Eviniz İçin Rajasthani Tarzı İç Tasarım ve Dekor Fikirleri

Güzel Rajasthan’ın mirasından ilham alan iç mekanlar ve dekor unsurlarıyla evinize zamansız bir çekicilik katın!

Rajasthan büyüleyici folkloru ve zengin kültürleriyle tanınır. Rajasthan, özellikle ev iç mekanları alanında dünyaya kendi benzersizliğini armağan etmiştir! Rajasthan’ın asırlık evlerinde yaşamak bir zevktir. Bunlar kraliyet ailelerinin evlerini anımsatır.

Hepimiz kraliyet hayatı yaşamayı hayal etmişizdir ve Rajasthan evlerinden ipuçları alarak bu hayali gerçekleştirebilirsiniz. Bugün size evinizin havelisini tasarlamanıza yardımcı olacak Rajasthani tarzı iç tasarım ve dekor fikirleri sunuyoruz!

Rajasthani Tarzı İç Tasarımdan Esinlenen Alçak veya Yerde Oturma Düzenlemesi

Rajput sarayları alçak veya yer oturma düzenleriyle bilinir. Evinizin iç mekanının bir parçası olarak bu tür bir oturma düzeni evinize kraliyet dokunuşu katacaktır. Maharajalar ve maharaniler yemek yerken ve eğlenirken yerde oturma düzenini kullanırlardı. Aynı görünümü elde etmek için, alçak bir deewan, minderler, karmaşık Rajasthani nakış ve patchwork örtüleri ile yer yatakları ekleyerek büyük ama göze hoş gelen bir görünüm elde edebilirsiniz. Ayrıca, minderlerle birlikte alçak bir ahşap salıncak, tipik Rajasthani tekstilleriyle döşenmiş minderli sandalyelere sahip ahşap bir masa da kullanabilirsiniz. Yeşil, parlak pembe ile hardal ve kırmızının yumuşak tonları gibi renkler görünümü tamamlayacaktır. Bu oturma düzenini oturma odanıza ya da yatak odanızdaki bir köşeye yerleştirebilirsiniz.

Floor seating arrangement in rajasthani house interior design

Rajasthani İç Mekanları Tamamen Kraliyet Renkleriyle İlgili

Rajasthan’ı her düşündüğünüzde, hayal ettiğiniz şey nedir? Uçsuz bucaksız kumlar, süslenmiş develer ve rengarenk sarıklı sürücüleri, büyük saraylar ya da konaklar mı? Cevabınız evet ise Rajasthan’ın en önemli özelliğini kaçırmışsınız demektir – kraliyet renkleri! Jodhpur, Jaipur ve Jaisalmer gibi ünlü şehirlerini ziyaret ettiyseniz, renklerin Rajasthani kültürünün ve yaşam tarzının nasıl temel bir parçası olduğunu bilirsiniz. Geleneksel bir Rajasthani evi, iç tasarım şemasının bir parçası olarak canlı renkleri kullanır ve neredeyse her küçük unsurda bu renklerden çizgiler bulunur. Turuncu, kırmızı ve pembenin tonları, yeşiller ve mavilerle birlikte bir kraliyet meselesi için kullanılan baskın tonlardır. Evinizin iç mekanlarını daha önce bahsettiğimiz renklere bürünmüş unsurlarla tasarlayabilir ve bunları duvar boyası renkleri, döşemeli mobilya parçaları ve ev dekorasyonu olarak kullanarak evinize kraliyet Rajasthani dokunuşu getirebilirsiniz.

Traditional rajasthani style home interiors with royal coloursTraditional rajasthani style home interiors with royal colours
Lets plan your home interiors together, speak to designers now

Evinizi Haveli Gibi Hissettirecek Jaliler

Jaaliler, kısmi görüş, havalandırma sağlayan ve gündüzleri sonsuz gölgeler oluşturan ışığı geçiren karmaşık bir şekilde oyulmuş bölmeler veya perdelerdir. Jaaliler genellikle zevkinize, bütçenize ve eklemeyi düşündüğünüz odaya bağlı olarak ahşap, sunta veya mermer gibi taşlardan yapılır. Bir jaali iç-dış bağlantısı yaratacak ve evinize tipik bir Rajasthani görünümü sunacaktır. Fuaye alanınıza, mutfak ile yemek veya puja odası arasına eklemenizi öneririz. Jaaliler, modern bir evde yarı özel bir bölme, tavan pencereleri, pencereler ve korkuluklar istiyorsanız da harikadır.

Rajasthani decor ideas interiors with jaalis provide partial views, ventilation and penetrate lightRajasthani decor ideas interiors with jaalis provide partial views, ventilation and penetrate light

Evinizin İç Mekanları İçin Rajasthani Tekstilleri

Rajasthan, bandhej, blok baskılar, leheriya, ayna ve taş işçiliği gibi popüler olanları da içeren çok çeşitli tekstil ürünlerine ev sahipliği yapmaktadır. Evinizin iç mekanlarına Rajasthani dokunuşu katmanın en kolay yolu, bu tekstil ürünlerini yatak örtüsü, masa örtüsü, yastık kılıfı, masa örtüsü veya basit el örgüsü ya da özenli duvar halıları olarak kullanmaktır. Ayrıca, uyumlu bir görünüm oluşturmak için bunları parlak renkli duvar asmaları ve Jharokha resimleri veya tabloları ile eşleştirebilirsiniz.

Rajasthani textiles for your home interiors makes beautiful rajasthani style home designRajasthani textiles for your home interiors makes beautiful rajasthani style home design

Rajasthan Esintili Ev Dekorasyonu

Rajasthani dekor unsurları, eyaletin asırlık masallarını ve geleneklerini yansıtıyor. Dans eden kuklalardan el sanatlarına ve antika dekor parçalarına kadar bu zamansız dekor fikirleri, son derece şık evinizin güzelliğini artıracak. Antika fenerleri, perdeleri, döşemeleri oturma odanızda, yatak odanızda ve fuaye alanında kullanabilirsiniz. Geleneksel çerçeveli aynaları giyinme alanınızda ve hatta banyolarınızda kullanabilirsiniz. Ayrıca mekanınızı geleneksel duvar sanatı, halılar ve el sanatları ile süsleyerek görünümü mükemmelleştirebilirsiniz!

Rajasthan style home decor ideas with traditional wall art, carpets, and handicraftsRajasthan style home decor ideas with traditional wall art, carpets, and handicrafts
Modular interiors by DesignCafe: 20% OFF

Ve bugünlük bu kadar! Umarız bu Rajasthani tarzı iç tasarım ve dekor fikirleri Rajasthan’ın mirasını eve getirir! Tarih, sanat ve kültür açısından bu kadar zengin bir eyalet ancak bir evin kraliyet gibi görünmesini sağlayabilir. Öyleyse neden bekleyelim? Ülkemizin zengin mirasının geleneğini doğrudan evinize taşıyın.

Ayrıca Okuyun:

  • Namma Bengaluru Ev İç Tasarım Trendleri 2020
  • Mumbai Ev İç Tasarım Trendleri 2020
  • Haydarabad Ev İç Tasarım Trendleri 2020

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir