Anasayfa » Düğün Planlama Rehberi » Buradan Başlayın » Evlilik Ne Zaman Oturur?

Evlilik Ne Zaman Oturur?

Evlilik ne zaman/kaç yılda oturur sorusunun cevabı kolay değildir. Evlilik ilk etapta birkaç yılda oturur fakat yine de evlilik uzun bir maratondur. Bu nedenle yıllar içinde sizler değişirsiniz, çocuklarınız olur sorumluluklarınız değişir yani evliliğin farklı aşamaları vardır ve siz bu aşamalardan geçerken evliliğinizi tekrar tekrar oturtmak zorunda kalırsınız.

Evlilik Ne Zaman Oturur?

Evliliğin İlk 6 Ayı

Evliliğiniz ilk bir yılda biraz da olsa oturur. İlk 6 ay cicim aylarıdır diyebiliriz. Bu dönemde birbirinizin kusurlarını kolaylıkla görmezden gelebilirsiniz ve ayağınız yerden kesilmiştir. Sevdiğiniz insanla birlikte uyursunuz, birlikte eğlenirsiniz. Birbirinizi keşfedersiniz. Aranızdaki cinsellik de artık 6 ayda oturmuş olur. İlk altı ayın sonunda yavaş yavaş birbirinizin alışkanlıklarına alışırsınız. Bir rutin oluşturursunuz. Aileler arası ilişki yavaş yavaş rayına girer. Bu yeni yaşam tarzını artık kabul edersiniz. Aile olursunuz, artık evlilik oturur.

Evlilikte Çocuklu Hayat

Evlilik ne zaman oturur sorusunun cevabını değiştirecek şeylerden biri de bebektir. 2. yıla doğru artık siz de evliliğinizin rayına oturduğunu hissedersiniz fakat genellikle bu sırada ailelere yeni bir birey katılır. Bu yeni bireyi hem olağanüstü bir heyecanla beklersiniz hem de bu o kadar çok bilinmeyenli bir denklemdir ki evliliğinizde oturttuğunuz düzen tamamen tepetaklak olur. Bunu gebeliğinizden itibaren hissedersiniz. Bebek doğduktan sonra ise önceliğiniz mecburen bebek olacaktır. Dolayısıyla aileye yeni bir bebek katıldığı zaman birbirinize eskisi kadar rahat vakit ayırmanız mümkün olmayacaktır. En azından bir süre eğlenmek için dışarı çıkamayacaksınız, kafanıza göre televizyon izleyemeyeceksiniz. Ve maalesef büyük ihtimalle cinselliği de çoğunlukla rafa kaldıracaksınız. Bu düzene alışmak ve bu durumu kabullenmek de biraz zaman alacaktır. En azından bebek biraz büyüdükten sonra birbirinize ve cinselliğinize daha çok vakit ayırmak için yeni bir rutin oluşturmanız gerekir. Böylece evliliğiniz başka bir aşamaya geçmiştir ve bu da bir nevi yeniden evliliği oturtmak anlamına gelir.

Evlilikte 5. Ve 10. Yıl Krizleri

Uzmanlar evliliğin beşinci yılına ve onuncu yılına dönüm noktası olarak bakarlar. Birşeyler rayına oturmuştur ve alışkanlıklar başlamıştır. Evlilik bir alışkanlığa ve mecburen yapılması gereken sorumluluklar bütününe dönüşmeye başladığında ise genellikle eşler arası çatışmalar başlar. İşte bu çatışmaların en fazla rastlandığı dönemler evliliğin beşinci ve onuncu yıllarıdır. Bir nevi kriz dönemleri diyebiliriz. Bu dönemlerde de yeniden evliliği oturtmak zorunda kalırsınız. Bu çatışmalardan korkmayın. Zaman ilerliyor ve sizler değişiyorsunuz, evliliğiniz de değişiyor. Birbirinize karşı saygıyı, sevgiyi ve hoşgörüyü kaybetmediğiniz sürece bu kriz dönemlerini atlatacağınızdan emin olabilirsiniz.

Dolayısıyla evlilik ne zaman oturur sorusuna cevap olarak  belki 5 ya da 10 yıl belki bir ömür diyebiliriz.

Post navigation

  • Şu zaman veya bu zaman demek bana mantıklı gelmiyor. Sonuç olarak herkesin yaşantısı farklı…

  • İnşallah sıkıntısız,mutlu,çocuklu bir evlilik yaşarız Allah herkeze nasip etsin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir