evlilik kredisi

Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Hayatınızdaki insanın evlilik teklifine evet dediğiniz günden bu yana düğün hazırlıkları sürecine girmiş bulunuyorsunuz. Dünya evine girmek biraz masraflı bir süreç. Düğününüz için yaptığınız her hazırlıkta ve attığınız her adımda belli bir bütçeye ihtiyaç duymaktasınız. Genel olarak düğün için ayırdığınız bir bütçe olsa dahi hiç hesaplamadığınız harcamalar ve düğün masrafları ile karşılaşabilirsiniz. Bu gibi durumlarda evlilik kredisi seçeneği sizi rahatlatabilir. Evlilik kredisi nedir? Evlilik kredisine nasıl başvurulur? Geri ödemesi nasıl yapılmaktadır? Bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Evlilik Kredisi Nedir?

Devlet destekli bankalar ve özel bankalar; ihtiyaç kredisi olarak veya evlilik kredisi, düğün kredisi, evlendirme kredisi diye isimlendirdikleri özel kredi seçeneklerini ihtiyaç sahiplerine sunmaktadırlar. Başvuru esnasında sizin belirleyeceğiniz vade seçenekleri ve ödeme planı ile geri ödemeli olarak kullanılan banka kredisi şeklinde evlilik kredisini tanımlayabiliriz.

Evlilik Kredisini Kimler Alabilir?

Evlilik kredisi ya da ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunabilmeniz için bazı koşulları sağlıyor olmanız gerekmektedir. Bunlardan ilki kredi notunuzdur. Kredi notu belirlenirken; bankalardan kullandığınız kredi ve kredi kartı gibi ürünlerin geri ödemesini nasıl yaptığınız dikkate alınmaktadır. Düzenli ve zamanında yapılan ödemelerde kredi notu yüksek olmaktadır. Aksatılan ya da geciktirilen kredi veya kredi kartı ödemeleri dolayısı ile kredi notunuz düşük olacağından; bankaların kredinizi onaylaması oldukça güçtür. Kefil seçeneği ya da ipotek altına alınabilecek bir mal varlığınızın olması koşulu ile kredi kullanmanız sağlanabilir. Ayrıca kredi kullanımı için takipte olan bir borcunuzun olmaması da önemlidir. Düzenli ve kanıtlanabilir bir gelirinizin olması da bankaların talep ettiği koşullardan biridir. Bu koşulları sağlıyor iseniz maaş bankanıza ya da istediğiniz herhangi bir bankaya online olarak veya banka şubesine giderek kredi başvurunuzu yapabilirsiniz.

Evlilik Kredisi İçin Hangi Evraklar Gereklidir?

Kredi başvurusu yapmak üzere herhangi bir banka şubesine gidecekseniz yanınızda bulundurmanız gereken evraklar şunlardır:

  • Nüfus cüzdanı
  • Maaş bordrosu
  • Gerekli görülüyor ise yerleşim yeri belgesi
  • İş yeri sahipleri için; vergi levhası fotokopisi

Nüfus cüzdanınızın T.C. kimlik numaralı olması gerekmektedir. Maaş bordrosunu ise çalıştığınız kurumdan temin edebilirsiniz. Maaş müşterisi olunan bankalar genellikle maaş bordrosu talep etmemektedirler. Ayrıca bankanızın talep etmesi durumunda yerleşim yeri belgesi de temin etmeniz gereken evraklar arasında yer almaktadır. Güncel olarak e-devlet sistemi üzerinden sahip olduğunuz mülklere ve menkullere dair bilgiler, maaş bilgileriniz, kredi notu sorgulamanız gibi pek çok işlem yapılabilmektedir.

Evlilik Kredisi En Fazla Ne Kadar Verilebilir?

Gelirleriniz, kredi puanınız ve mevcut borçlarınız değerlendirildiğinde kullanabileceğiniz en yüksek kredi tutarı size bildirilmektedir. Bu tutar ihtiyacınız olan değerin üzerinde de olabilir altında da kalabilir. İhtiyacınızın altında kaldığında yapmanız gereken düğün bütçenizi bir miktar azaltmak olabilir.

Post navigation

  • Maalesef ne kadar istemezsekte çekmek zorunda kaldık. Burada sizin kredi notunuza bakılarak karar verilmekte. Geri dönüşü taksitlendirmesini iyi planlamanız lazım. Bu durumlarda biz her daim birimiz çalışıyor gibi düzenleme yapıyoruz çünkü hayatın ne getireceği belli olmuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir