Anasayfa » Gelin Rehberi » Gelin Aksesuarları » Gelin Ayakkabısı Nasıl Temizlenir?
gelin ayakkabısı nasıl temizlenir

Gelin Ayakkabısı Nasıl Temizlenir?

Düğünlerde en az gelinlik kadar  önemli olan bir diğer husus ta gelin ayakkabısıdır. Fakat gelinler kendilerini bembeyaz gelinlik içinde hayal ederken; özel bakım gerektiren gelin ayakkabısının temizliği konusunda ister istemez biraz üşengeç olabiliyor. Kuaför,fotoğraf çekimi derken beyaz, taşlı güzel ayakkabılarınızın ani yağmur, toz, toprağa maruz kalarak çamurlanıp kirlenmesi; yaşayacağınız peri kızı masalında hoş bir ayrıntı olmayacaktır. Şimdi size gelin ayakkabısı nasıl temizlenir konusunda kısa bir bilgi verelim.

Düşünsenize; düğün fotoğraflarınız sırasındaki mükemmel görüntüyü bozan; çamurlu ve kirlenmiş beyaz ayakkabılarınız fotoğraf karelerinde nasıl da göze batıyor. Biz kadınlar daima en ufak bir detaya bile takılan varlıklarız.

Gerek düğün sırasında gerekse düğün sonrasında, uzun seneler boyunca gelinlik anılarınızı biriktirip; size hatırlatacak olan gelin ayakkabılarınız; her kadın da olduğu gibi sizin hayatınızda da önemli bir yer tutacaktır. Kar beyazı ayakkabılarınızın uzun yıllar boyu sizinle kalması için; bakım ve temizliği konusunda da dikkatli davranmanız gerekmektedir.

Birkaç Farklı Yöntemle Gelin Ayakkabısı Nasıl Temizlenir?

Yazarımız anlatıyor: “Sizi bilmem ama ben; yeni bir ayakkabı almak için mağazaya gittiğimde gözüm mutlaka ilk olarak beyaz renkli ayakkabılara bir kere de olsa takılıyor. Gidip raftan indirip deniyorum. Satın almaya karar verdiğim sırada ise aniden beyaz olduklarını fark edip hemen çıkarıp yerine bırakıyorum. Dikkat çekici ve çarpıcı bir renk olan beyaz; ayakkabı konusunda tereddütler yaratmakta. Çünkü kısa bir süre sonra mutlaka deforme olacak ve hasar görecektir. O mükemmel beyaz tonlar gri tonlara dönüşerek kirlenecek. Bu nedenle gelin ayakkabısı, korunması gereken bir cisim olarak hafızada yer etmektedir.”

Her ne kadar modern teknoloji; beyaz ayakkabıların temizlenmesi amacıyla birçok ürün piyasaya sunsa da; bu yazımızda geleneksel babaanne yöntemleriyle gelin ayakkabılarınızı nasıl temizleyeceğiz konusunda bilgi vermek istedim.

Çamaşır Suyu

Beyaz gelin ayakkabısı temizliği konusunda bilinen en eski yöntemlerinden biri de kuşkusuz çamaşır suyudur. Eskiler; bir ölçek çamaşır suyu ile dört ölçek musluk suyunu karıştırıp ayakkabıları bir gece suda bekleterek temizlermiş. Ama ben bunu yapmanızı pek önermiyorum. Çünkü ayakkabılarınız çamaşır suyunun içerisinde uzun süre kaldığında onların iç tabakasına zarar verebilir. Bu yöntem ayakkabınızın kısa sürede yıpranmasına sebebiyet verebilir

Suda bekletmek yerine gelin ayakkabılarınızı bire dört oranında sulandırılmış çamaşır suyuna bir fırça ya da sünger batırarak yerel bir şekilde lekeleri çıkana kadar temizleyebilirsiniz. Bu yöntemi uygularken; lekeler tamamen çıktıktan sonra, çamaşır suyunu ayakkabınızdan iyice temizlediğiniz konusunda dikkatli olmanız gerekmekte. Aksi halde çamaşır suyu hem ayakkabınızda leke bırakabilir, hem de cildinizle temas etmesi durumunda ayak sağlığınıza zarar verebilir.

Sıvı Sabun

Gelin ayakkabılarınızın temizliği  konusunda, içeriğinde daha az kimyasal bulunması gereken bir ürün olması göz önüne alındığında; en güvenli temizleme yöntemlerinden biri de sıvı sabun olmaktadır. Sıvı sabun ve suyu karıştırarak içine bir bez ya da havlu parçası batırıp; ilk önce gelin ayakkabısında bulunan lekeleri silerek ıslatacak, daha sonra da kullanmadığınız bir diş fırçası ile fırçalayarak, lekeler tamamen çıkana kadar temizleyeceksiniz

Soda, Su ve Kabartma Tozu

Gelin ayakkabılarının temizlenmesinde bir diğer etkili yöntem de; soda, su ve kabartma tozu olmaktadır. İlk önce kabartma tozunu su ve soda ile karıştırıp bir macun haline getiriyorsunuz. Daha sonra hazırlamış olduğunuz bu macunu, kullanmadığınız bir diş fırçası yardımıyla lekeli yerin üzerine sürüyorsunuz. Macun, gelin ayakkabınızın üzerinde iyice kuruduğunda yine diş fırçası yardımıyla kalan tortuları fırçalayıp temizliyorsunuz.  Daha sonra duruladığınızda gelin ayakkabısının üzerindeki lekenin tamamen çıktığını göreceksiniz.

Hidrojen Peroksit, Sıcak Su ve Karbonat

Gelin ayakkabısı temizliği konusunda en çok uygulanan yöntemlerden biri de hidrojen peroksit, sıcak su ve karbonattır. Birer çorba kaşığı hidrojen peroksit ve sıcak suyu karıştırıp içine bir kaşık da kabartma tozu ilave ediyorsunuz. Hazırladığınız bu sihirli macunu; diş fırçası yardımıyla gelin ayakkabınıza sürüp; lekeli yüzeyi fırçalayın. Gelin ayakkabınızın ilk aldığınız andaki gibi parlayıp temizlendiğini göreceksiniz.

Diş Macunu

Gelin ayakkabınızın temizliğinde diş macunun mucizevi etkisini biliyor muydunuz? Uygulama çok basit. Bir sıkımlık diş macununu, diş fırçasının üzerine sıkıp dişinizi fırçalar gibi gelin ayakkabınızı fırçalayın. Macun yüzeyin üzerinde kuruyana kadar bir süre beklemenizi tavsiye ederim. Sonra duralayıp sonucu görün. Kesinlikle memnun kalacaksınız.

Limon

Temizlik konusunda bir diğer sihirli formülde; klasik olarak babaannelerimizden günümüze kadar gelen teknik bir temizleme malzemesi olan limondur. Limon suyu bazıları tarafından direk olarak, gelin ayakkabısına uygulansa da, bilinen formül; bir bardak suyun içine bir limonun sıkılması şeklinde hazırlanmasıdır. Bir fırça ya da bir sünger yardımıyla limon suyunu gelin ayakkabınıza iyice yedirip silerek temizleyin ve kendi halinde kurumaya bırakın. Olay bu kadar basit.

Yumurta Akı ve Bir Bardak Süt

Eski  bir yöntem olan ve gelin ayakkabısının temizliği konusunda bir o kadar da işe yarayan yöntemlerden biri de yumurta akı ve beyaz sütle yapılan temizliktir. Bir bardak sütün içine bir yumurtanın sadece beyaz kısmı karıştırılarak birbirine iyice yedirilir. Daha sonra Gelin ayakkabınızı bu karışımla iyice silerek doğal bir şekilde kurutup daha sonra temizleyin. İşte sonuç; ilk günkü gibi kar beyaz bir ayakkabı.

Kahverengi Ekmek Kabuğu

Eğer gelin ayakkabınız; rugan ya da deri yerine süet bir tasarımla yapılmışsa; o zaman diğer bilinen yöntemleri unutun. Süet deri kullanarak tasarlanan gelin ayakkabılarınız için en etkili temizleme yöntemi; kahverengi tahıllarla yapılan ekmek kabuğu olmakta.

Evet, yanlış duymadınız; kepek, tahıl, buğday gibi unlardan yapılan ekmek kabuklarını beyaz süet gelin ayakkabılarınızı temizlemek için kullanabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken ekmeğin sert kabuk kısmını alarak ayakkabınıza lekeler tamamen çıkana kadar iyice sürtmektir. Elde edeceğiniz sonuç sizi kesinlikle şaşırtacak.

Post navigation

  • Ben çamaşır makinesine atmıştım ama hata yapmışım kesinlikle çamaşır makinesine atmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir