Anasayfa » Gelin Rehberi » Gelin Aksesuarları » Gelin Ayakkabısı Seçimi – Nasıl Olmalı?
gelin ayakkabısı seçimi nasıl olmalı, gelin ayakkabısı seçimi, gelin ayakkabısı nasıl olmalı

Gelin Ayakkabısı Seçimi – Nasıl Olmalı?

Gelinlik seçimine gösterdiğiniz özeni, gelinliğinizle kullanacağınız aksesuarları seçerken ve alırken de göstermeniz gerekiyor. (Özellikle de gelin ayakkabısı seçimi sırasında..) Aksi takdirde uzun süre ayakta kalıp dans edeceğiniz düğün gününüzde, sizi rahatsız eden bir ayakkabı keyfinizi kaçıracaktır. Peki gelinliğinizin altına giyeceğiniz gelin ayakkabısı nasıl olmalı, seçerken nelere dikkat edilmeli biliyor musunuz? Henüz bu konuyu düşünmediyseniz hiç meraklanmayın. Düğün gününüzde bir aksilik yaşanmaması adına gelin ayakkabınızı seçerken dikkat etmeniz gerekenleri, düğün mekanına ve zeminine göre nasıl gelin ayakkabıları tercih etmeniz gerektiğini tüm detaylarıyla konuşacağız. Hatta isterseniz nasıl bir gelin ayakkabısı seçmeniz gerektiğine birlikte karar verelim. Anlatacaklarımız bununla da kalmıyor tabi ki! Düğün fotoğraflarınızda bazen sizden bile daha çok rol çalabilen gelin ayakkabınızı, hem şık hem rahat hem de daha uygun fiyata almak isterseniz birazdan paylaşacağımız detaylar çok işinize yarayabilir. İşte karşınızda tüm detaylarıyla gelin ayakkabısı nasıl seçilir sorusunun cevabı..

Gelin Ayakkabısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Gelin ayakkabısı seçimi noktasında değerlendirmeniz gereken birkaç faktör var. Bunlara daha net almanız ve kafanızın karışmaması için tek tek değineceğiz. İsterseniz başlayalım.

Ayakkabınızı Düğün Mekanına ve Zeminine Göre Tercih Edin

Düğün gününüzde muhtemelen ayaklarınız yere basmayacak kendinizi bir rüyanın içinde gibi hissedeceksiniz. Ruh haliniz böyle iken gerçekte ayaklarınızın yere sağlam ve rahat basması için düğün mekanınızın zeminine göre ayakkabınızı tercih etmeniz önemlidir.

Özellikle açık alanda bir düğün yapmayı planlıyorsanız; çim alanda rahatça yürüyebileceğiniz topukları zemine gömülmeyen bir gelin ayakkabısı almalısınız. Örneğin kır düğünü için çivi topuk bir gelin ayakkabısı seçimi tam bir çılgınlık olabilir. Bunun yerine kır düğünü için önü açık, kalın ve kısa topuklu ayakkabılar, sahil düğünü için gelin sandaletleri veya babet tarzı düz topuklu ayakkabılar çok daha uygun olacaktır. Balo veya otel düğünleri için ise ayakkabınızın zeminde kaymadığından emin olmanız gerekiyor.

Ayakkabınızın Gelinlikle Uyumlu Olması Gerek

Gelin adaylarının aşık olacağı çok farklı ve birbirinden güzel ayakkabı seçenekleri bulunuyor. Fakat seçtiğiniz ayakkabının (diğer aksesuar tercihlerinizde de olduğu gibi) gelinliğinizi gölgede bırakmaması gerekiyor. Bu yüzden gelin ayakkabınızı seçmeden önce gelinliğinizle uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. (Evet, yanlış duymadınız. Hem de kesiminden modeline, kumaşından süsleme detaylarına kadar..)

Gelinliğinizin Modelini Göz Önünde Bulundurun

Eğer gelinliğiniz klasik bir tarza hitap eden A kesim ise tercih edeceğiniz ayakkabı modelleri dolgu topuk olabilir. Dolgu topuk ile hem rahat edebilirsiniz hem de oldukça şık bir ayakkabı tarzıdır.

Eğer daha gösterişli, kabarık etekli, prenses kesim modelinde bir gelinlik giymeyi planlıyorsanız taşlı gelin ayakkabısı modelleri aklınızı başınızdan alabilir.

Gelinliğiniz zaten yeterince taşlı ve işlemeli ise sade bir stilletto da sizin için doğru bir alternatif olacaktır. Dantelli gelinlikler için süslemesinde dantel detayları olan bir ayakkabı hoş bir seçenek olabilir.

Gelin Ayakkabısını Farklı Renklerde De Tercih Edebilirsiniz

Gelin adayları, gelin ayakkabısı alırken genellikle beyaz renkte ya da gelinliklerinin rengine göre kırık beyaz veya krem renginde ayakkabılar tercih ediyor. Siz gelinliğinizin altına farklı bir renk tonunda ayakkabı giymek istiyorsanız gelin çiçeğinizdeki baskın olan bir renk tonunu tercih edebilirsiniz. Özellikle modern tarza hitap eden asimetrik kesimli gelinlik modelleri ile tercih edeceğiniz renkli ayakkabılar hoş görünmektedir. Ama tabi aramızda rahat bir gelin ayakkabısı nasıl seçilir diye merak eden okurlarımız da var. Sizi hiç unutur muyuz? Hemen o konuya da değinelim.

Gelin Ayakkabınızın Rahatlığından Emin Olmalısınız

Gelin ayakkabınızın topuk boyu ve rahatlığı düğün gününüzde konforlu hissetmeniz için önemlidir. Gelin ayakkabınızı satın alırken ayağınızı sıkmayan ya da acıtmayan bir ayakkabı tercih ettiğinizden emin olmalısınız.

Gelinlik altına rahat ayakkabı arayanlar için düz ayakkabılar ve son dönemlerde popüler olan spor ayakkabılar da giyebileceğiniz diğer alternatifler arasında yer alıyor. Bizden demesi: Gelinlik altına converse ayakkabılar son dönemlerde oldukça popüler. Özellikle düğün gününün ilerleyen saatlerinde topuklu ayakkabılarınızı çıkarıp rahatça dans edebilmenizi sağlayacak olan gelinlik altına spor ayakkabı seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Fakat gelinlik altına rahat ayakkabı giyerken şıklığınızdan da ödün vermemelisiniz. Eğer rahat bir spor ayakkabı giymeyi düşünüyorsanız bunun birkaç düğün fotoğrafında anı olarak kalmasını tavsiye ederiz veya gecenin ilerleyen saatlerinde yorulduğunuzda da giyebilirsiniz. Fakat düğün günümde hem konforumdan hem de şıklığımdan vazgeçemem diyorsanız; spor ayakkabı yerine babet giymek sizin için daha mantıklı çözüm olabilir.

Gelin Ayakkabınızı Nasıl Daha Ucuza Alabilirsiniz?

Konu düğüne dair hazırlıklar olduğunda her şeyin normalden daha pahalı olduğunu fark etmişsinizdir. Örneğin normal bir terlik daha uygun fiyata iken gelin terliği çok daha pahalıdır. (Fiyatları görünce gelin ayakkabısı daha ucuz olmalı, bu ayakkabıları nasıl alabilirim ki dediğinizi duyar gibiyiz.) Aynı şekilde normal bir iç çamaşırı seti ile gelinlik iç çamaşırı seti arasında da epeyce fiyat farkı bulunuyor. Ucuz bir gelin ayakkabısı bulmanızın en basit yolu ise “gelin ayakkabısı” altında satılan bir ayakkabı almamanızdır. (Beyaz renkte şık bir ayakkabıyı, gelinliğinizin altına kullanabilirsiniz.) Ayrıca son yıllarda beyaz renk yerine farklı renklerdeki ayakkabılar da gelinler tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

Gelinlik Provasına Ayakkabınızla Gidin

Aramızda bu detayı bilmeyen okurlarımız olabilir diye söylemek istedik: Gelinliğinizin etek boyu, gelin ayakkabınızın topuk boyuna göre yapılıyor. Bu yüzden gelinliğinizin provalarına gitmeden önce gelin ayakkabınızı almış olmak avantajınıza olacaktır. Hem gelinliğiniz için doğru ölçülerde prova imkanı sağlarken hem de gelin ayakkabılarınızın rahatlığını da denemek adına bu sizin için bir fırsat olabilir.

Post navigation

  • Annem, eşim ve en yakın arkadaşım ile seçmiştim düğünde çok fazla dikkat çekmese de gelinlik yüzünden , kalıcı bir hatıra olduğu için özenerek alınması gerekir. Nasıl daha ucuza alınabileceğine de değinmişler benim de uyguladığım taktiklerdi

  • Gün boyu ayağamızda olacağı için iyi seçilmesi gerekiyor. Yoksa keyifsiz sonuçlar doğurabilir ne yazık ki…

  • Bu blog yazısı için teşekkür etmek istiyorum! İçeriği gerçekten keyifle okudum ve yazarın konuyu açıklaması çok anlaşılırdı. Sayenizde karar verdim modelime

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir