Anasayfa » Düğün Planlama Rehberi » Buradan Başlayın » Evliliğin Zorlukları

Evliliğin Zorlukları

Birbirinizi çok seven çiftler de olsanız, birbirinizin aileleriyle çok iyi de anlaşsanız ya da anlaşamıyorsanız bile evlilikte sizi bekleyen zorluklar da olacaktır. Evlilik iki insanın iyi ve kötü günde birbirine yoldaş olması, hayat arkadaşı olması ve zorlukları birlikte göğüslemesi demektir. Bu yüzden evlilik içindeki sorumlulukları yerine getirmek zorlukları bir nebze kolaylaştıracaktır.

Evliliğin Zorlukları Nelerdir?

Gelin-Kaynana, Gelin-Görümce Çatışması

Evliliğin zorlukları denince çoğu kişinin aklına ilk önce gelin-kaynana, gelin- görümce arasındaki çatışmalar geliyor. Böyle olması normal çünkü evlilikleri yıpratan meselelerden biri gerçekten bu anlaşmazlıklar. Kayınvalide oğlunu, görümce kardeşini, gelin de eşini bir başkasıyla paylaşmak istemiyor dolayısıyla çatışmalar kaçınılmaz oluyor. Bazı anneler, ablalar ya da kardeşler oğullarının kendilerinden çok başka bir kadına değer vermesini kaldıramadıkları gibi başka bir hayatı ve sorumlulukları olduğu gerçeğine de alışamıyor. Bu durumda olayı idare etmek genellikle damada kalıyor. Bu durum tabi zamanla değişebilir. Herkes birbirine alıştıktan sonra bu zorluk da ortadan kalkacaktır. Gelin, eşinin annesine de kendi annesine davrandığı gibi davranırsa ve kendi annesiyle bile zaman zaman çatıştığını unutmazsa sorun çözülecektir. Aynı şekilde kayınvalide ya da görümce de, damadın onlardan farklı bir hayatı olduğunu kabul etmeli ve onun sevdiği insanı da kendi çocukları gibi görmelidir.

Kültürel Farklılıklar

Her şeyden önce eşinizle aynı kültürden, aynı şehirden ve hatta aynı mahalleden gelseniz bile her ailenin kendine has farklılıkları olduğunu bilmelisiniz. Yemek yeme şeklinizden, tv izleme, temizlik yapma rutinlerinize kadar her şeyiniz çok farklı olabilir ve buna alışmak elbette zaman alacaktır. Eşiniz çok horlayan biri olabilir, uykusunda çok hareketli olabilir, bunlar da evliliğin zorluklarındadır. Unutmayın ki aynı evde yaşamaya başlamadan karşınızdaki kişiyi tam olarak tanıyamazsınız. Evlendiğiniz kişiyi sevdiğiniz ve ona saygı gösterdiğiniz sürece bunların hepsine alışacaksınız. Evliliğin zorlukları gözünüzü korkutmasın.

Yeni Akrabalar

Evliliğin zorlukları denince yine sayısız yeni akrabalar da insanın gözünü korkutan olaylardan biridir. Özellikle akraba ziyaretlerinden çok hoşlanmıyorsanız bu sizi ilk başta zorlayacaktır. Muhtemelen sadece düğünde bir kez gördüğünüz ve yabancı olduğunuz bir sürü akrabayı eşiniz bayramda ziyaret etmek isteyecek ve tanımadığınız insanlarla dolu kalabalık bir ortamda bulunmak da sizi zorlayabilecektir.

Hoşgörü Eksikliği

Eğer hoşgörü sahibi biri değilseniz, özellikle evliliğin ilk aşamalarında gözünüze batmayan detaylar ileriki yıllarda bir bir sizi rahatsız etmeye başlayacaktır. Birbirinizi eksiklikleriniz ve hatalarınızla da kabul edemeyecekseniz evlilik sizi gerçekten zorlar.

Özgürlüğün Kısıtlanması

Evliliğin zorluklarından biri de eğer özgürlüğünüze düşkün bir bireyseniz öyle bekarlığınızdaki gibi ha deyince çıkıp kafanıza göre gezemezsiniz. Sizi bekleyen bir eşiniz vardır bilirsiniz ve evliliğinizde oluşturduğunuz kurallara göre hareket etmek zorunda kalırsınız. Arkadaşlarınızla eskisi kadar sık görüşemezsiniz.

Erken Çocuk Sahibi Olmak

Evliliğin zorlukları arasında en önemli konulardan biri de bir çocuk sahibi olmak ve onu yetiştirmektir. Çocuk sahibi olmak oldukça fazla sorumluluğu da beraberinde getirir. İyi bir birey yetiştirmek kolay değildir. Maddi ve manevi birçok sorumlulukla karşılaşırsınız ve eğer buna hazır değilseniz bu sizi çok zorlayacaktır. Bu yüzden çocuk konusunda çevre baskısını kulak arkası ederek kendinizi hazır hissettiğinizde çocuk yapmak en mantıklısı olacaktır. Ayrıca evliliğinizin ilk 2 yılını eşinize ve kendinize ayırmanız, hem birbirinizi daha iyi tanımanız açısından hem de evliliğin tadını çıkarmanız açısından daha doğru bir tercih olacaktır.

Post navigation

  • İdeal bir evlilik için buradaki kurallar hayati önem taşıyor. Ama en önemlisinin kesinlikle saygı olduğu kanaatindeyim…

  • yazınızı okuyunca evlenmekten uzaklaştım gerçekten 😀 şakası bi yana evliliğin hayalinden ziyade gerçekleriyle yüzleştim sayenizde şu an ise kafam gerçekten karışık bi durumda

  • Bence evliliğin ilk zorluğu zaten evlilik kararı aldıktan sonra başlıyor. Tüm o ailelerin araya girdiği süreç o düğün gecesine kadar olan süreç insanı o kadar çok yoruyor ki. Bence zaten o süreç olmasa insanların ilişkileri daha sağlıklı bir sekilde devam edebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir