Anasayfa » Düğün Planlama Rehberi » Düğün Adetleri » Evlenecek Çiftler Ev Bakarken Nelere Dikkat Etmeli?
ev bakarken dikkat edilmesi gerekenler

Evlenecek Çiftler Ev Bakarken Nelere Dikkat Etmeli?

Hayatınız için o büyük adımı atmaya, yani evlenmeye mi hazırlanıyorsunuz? Nişan, düğün iyi hoş da en önemi konulardan biri evlendikten sonra oturacağınız evin seçimi. Sonuç olarak evliliğinizin en önemli yılları olan, belki de ömür boyu en çok hatırlayacağınız ilk yıllarını büyük olasılıkla o evde yaşayacaksınız ve birlikte iyi – kötü, güzel – hüzünlü birçok anı biriktireceksiniz. Ev seçerken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Üstelik evli bir çiftin ev seçimi, bekârken oturulan evlerden farklı olmalıdır. Biz de bu yazımızda sizin için ev bakarken nelere dikkat etmeniz gerekenleri özetleyeceğiz.

Bütçenizi İyi Hesaplayın

Öncelikle kiralık bir ev de bakıyor olsanız, satılık bir ev de bakıyor olsanız bütçenizi iyi hesaplam11anız önemli. Neticede evliliğin ilk yılları çiftlerin daha çok dışarıda zaman geçirmek, gezmek ve sosyalleşmek istediği bir dönemdir. Üstelik daha genç olunan bu yıllarda gelir de daha kısıtlı olabilir. Eğer gelirinizin büyük bir bölümünü ev kirası ya da taksiti olarak öderseniz bu sizin için yıpratıcı bir süreç olabilir. Dolayısıyla ev için gelirinize göre çok yüksek bütçeler ayırmamak, deyim yerindeyse ayağınızı yorganınıza göre uzatmak en iyisi. Diğer taraftan ev kiralayacaksınız emlakçı payını, depozitoyu; alacaksanız da yine emlakçı payı, ayrıca tapu masrafları, tadilat masrafları, emlak vergisi gibi masrafları da hesaba katmayı unutmayın.

Yaşam Tarzınıza Uyum Sağlasın

Evle ilgili bir diğer önemli konu da yaşam tarzınıza uyum sağlaması. Mesela yemekleri evde pişirmeyi tercih ediyorsanız, mutfağın yeterince kullanışlı olmasına dikkat edin. Eğer spor yapmak sizin için önemliyse, ancak zaman bulmakta zorlanıyorsanız spor olanakları bulunan bir site içerisinde ev bakmak akılcı olacaktır. Eğer gece eğlencesini seviyorsanız, bu tür mekânlara kolay ulaşabileceğiniz bir muhitte ev bakmayı tercih edebilirsiniz.

İşinizle Olan Mesafe

Özellikle İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde yaşıyorsanız en önemli konulardan biri de evin iş yerinizle olan mesafesi. Zamanınızın çoğunu yolda geçirmek istemezsiniz değil mi? Dolayısıyla ev bakarken iş yerinizle olan mesafeyi, otomobille gidip gelecekseniz güzergâhın trafik yoğunluğunu, toplu taşıma olanaklarını da araştırmanızda yarar var.

Çocuk Düşünüyorsanız

Eğer çocuk sahibi olmayı düşünüyorsanız, kiralık ev bile bakıyor olsanız, çocuk odası yapabileceğiniz bir odası olmasına dikkat edin. Sonuçta ev taşımak hem zahmetli hem de masraflı bir iş. En baştan bu konuya dikkat ederseniz, birkaç yıl içinde taşınmak zorunda kalmazsınız.

Muhite Dikkat Edin

Ev sizin için ne kadar kullanışlı ve zevkinize uygun olursa olsun, bulunduğu muhit de çok önemlidir. Evin bulunduğu semt güvenli bir yer mi, burada yaşayan insanlar sosyokültürel olarak size uygun mu, komşularınızla anlaşabilecek misiniz, evinize rahat rahat girip çıkabilecek misiniz; bunlar da ev bakarken nelere dikkat edilmesi gereken diğer konular.

Sağlık Olanakları

Ev seçiminde yakın çevredeki sağlık imkânlarına bakmakta yarar var. Sonuçta hastalığın ne zaman geleceği belli olmaz. Yakınlarda sağlık ocağı, tıp merkezi ya da hastane olması kendinizi daha güvende hissetmenizi sağlayacaktır.

Sosyal Olanaklar

Son olarak seçtiğinizin evin çevresinde ne tür sosyal olanaklar olduğunu da bilmenizde yarar var. Çevrede en azından sıkıldığınızda birlikte bir şeyler yiyip içebileceğiniz cafe, restoran, pastane bulunması; tiyatro – sinema salonlarının olması, alışveriş olanaklarının ve elbette parklar, bahçeler olması eşinizle birlikte güzel zaman geçirmenize imkân sağlayacaktır.

 

 

 

Post navigation

  • arkadaşlar bütçeniz önemli bakın gerçekten ama konuda belirtilen her detayı hayatınıza sadece bir kere sokabileceksiniz büyük ihtimalle. İlk eviniz olacak ve uzun süreli olacak o yüzden bunu düşünerek hareket edilmeli bence

  • İlk ev çok önemli, çünkü kadınlar evlendikten sonraki ilk evlerini unutmazlar ve hep hatırlarlar. O yüzden burada anlatılanlara göre evinizi tutun sonra sorun yaşamayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir