Evlenmek İçin En Uygun 5 Ay

Düğün planlaması yaparken en büyük görevlerden biri, belki de en büyüğü , yaklaşan nikahınız için bir tarih seçmektir. Temelde o güne dair tüm vizyonunuzu belirler ve hatta ne giyeceğinizi ve kimleri davet edeceğinizi bile belirleme gücüne sahiptir. Ama hepsi bu kadar değil: “Evet” demek için seçtiğiniz zaman da genel düğün planlama bütçenizi şekillendirmede büyük bir rol oynar.

Örneğin, yoğun düğün sezonunda evlenenler, yüksek talep nedeniyle diğer ayrıntıların yanı sıra mekan, çiçek ve dekor için genellikle daha fazla harcama yapmak zorunda kalırlar. Bunun aksine, yoğun olmayan ayları tercih eden çiftler düğün planlama masraflarından yüzlerce ve binlerce dolar tasarruf edebilirler. Düğün planlayıcısı Fallon Carter, “Yoğun olmayan bir ayı seçmek kesinlikle akıllıca bir finansal karardır ve çiftler maliyet tasarrufundan gerçekten faydalanabilir” diyor. Bununla birlikte, tasarruf etmeye çalışan bir çift düğünü tam olarak ne zaman yapmalı?

Uzmanla Tanışın

  • Fallon Carter Betches Brides programının sunucusudur ve aynı zamanda Fallon Carter Events’in kurucusu ve yaratıcı yönetmenidir.
  • Lisa Lafferty Beverly Hills merkezli bir düğün ve etkinlik planlayıcısı ve Lisa Lafferty Events’in kurucusudur.
  • AJ Williams bir etkinlik planlayıcısı ve AJ Events’in kurucusu.

Uzmanlardan evlenmek için en uygun fiyatlı ayları açıklamalarını istedik. Ancak Carter, konuya girmeden önce “evet” demek için bütçe dostu bir tarih isteyenler için bir tavsiyede bulunuyor: “Önce tam olarak ne istediğinizi anlayın, sonra da bu ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir düğün planlayın; paranız yetiyorsa sevmediğiniz bir ayı seçmeyin.” Daha fazlası için okumaya devam edin.

Ocak

Ocak ayının, özellikle soğuk ve kış iklimlerinde yaşayanlar için, tüm zamanların en popüler düğün ayı olmaması muhtemelen şaşırtıcı değildir. Bununla birlikte, potansiyel bir kış harikalar diyarı ortamını kabul ediyorsanız, büyük gününüz için bu dönemde rezervasyon yaptırarak büyük miktarda tasarruf edebilirsiniz.

New England merkezli etkinlik planlayıcısı AJ Williams, Ocak ayının yoğun düğün sezonunun dışında kaldığı için genellikle daha uygun fiyatlı olduğunu belirtiyor. Yani, oteller, teslimat ücretleri, fotoğrafçılar ve DJ’lerin hepsi daha düşük talep nedeniyle daha düşük fiyatlara sahip olabilir. Williams, “Genel olarak daha fazla seçenek mevcut olacaktır: çarşaflar, özel kiralamalar ve o tarihler için bekleme listesi olmayan satıcılar arasından seçim yapılabilir,” diye ekliyor. Carter da aynı fikirde ve “Mekanlar ve satıcılar bu tarihleri doldurmak istedikleri için bazı indirimler sunabilirler” diyor.

Yine de bu, Ocak ayının dezavantajları olmadığı anlamına gelmiyor. Carter, Ocak ayında evlenmek isteyen çiftlerin, mekanın bulunduğu yere bağlı olarak hava durumuna çok dikkat etmeleri ve bunun genel konuk deneyimi için ne anlama geleceğini değerlendirmeleri gerektiğini vurguluyor. Bu, herhangi bir büyük kar fırtınasının bir konuğun uçuşunu veya karayolu yolculuğunu potansiyel olarak geciktirebileceği veya iptal edebileceği gerçeğini göz önünde bulundurmayı içerir.

Şubat

Ocak ayına benzer şekilde, Şubat ayının kış iklimi de düğün törenleri için uygun bir ay olma özelliğini taşıyor. Bununla birlikte, bu aşk dolu ayda evlenmenin birkaç dezavantajı vardır. Düğün ve etkinlik planlamacısı Lisa Lafferty’ye göre, çiftler Sevgililer Günü civarındaki randevuları atlamalıdır, çünkü artan talep nedeniyle çiçeklere daha fazla ödeme yapabilirler. Ayrıca, eğer bir kayak merkezinde düğün yapmayı düşünüyorsanız, Şubat (ve Ocak) ayı genellikle kayak merkezlerinin yoğun sezonu olduğu için daha pahalı olacaktır. Son olarak Carter, Şubat ve diğer kış aylarının tropik bölgeler için yüksek sezon olarak kabul edildiğini belirtiyor. Dolayısıyla, eğer bir destinasyon düğünü düşünüyorsanız, bu dönemde evlenmemeniz en iyisi olacaktır çünkü “insanlar sahile gitmek için kardan kaçıyorlar” diye açıklıyor.

Kış mevsimi, özellikle saat 17:00’den sonra zifiri karanlık olduğunda, fotoğraflarınızın ve töreninizin görünümünü ve hissini de etkileyebilir. Carter, “‘Düğün sezonu’ dışında bir ay düşünüyorsanız, gün ışığını düşünün” tavsiyesinde bulunuyor. “Doğal ışığı ne kadar sevsek de kış aylarında günler kısalıyor ve bu da düğünün zamanlamasını ve ışıklandırmasını etkileyebilir.”

Mart

Mart ayının hava durumu açısından değişken bir üne sahip olduğu göz önüne alındığında, bu “saçak” ayda evlenmek, daha az talep nedeniyle iyi bir miktar para tasarrufu yapmanızı sağlayacaktır. Dolayısıyla, havanın öngörülemezliği sizi korkutmuyorsa, hayallerinizdeki mekanı maliyetlerin çok altında bir fiyata bulabilirsiniz (sadece bir yağmur acil durum planınız olduğunu unutmayın). Lafferty, “Bahar ayları hava durumu açısından hala öngörülemez olabilir, ancak rüya gibi renk paletleri ve yeni başlangıçların, taze başlangıçların ve büyümenin özü bu aylarda düğünlere ilham verir” diye ekliyor.

Kasım

En yoğun düğün sezonu genellikle Eylül ayı sonlarında sona erdiğinden (bazı düğünler Ekim ayı başlarına sarkmaktadır), biraz para biriktirmek istiyorsanız Kasım ayı düğüm atmak için harika bir zamandır. Ancak, Kasım ayının sizin için uygun olup olmadığını belirlerken bulunduğunuz yeri göz önünde bulundurun. Örneğin, bu ay Amerika Birleşik Devletleri’nin bazı bölgelerinde güzel sonbahar havası sunsa da, diğer bölgelerde karla karışık yağmur ve karla karşılaşabilirsiniz. Başka bir ipucu? Şükran Günü civarında bir düğün tarihi belirlemekten kaçının, çünkü tatil muhtemelen fiyatların yükselmesine neden olacaktır; ayrıca bu, konuklardan seyahat etmelerini istemek için uygunsuz bir zamandır.

Aralık

Tatil sezonunda bir düğün planlamak zor olabilir, ancak bunu başarabilirseniz daha az ödeyebilirsiniz. Lafferty, “Aralık ayındaki çok sayıda etkinlik ve tatil toplantısı nedeniyle, birçok mekan ve satıcı yavaş sezonda yıla güçlü başlamak için daha düşük fiyatlar sunuyor” diye paylaşıyor. Ayrıca “Düğünler ve tatil toplantıları da dahil olmak üzere çoğu etkinlik, tatil zamanı ve tatil etkinliklerinden kaynaklanan seyahat yorgunluğu nedeniyle 16 Aralık’tan sonra Ocak başına kadar rezerve edilmiyor” diye ekliyor, bu nedenle bu zaman diliminde bir tarih belirlemek tasarruf etmenize yardımcı olabilir.

Yılbaşı gecesi düğününü 31 Aralık’ta yapmayı mı düşünüyorsunuz? Lafferty’ye göre, “Bazı mekânlar ve satıcılar indirim veya promosyonlar sunabilirken, diğerleri, özellikle de düğün gece yarısını geçip Yılbaşı Gününe uzanıyorsa, tatil fiyatlandırması uygulayabilir.”

Tüm bunları göz önünde bulundurarak, düğününüzü uygun fiyatlı bir ayda rezerve etmenin, genel olarak daha ucuz olacağı anlamına gelmediğini unutmayın. “Her şey seçimlerle ilgili” diyen Williams, premium barların yüksek maliyetli olduğunu, müzik gruplarının DJ’lerden daha pahalıya mal olduğunu ve dekorun neredeyse hiçbir şeye ya da binlerce dolara mal olabileceğini ekliyor. “Eğer bir çift düğünlerinde tasarruf etmek istiyorsa, benim en iyi tavsiyem konuk listesini sınırlandırmaları ve seçimler yapılmadan ve şirketler rezerve edilmeden önce sonuç konusunda gerçekçi olmalarıdır. Başından itibaren bütçeyi aşmazsanız, yapbozun tüm parçalarını finansal olarak yönetmek daha kolay olacaktır.”

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir