gelin ayakkabısı

Gelin Ayakkabısı Nasıl Olmalı

Çiftlerin en mutlu günlerinden biri olan düğünlerde her şeyin kusursuz olması istenir. Düğünün yıldızı olan gelinler, gelinlikten saça, makyajdan ayakkabıya mükemmel bir ahenk yakalayıp tüm gözlerin üzerinde olmasını ister. Yılın en önemli günü olan düğün gününüzde baştan aşağı ihtişamlı görünmek istiyorsanız detaylara dikkat etmeniz gerekir. Bu detaylardan en önemlisi de ayakkabılarınız. Gece boyu yürümenizi, dans etmenizi ve hareketlerinizin tamamını etkileyecek olan ayakkabılar yalnız gösterişli, gelinliğe ve tarzınıza uyumlu değil aynı zamanda da rahat olmalı. Gelin ayakkabısı seçerken dikkat etmeniz gereken tüm faktörler ve nasıl alışveriş yapmanıza dair ayrıntıları bizim ile birlikte öğrenebilirsiniz.

Gelin Ayakkabısı Gelinlikten Önce Mi Sonra Mı Alınmalı

Düğünde giyeceğiniz ayakkabıyı elbiseden önce mi sonra mı seçmeniz gerektiğini düşünüyorsanız buna karar verecek olanın siz olduğunu bilmelisiniz. Gelinlik ya da ayakkabıdan hangisi sizin için öncelikli ise ilk olarak satın almanız gereken odur. Bununla birlikte uzmanların yorumu gelinliğin daha önce seçilmesinden yanadır. Genel itibariyle gelinlik, düğün ayakkabılarının tarzını, rengini, süslemesini ve topuk yüksekliğini belirler. Gelin ayakkabısı her şeyden önce elbisenizin tarzını ve detaylarını tamamlamalıdır. Gelinlik bulmadan önce ayakkabı satın alırsanız bunun olacağını garanti edemezsiniz.

Elbisenizin uzunluğu ve kesimi, düğün ayakkabılarınızın ne kadarının görüneceğini, ne tür ayakkabı ve topuk yüksekliğine sahip olmanız gerektiğini belirleyecektir. Özellikle kısa bir gelinlik tercih ettiyseniz tüm gözlerin ayakkabınızın üzerinde olacağını bilmelisiniz. Yine de nihai kararın sizin öncelikleriniz olduğunu unutmayın, bu sizin gününüz!

Gelin Ayakkabısı Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

1) Ayakkabıdan Ne Beklediğinize Karar Verin

Düğün ayakkabılarınızdan ne beklediğinize karar vermek için aşağıdaki soruları gözden geçirin.

  • Ayakkabılarınız ihtişamlı tarzıyla ön planda mı olmalı gelinliğin yanında pek fark edilmemeli mi?
  • Tarzınız mı daha önemli rahatlık mı?
  • Bütün gün bir çift ayakkabı giymek ister misiniz?
  • Kaliteli bir ayakkabıya yüksek miktarda harcama yapmak ister misiniz?

2) Topuk Yüksekliği

Topuk yüksekliği, gelin ayakkabısını seçerken önemli bir kriterdir. Topukları fazla uzun bir düğün ayakkabısı giyerseniz düğünün sonlarına doğru ayakkabılarınızı çıkarmak isteyebilirsiniz. Topukluların yanı sıra, platform topuğa sahip olmak, ayaklarınızın düğün boyunca rahat edeceği anlamına gelir. Platform topuklu ayakkabıları sevmiyorsanız, gizli platformlu modelleri seçebilirsiniz.

Satış görevlileri ince topuklu ayakkabıların sağlam olduğunu belirtseler bile uzun kullanımdan sonra kırılabilirler. Bu nedenle, iğne veya çivi topuklu olarak adlandırılan bu modeller yerine orta veya kalın topuklu modeller tercih edilmelidir. Yüksek topuklu bir ayakkabıyı gün boyu taşıyıp taşımayacağınızı test edin. Düzenli yaşamınız boyunca sık sık topuklu ayakkabılar giyiyorsanız, muhtemelen düğününüzde de topuklu ayakkabı giymeyi istersiniz. Ancak, topuklarda zorlukla yürüyebiliyorsanız, sizi en rahat ettiren ayakkabı modelini tercih edin.

3) Konfora Öncelik Verin

Ayakkabının gün boyunca ve gecenin çoğunda giyilebilecek kadar rahat olup olmayacağını göz önünde bulundurun. Gelin ayakkabısı seçilirken, konforunuz da çok önemlidir. Konforunuzun belirleyicisi sizsiniz. Bu nedenle, daha ince bir topukta daha rahat hissederseniz onu, daha kısa bir topukla rahat edecekseniz de onu seçmelisiniz. Mutlaka düğün ayakkabılarınızla evinizde prova yapın ve konfor seviyenizi ölçün. Eğer rahatsızsanız ve iade etme hakkınız varsa, ayakkabıları iade etmelisiniz. Düğün gününüze baktığınızda, ayaklarınızın ne kadar acıdığını değil, tüm özel anları hatırlamak istersiniz.

Hassas bölgelerde sıvı yara bandı uygulamak veya üçüncü ve dördüncü ayak parmaklarınızı birbirine bantlamak gibi ayakkabı ağrısından kaçınmak için konforlu bir düğün ayakkabısı aldığınızdan emin olun.

Bu kadar çaba harcadıktan sonra rahatsızlıklara katlanmak istemezsiniz. Yanınızda yedek bir ayakkabı olması size büyük kolaylık sağlar. Bu yedek ayakkabılar  daha önce giydiğiniz bir ayakkabı da olabilir. Önemli olan rahat ve gelinlik ile uyumlu olmasıdır.

4) Gelin Ayakkabısı Renk

Düğün ayakkabılarınızın rengi çoğunlukla gelinlikle aynı renkte seçilir. Siz de gelinliğinizle aynı renkte bir ayakkabı alışverişine çıkmadan önce elbisenizin küçük bir parçasını yanınıza alarak doğru seçimi yapabilirsiniz. Ayakkabılarınızı seçerken aksesuarlarınızı da düşünmeyi unutmayın. Gelinliğinizde fazla detay yoksa ya da çeşitli aksesuarlar takmayacaksanız ayakkabınızı biraz daha ihtişamlı olarak seçmek isteyebilirsiniz.

Birçok gelin, ayakkabılarının elbiselerinin rengiyle veya düğün konseptiyle eşleşmesini istese de farklı renk seçenekleriniz olduğunu da unutmayın. Klasik olarak krem veya beyaz düğün ayakkabısına karşı diğer renkler hakkında ne düşündüğünüze karar verin. Bazı gelinler, düğün ayakkabıları için pembe, sarı hatta mavi renkli ayakkabıları da tercih etmektedir.

5) Hava Durumuna Dikkat Edin

Hava durumuna uygun bir düğün ayakkabısı seçmek önemli başka bir önemli konudur. Hava koşulları ayakkabı seçimine etki eden ve giydiklerinizi mahvedebilecek bir faktördür. Bu güzel günde kimse ayaklarının üşümesini istemez. Bu nedenle, yaz aylarında düğün yapıyorsanız, açık saten benzeri bir ayakkabıyı tercih edebilirsiniz. Kışın düğün yapılırsa ipek ya da süet tipi kapalı bir ayakkabı tercih edilebilir.

Kötü havalarda, düğün ayakkabılarınız için B planını aklınızda bulundurun. Islak çimen, çamur veya su birikintisi dolu kaldırımlar uzun topuklulara sahip stilettolarla uyumlu değildir. Yağmurlu hava koşulları için, gelinlik altında bir çift sevimli, kauçuk yağmur botları giymeyi düşünebilirsiniz. Büyük gününüzde karla karşılaşırsanız, tüylü kışlık botlar, gelinlik ile eşleştirildiğinde keyifli bir görünüm yaratır.

6) Gelinlikle Düğün Ayakkabınızın Uyumu

Gelinlikte değişiklik yapılması gerekiyorsa, ayakkabılarınızı yanınıza her terzi randevusuna götürdüğünüzden emin olun. Terzi, gelinliğinizi topuk yüksekliğine uyacak şekilde ayarlayabilecektir. Ayakkabılarınızı gelinliğinizle birlikte görmek, büyük düğün gününden önce ve alışverişe devam etmek için hala zamanınız varken birlikte nasıl göründüklerini gerçekten sevip sevmediğinizi anlamanıza yardımcı olacaktır.

7) Damadın Boyu

Damatla uyum içinde olmak da oldukça önemlidir. Burada bilmeniz gereken birincil faktör, damadın boyudur. Uzun topuklu ayakkabılar giyiyorsanız ve damattan daha uzun boyluysanız, istemediğiniz görüntüler ortaya çıkarabilir. Gelinin boyu, damadın boyundan fazla kısaysa uzun topuklu ayakkabılar yüksek topuz saç modelleri ile kombinlenerek aradaki fark kapatılabilir.

8) Düğün Mekanı

Düğün ayakkabılarınızı seçerken düğünün nerede gerçekleşeceğini göz önünde bulundurun. İnce ve uzun topuklular bir sahil düğünü için muhtemelen en iyi seçim değildir. Düğün dış mekanda ya da platformsuz bir kır düğünü alanında olacaksa daha rahat ve yürümesi kolay modelleri tercih etmelisiniz. Düğününüz salonda gerçekleşecekse ayakkabı alternatifleriniz artar. Fazla merdiven çıkıp çıkmayacağınız, çakıllı yollardan geçip geçmeyeceğiniz ve kaygan dans pistinin olup olmadığını hesaba katın. Bu temel ayrıntıları ve düğününüzün gerçekleşeceği mekanda belirli ayakkabı türlerinin nasıl duracağını düşünün.

9) Ayakkabının Malzeme Seçimi

Gelin ayakkabıları malzemeleri süet, saten, deri ya da dantel olabilir. Düğününüz kış mevsiminde gerçekleşecekse, bir süet ayakkabı seçebilirsiniz. Buna ek olarak, rugan, süet ayakkabılarda esneme payı bulunmaz. Dolayısıyla rugan ya da süet ayakkabılar için ayağınıza tam oturan modelleri tercih etmeniz gerekir. Bu malzemelerle yapılan gelin ayakkabılarında daha sıkı ya da geniş modelleri seçmemelisiniz.

10) Ayakkabı Bütçenizi Belirleyin

Gelin ayakkabısı için göz atmaya başlamadan önce ayakkabılarınıza ne kadar harcamak istediğinizi belirleyin. Bütçeniz olması, aramanızı daraltmanıza yardımcı olur.

 

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir