı olabilir. Hayal gücünüzü kullanın ve kimsenin aklına gelmeyen kendinize has tasarımınızı kendiniz yaratın. Hatta bulduğunuz değişik tasarımları bizimle de paylaşabilirsiniz. Hadi gelinler iş başına.

 

Post navigation

 • Evde nikah şekeri yapmak, düğün hazırlıklarına farklı bir dokunuş katmak için harika bir fikir. Bu makalede, evde nikah şekeri yapmanın adımları ve gereksinimleri detaylı bir şekilde açıklanmış. Bu sayede, kendi nikah şekerlerinizi evde yaparak hem zamandan hem de maliyetten tasarruf edebilirsiniz. Özellikle el emeği sevenlerin denemelerini tavsiye ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir