Evinizi Canlandıracak En İyi 10 Asma Tavan Işık Tasarımı

Evinizi güzelleştirecek mobilyalar söz konusu olduğunda, antika bir sehpadan krallara layık bir şezlonga, son teknoloji bir tablodan vintage duvar kağıtlarına ve yüksek asma tavanlara kadar her şeyi seçebilirsiniz. Ancak, doğru ışıklar olmadan evinizin görünümünden ve hissinden asla tam anlamıyla memnun kalmayacaksınız. Eğer çoktan asma tavan yaptırdıysanız, yaşasın! Resmi olarak seviye atladınız ve alanınızı mükemmelleştirmek için yepyeni bir dizi asma tavan aydınlatma tasarımını kullanma fırsatının kilidini açtınız.

Muhtemelen, mükemmel aydınlatma birçok kişi için üzerinde durulması gereken bir öncelikten ziyade bir eklenti gibi görünebilir. Çoğu insanın farkına varamadığı şey, aydınlatmanın evinizi aydınlatmak veya maskaranızı ilk seferde doğru sürmek için makyaj odası aynanızda parlamak için göz alıcı bir iyileştirmeden daha fazlası olduğudur. Elbette, bunlar iyi kullanım durumlarını oluşturan adil noktalardır. Her ne olursa olsun, doğru planlanmış aydınlatma, özellikle de asma tavanlarınız için kullanılanlar, ruh hallerini değiştirme ve gerçek alanlardan daha büyük bir yanılsama satma gücüne sahiptir. Daha fazlasını söylememize gerek var mı?

İrlandalı yazar Bram Stoker bir keresinde “Hayatta karanlıklar ve ışıklar vardır ve siz ışıklardan birisiniz, tüm ışıkların ışığısınız” demişti. Gotik roman Drakula ile ünlenen Stoker, bu sözü söylerken asma tavan aydınlatmalarından bahsediyordu. Çağdaş asma tavan aydınlatma tasarımları bir odayı daha lüks hissettirmekle kalmaz, aynı zamanda en sevdiğiniz mobilyaları tamamlamak için yerleştirmelerinde stratejiktir.

Oturma Odanız İçin Asma Tavan Işıkları

Avizeler

Bu liste, herkesin ideal kimerası olan avizelerin altındaki şampanyadan bahsetmeden gerçekten eksik kalırdı. Bir oturma odası favorisi olan bu narin asma ışık, çok sayıda oymalı ampul dalıyla tüm oda üzerinde büyüleyici bir etkiye sahiptir. Sonuçta, yüksek tavanlı evlerde cazibe merkezi olması ve tüm oturma odası alanınızı aydınlatması amaçlanmıştır. Geleneksel kristal benzeri parlak büyük avizelerden, evinizi o kadar da mütevazı olmayan bir mesken haline getirmek için biraz daha ince çağdaş tasarımlara kadar pek çok çeşit mevcuttur.

Crystal chandelier false ceiling lightCrystal chandelier false ceiling light
Oturma odasını merkez alan ve evinizi aydınlatan güzel bir kristal avize

Arkadan Aydınlatmalı Tavan Panelleri

Avizelerin gösterişinden tamamen farklı olarak, arkadan aydınlatmalı tavan panelleri oldukça ince tavan ışıklarıdır. Doğal, gün ışığı gibi bir parlaklık yaratmak için mükemmeldirler. Özellikle süslü veya gösterişli olmasalar da, yine de oturma odanızın tavanının zarafetini süslemeyi başarırlar. Belirli bir mimari unsuru özellikle vurgulamak için tasarlanmamışlardır, kompakttırlar ve başarılı bir şekilde sakin ve rahatlatıcı bir ruh hali yaratırlar.

Back-lit false ceiling light type for living roomBack-lit false ceiling light type for living room
Sakin bir ambiyans için güzel arkadan aydınlatmalı tavan panellerine sahip bir oturma odası

Salonu Aydınlatmak için Zarif Asma Tavan Işıkları

Sıva Altı Aydınlatma

Koridorunuz muhtemelen geniş değilse veya oturma odanız kadar yüksek bir tavana sahip değilse, gözleri çok fazla yormadan geniş bir alana yayılan aydınlatma seçeneklerine ihtiyacınız olacaktır. Gömme montaj lambaları tam da bunu yapar. Koridorunuzdaki alçak tavanlar asma lambaları barındıramadığında veya salonunuzdaki dar alanlar büyük süslemeleri yasakladığında günü kurtarırlar.

Flush mount false ceiling light for hallFlush mount false ceiling light for hall
Sıva altı tavan lambası günü ve alanı kurtarır
Smart home interiors that are easy on the pocket

Ray Işıkları

Salon tavanınızı aydınlatmanın bir başka yolu da ray lambalarıyla dekoratif bir ambiyans katmaktır. En sevdiğiniz sanatçının gerçek boyutlu portresi gibi sergilere nasıl servet harcadığınızı biliyorsunuz, değil mi? Kim böyle güzel eserleri gösterişli bir şekilde de olsa sergilemek istemez ki? Işıklarınız bunu sizin için yapabilir. Koridor tavanınıza monte edilen ray lambaları, duvarlarınıza asılan veya raflara yerleştirilen duvar resimlerinin veya sanatsal bibloların güzelliğini ortaya çıkarır.

False ceiling hanging track lightsFalse ceiling hanging track lights
Yumuşak odaklı beyaz asma ray lambaları, güzel sergilere ışık tutuyor

Yatak Odanızı Güzelleştiren Asma Tavan Işıkları

Gömme Aydınlatma

Yatak odanız için doğru ışık türünü seçmek, buranın nasıl çok aktiviteli bir alan olduğu düşünüldüğünde zor olabilir. Burası okuduğunuz, muhtemelen yazdığınız (eğer bir çalışma odanız varsa), giysi giydirme oyunu oynadığınız ve en önemlisi uyuduğunuz yerdir! Bu nedenle, iki veya daha fazla ışık türünün bir kombinasyonunu kurmak zorunludur, çünkü bir tanesi yeterli olmayacaktır.

Recessed bedroom false ceiling lightsRecessed bedroom false ceiling lights
Koyu ahşap mobilyaları tamamlamak için dağınık gömme ışıklar

Gömme ışıklar, iki farklı ruh hali için LED aydınlatma armatürlerinin yanı sıra oyuğu da dahil etmenin harika bir yoludur. Genellikle asma tavanların arkasına monte edilirler, böylece odanıza daha yumuşak bir dokunuş verirler. Ve neredeyse hiç görünmedikleri için, yatak odanıza eşsiz bir ışıltı vermek için bunu bir dizi süslü sarkıt veya iç LED ışıkla birleştirebilirsiniz. Müzisyen Miley Cyrus’un sözleriyle ‘her iki dünyanın da en iyisini’ elde edersiniz.

Gimbal Gömme Işıklar

Anladık, gömme ışıklar yatak odanızın tavanı için harika bir seçenek ama ya size daha iyi olabileceklerini söyleseydik? Gömme ışıklar, gösterişli olmadan daha fazla drama ve ihtişam yaratmak için bir gimbal (bir tür döndürücü) kullanılarak daha esnek ve verimli hale getirilebilir. Kurulumu kolay olan gimbal aydınlatma, belirli çerçevelere veya dekora dikkat çekmek istediğinizde mükemmeldir. Örneğin, yatak odanızın köşesindeki püsküllü yuvarlak bir sedir, bu döner incelikler kullanılarak odak noktasına çekilebilir.

POP Tavan İçin LED Işıklar

LED Gömme Işıklar

LED Gömme ışıklar Netflix’teki Radhika Apte gibidir – neredeyse her yerde görülür, ancak bunun iyi bir nedeni vardır. Küçük gömme ışıkların konumlandırılmasının rastgele ve düzensiz olduğunu düşünürsünüz, ancak çoğu zaman daha fazla planlama yapılır. Bunları POP asma tavanınızın arkasına oldukça kolay bir şekilde monte edebilir ve herhangi bir odanın ön koşucu alanlarını vurgulamak için stratejik olarak yerleştirebilirsiniz. Ayrıca, süper bütçe dostudurlar!

Recessed false ceiling led lights for kitchenRecessed false ceiling led lights for kitchen
Led gömme aydınlatmalı modern mutfak tavanı

LED Endirekt Aydınlatma

Özelleştirilebilir renk değiştirme özellikleri sayesinde çocuk odalarında oldukça popüler bir ev sahibi olan LED dolaylı aydınlatma, tavan ışıklarının bir şey haline gelmesinin tek nedenidir. Bu ve ne kadar çekici oldukları. POP tavanınızın etrafına monte edilmiş LED ışık şeritlerini içeren montajsız bir aydınlatma düzenlemesidir. Modaya uygun görünüyorlar ve dolaylı yansımalar odanızın olduğundan çok daha büyük görünmesini sağlıyor.

Indirect false ceiling led lights designIndirect false ceiling led lights design
Asma tavan için LED dolaylı aydınlatma tasarımı

LED Sarkıt Işıklar

Aydınlatma armatürleri sıkıcı olmak zorunda değil. Aslında, hiç de öyle değil. Sarkıt lambalar, en yaratıcı kaplamaların içine yerleştirilmiş asılı LED ampullerdir ve bir süredir kullanılmaktadır. İlginçtir ki, her zaman ‘trend olanlar’ listesinde kendilerine yer buluyorlar. Bunun nedeni, bu ışıklarla ne kadar sanatsal olunabileceğidir. Yemek salonunuzun ortasında bir ifade parçası olarak kullanılabilmeleri ya da banyo aynanızın iki yanına asılabilmeleri büyüleyici. Doğru LED sarkıt lamba seçimiyle bir odayı güzelleştirmek için yapabileceğiniz çok şey var.

Led pendant light design for pop ceilingLed pendant light design for pop ceiling
Beyaz perdeli modern beyaz parlak sarkıt lambalar

Asma Tavan İçin Koy Işıkları

Odanızın havasını değiştirmek ve yumuşak, tatlı bir aydınlatma sağlamak istiyorsanız, tavan lambaları tercihiniz olmalı. Sıcak aydınlatmanın en iyi selfie noktasını nasıl oluşturduğunu bilirsiniz. Koyun ışıkları da aynı şekilde evinizdeki zarif bir unsuru dramatize etmek için kullanılabilir. Bu dolaylı ışıklar, odağı asma tavanınıza çeker ve duvarlardan aşağı doğru hafifçe yayılarak odanızın geri kalanına sıcak ve rahat bir hava verir. Beni sıcak kakaolu kazak havasına geri götürür müsün lütfen?

False ceiling cove light for living roomFalse ceiling cove light for living room
Tavan döşemeli bir ana süitte oturma alanı

Asma Tavan İçin Halat Işıkları

Genellikle şerit ışıklarla karıştırılan halat ışıklar biraz daha farklıdır. Halat ışıklar esasen, parlama yanılsaması veren uzun silindirik bir tüpün içine bir sıra halinde yerleştirilmiş LED ışıklardır. Genellikle tüp plastik veya epoksiden yapılır, böylece içindeki ışıklar kolayca parlar. Çok mu fazla bilgi? Temel olarak, bir ışık kaynağından çok bir süslemedirler. Ağırlıklı olarak dekoratif amaçlarla kullanılsa da, halat ışıklar mutfağınıza veya ev sinema sisteminizin asma tavanına, ışığa ihtiyaç duymadığınız ancak ışıltının tartışılmaz olduğu durumlarda ek ışık olarak monte edilebilir.

False ceiling rope light for kitchen interiorFalse ceiling rope light for kitchen interior
Halat aydınlatmalı modern mutfak tasarımı

Ayrıca, göz atın

  • Salon İçin Son Asma Tavan Tasarım Fikirleri
  • Yatak Odanız İçin En İyi 9 Asma Tavan Tasarımı
  • Oturma Odanız için Asma Tavan Tasarım Fikirleri

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir