Anasayfa » Düğün Planlama Rehberi » Düğün Adetleri » Gelin Arabası Nasıl Süslenir?
Gelin Arabası Nasıl Süslenir?

Gelin Arabası Nasıl Süslenir?

Gelin Arabası Nasıl Süslenir?

Düğününüzün uzun zaman akılda kalmasını istiyorsanız, detaylara ekstra önem vermeniz gerekir. Nasıl damatlık, gelinlik ve düğünün yapılacağı mekan titizlikle seçiliyorsa, gelin arabası süslemesi de son derece titizlikle yapılmalıdır. Gelin arabasını süsleme işi önemlidir ve ölçülü bir biçimde yapılması gerekir. Aksi takdirde hediye paketine dönmüş bir gelin arabasıyla karşılaşabilirsiniz. Gelin arabasını seçerken de dikkatli olmak gerekiyor. Tarzınızı tam olarak yansıtacak bir gelin arabası firmasıyla çalışmak da önem taşıyor.

 

Gelin Arabası Süslemesi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Düğün hazırlıkları son derece önemli bir süreci kapsıyor. Düğününüzün unutulmaz olabilmesi için her ayrıntısına büyük dikkat edilmesi gerekiyor. Bu nedenle düğünün her aşamasını dikkatlice gözden geçirmek önem yaşıyor.

Gelin arabası süslerken ince eleyip sıkı dokumak önemli. Gelin arabasını süsleme işlemine geçmeden önce nasıl bir araba kullanacağınız da büyük önem arz ediyor. Gelin arabasını seçerken yapacağınız düğünün mekanına, ve düğün konseptine uygun olarak bir araba seçmeniz gerekiyor. Aynı şekilde yine gelin arabasının damatlığa ve gelinliğe uygun şekilde seçilmesi de iyi bir tema oluşturulması açısından önemli.

Temanın önemini bir kere daha vurgulamak gerekiyor. Gelin arabasını süslemeden önce yapacağınız düğünün konseptine uygun olarak bir süsleme yapmak büyük önem taşıyor. Kır düğünü yapacaksanız gelin arabasını sade bir biçimde ağaç dalları ve yapraklarıyla süsleyebilirsiniz.

Gelin arabasının süslemesini yaparken abartıya kaçmamak gerekiyor. Aşırı süslü ve cafcaflı bir araba son derece absürt bir görüntü ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir. Düğün fotoğraflarında gözü yoracak, abartı süsleriyle damat ve gelinin önüne geçecek bir gelin arabasını kimse beğenmeyecektir.

Gelin arabasını süslerken temaya uygun olarak renk seçimi yapmak da önemli. Sadece temaya uygun süsler bulmak yeterli değil. Doğru renkleri bulmak da düğün arabası süslemeyi önemli hale getiriyor.

Gelin arabası süslemesi yaparken, süsleme yapılacak malzeme de büyük önem taşıyor. Bu malzemeleri seçerken, kolayca çıkarılıp, temizlenen malzemeler olmasına önem vermeniz gerekiyor. Aksi takdirde araca zarar vermeniz kaçınılmaz. Yine süslemeyi yapacak olan firmayla bu konuyu da konuşmalısınız. Kullanılacak olan süslerin, yağmurdan vb. gibi hava koşullarından etkilenmeyen süsler olmasına, kötü sürprizlerle karşılaşmamak için özen göstermenizi öneririz.

 

Gelin Arabası Süslemesi Nasıl Yapılmalıdır?

Gelin arabasını kiralamak istiyorsanız, kiralama firması ile görüşerek süsleme işlemini onlara bırakabilirsin. Tabi bu konuda firmayla ayrıntılı olarak konuşmalı ve nasıl olması gerektiğine dair bilgiler vermeniz de önemli. İstediğiniz süslemenin hangi konsepte uygun olacağı, yer vermek istediğiniz çiçekleri ve renkleri ayrıntılı bir biçimde anlatmanız, hayallerinizdeki gibi bir gelin arabasına kavuşmanıza olanak tanıyacaktır.

Düğün arabasını kendiniz süsleyecekseniz, süsleri kendiniz temin etmelisiniz. Bu süsleri çeşitli yerlerde bulabilirsiniz. Alacağınız çiçekleri toptan alarak maliyeti düşürebilirsiniz. Çiçekçilerin internet üzerindeki sitelerini de takip etmek, indirimleri kaçırmamak adına önemli olabilir.

Eğer çiçek harici süsleme istiyorsanız, düğün, nişan ve kına malzemeleri satan mağazalardan bu ürünleri temin edebilirsiniz. Sticker’lar, magnetler ve çeşitli kumaşlarla gelin arabanızı güzelce süsleyebilirsiniz.

 

Gelin Arabası Hangi Malzemelerle Süslenir?

Çiçek en klasik süsleme malzemesidir. İsterseniz doğal isterseniz de yapay çiçek kullanarak gelin arabası süsleyebilirsiniz. Orkide, gül, papatya gibi çiçekler, süslemede en çok kullanılan çiçeklerdir. Aynı şekilde gelin arabasında yer alan çiçekleri, gelin buketine benzer bir biçimde yaptırarak var olan temayı koruyabilirsiniz.

Çiçek süslemesi yaparken dikkat edilmesi gereken önemli nokta, çiçeklerin taze olması gerekliliğidir. Rüzgar ve güneş gibi etmenlerden kötü etkilenmemek için, çiçeklerin taze olması önemlidir. Çiçeklerin taze kalması için çeşitli püf noktaları mevcuttur. Çiçeklerin tazeliğini uzun süre yitirmemesi için, çiçekçiler tarafından, çiçeklerin altına ıslak bir sünger yerleştirilmesi gerekir. Çiçeklerin havadan etkilenmemesi için üzerlerine saç spreyi sıkılması yöntemi de sıklıkla kullanılan yöntemlerden bir tanesidir.

Gelin arabası süslemenin yöntemlerinden bir tanesi de balonlardır. Oldukça renkli ve romantik bir görünüm vadeden balonlar, arabaya bağlanacak olan uzun kurdeleler ile uyum içinde olacaktır.

Daha ilgi çekici ve biraz da marjinal süsler de kullanılabilir. Araç farlarına yapılan kirpikler, ve plaka kısmına yapılan dudaklar, komik ve renkli görüntüler oluşmasını sağlayacak niteliktedir. Yine gelin arabasının arkasında bağlanan şerit halinde papyonlar da oldukça hoş bir görüntünün ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

 

Gelin Arabası Süslemesi Ne Zaman Yapılır?

Gelin arabasının süslemesi, kullanılan çiçeklerin taze kalabilmesi için, düğün gününde yapılmalıdır. Bu aslında biraz riskli gözükse de süslemeyi yapacak olan firmayla ayrıntılı bir biçimde görüşüldüğünde bir problem yaşanmayacaktır. Firma ile önceden yapılacak olan süsleme için detaylı bir biçimde görüşülmeli ve konsepte uygun olarak hareket edilmesi sağlanmalıdır. Gelin arabası kullanılmadan 2-3 saat önce firmaya teslim edilmeli ve süsleme işlemlerine başlanmalıdır.

 

Hangi Araba Modeline Hangi Süs?

1.      Modern Gelin Arabası Süsleme

Modern arabalar yani son yıllarda çıkan üstün teknoloji ürünü olanlar daha farklı konseptlerde süslenirler. Kapalı bir salonda evlenilecekse bu tip bir araba tercih edilebilir. Bu tip araçlar çiçeklerden çok balon ve ponponlarla süslenmeye daha uygundur. Arabanın rengine göre farklı tercihlerde de bulunabilirsiniz.

2.      Klasik Gelin Arabası Süsleme

Daha Retro bir görüntü için klasik arabalardan vazgeçemeyebilirsiniz. Klasik arabalar şahsi fikrimce en güzel gelin arabalarının hazırlanmasını için olmazsa olmazdır. Oldukça romantik bir görüntü ortaya koyan klasik arabalar, hayalinizdeki düğünün en önemli tamamlayıcılarından bir tanesi olabilir.

Klasik arabalar oldukça zarif çiçeklerle ve dallarla süslenerek eşsiz bir görüntü ortaya konulabilir. Özellikle vintage tarzda ya da kır düğünü yapılacaksa, klasik arabalardan daha iyi bir tercih yoktur.

 

3.      Renk Uyumuna Göre Süsleme

Gelin arabası süslerken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi de renk uyumudur. Aracın rengine göre süsleme yapılması elzemdir. Özellikle beyaz araçlara çiçekler ve dallar oldukça uygundur.

 

4.      Gelin Arabası Yazıları

Gelin arabası yazıları oldukça çeşitlidir. İsterseniz komik ve eğlenceli yazılar yazdırabileceğiniz gibi, evlenilen tarih ve isimlerinizin baş harfleri de yazılabilir. Gelin arabası yazıları genellikle arka camda ve plakada yer alır.

Post navigation

  • Bizim ege taraflarında bu işten sağdıç sorumlu olur yani genelde damadın en yakın arkadaşı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir