Anasayfa » Düğün Planlama Rehberi » Nikah ve Düğün Hazırlıkları » Gelin Bohçası Hazırlığı
gelin bohçası hazırlığı, gelin bohçası

Gelin Bohçası Hazırlığı

Yazımıza bir soruyla başlamak istiyoruz. Bakalım gelin adaylarımız konuya ne kadar hakimler: Gelin bohçasının içerisinden çıkan birbirinden güzel ürünler ile ne zaman karşılaşacağınızı biliyor musunuz? Kopya vermek gibi olmasın ama kimileri bu heyecanı sözünde, kimileri de nişanında tadıyor. O zaman sizlere birkaç soru daha: nişan bohçası nedir, içinde ne olur biliyor musunuz? Bilmiyorsanız da merak etmeyin, gelin bohçası listesi dahil olmak üzere bilmeniz gereken her şeyi bu yazımızda sizin için derledik.

Gelin ve Damat Bohçası Nedir?

Aramızda bilmeyenler olabilir: nişan ve damat bohçası, kız ve erkek tarafının evlenme arifesinde olan çift için olanaklar dahilinde hazırladığı bohçadır. Halk arasında nişan bohçası olarak da bilinen gelin bohçasının içerisinde çeyiz ve bakım ürünleri başta olmak üzere birçok farklı şey bulunabilir. (Bunlara gelin bohçası listesi başlığı altında tek tek değineceğiz.)

Gelin Bohçası Ne Zaman Hazırlanır?

Geleneklere uygun bir evlilik öncesi süreç geçiriyorsanız mutlaka nişan bohçası karşınıza çıkacaktır. Bölgeden bölgeye farklılık gösteren nişan bohçası, çok farklı çeşitlerde olabiliyor. Daha önceden de söylediğimiz gibi kimi aileler bu adeti söz merasiminde kimi aileler ise nişan töreninde yerine getiriyor.

Gelin Bohçası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gelin bohçası listesi istediğiniz kadar uzayabiliyor. Bazı bölgelerde bohçanın içeriği hazırlanırken gelinin de fikri alınırken, bazı bölgelerde ise bohçanın içeriği tamamen damat tarafının inisiyatifinde hazırlanıyor. Ancak bize sorarsanız bu hazırlık yapılırken gelinin de fikrinin alınması çok önemli. (Siz de bohçanın içinde olması gereken hediyeleri görünce bize hak vereceksinizdir.)

Gelin Bohçasında Ne Olur?

Nişan törenlerinde erkek tarafının eli kolu dolu gelmesi, Türk adetlerinin en önemlilerinden birisidir. Nişana gelen damadın akrabaları, gelin bohçasında sunulacak olan hediyeleri bir bir geline verirler. Bohça kimi zaman 3, kimi zaman da 7-8 paketten oluşur. Hatta bohçanın sunuş şekline bağlı olarak bu sayıyı daha da arttığını görebilirsiniz. Ancak gelin bohçasının tabiri caizse demirbaşı dediğimiz bazı ürünler var ki bunlar olmazsa olmazlardır. Gelin bohçasında ne olur sorusunun cevabını merak edenler için bir liste hazırladık:

  • Gelin gecelik ve pijama takımı,
  • Gelin terliği,
  • Çeyizlik hamam seti,
  • Makyaj takımı,
  • İç çamaşırı takımı,
  • Parfüm,
  • Nişan elbisesi,
  • Ayakkabı,
  • Mevlit örtüsü ve tülbent,
  • Lif ve patik. (Özellikle Anadolu’da gelin bohçasının olmazsa olmazıdır.)

(Bu saydığımız ürünlerin içerikleri de kendi içlerinde tabi ki farklılık gösterebiliyor. Yani aslında gelin bohçasında ne olur sorusunun cevabı değişebiliyor.) Şimdi isterseniz özenle hazırlanmış olan gelin bohçanızın içerisindeki bu ürünleri ele alalım. Sonrasında da size bu ürünlerden farklı olarak hediye edilebilecek şeylere deyinelim.

Gecelik ve Pijama Takımı

Gelinin de bohça alışverişinde fikirlerini söylemesinin çok daha iyi sonuçlar doğuracağını belirtmiştik. Bunun sebebi ise; gelin bohçasında gelecek olan hediyeleri kullanabilmesi açısından, kendi istediği ve de beğendiği şeylerin alınması tabi ki çok önemli. Dolayısı ile o büyük gün gelmeden önce bu konuda seçim yapabilecek kadar bilgiye sahip olmanız gerekiyor.

Özellikle gecelik ve de pijama takımı seçerken kendi belirlediğiniz kriterlere göre seçiminizi gerçekleştirmelisiniz. Geceliği takım olarak alabileceğiniz gibi ayrı parçalar halinde de alma şansınız bulunuyor. Gelin bohçası içinde yer alan gecelik takımı genellikle, gelinlikle örtüşmesi ve de temiz ve mutlu geleceği simgelemesi açısından beyaz olarak seçiliyor. Ancak siz illa beyaz renkli bir takım almak zorunda değilsiniz. Dilerseniz farklı renkte bir takım da alabilirsiniz. Bu konuda asıl dikkat etmeniz gereken konu; geceliğin kumaşı ve dokusudur. Bu konuda seçiminizi pamuklu, ipek ya da satenden yana kullanabilirsiniz. Erkek tarafı bunun seçimini size bırakacaktır.

Ancak seçeceğiniz ürünlerin bütününe bakıldığında birbiri ile uyumlu olmasına dikkat etmenizde fayda var. Genellikle gecelik, pijama ve de iç çamaşır seçimleri birbiri ile uyumlu seçimler olursa hem kullanım açısından, hem de uyum açısından sizler için daha iyi olabilir. Pijama takımı tercihinizi gecelik ile aynı renkte yapmak zorunda değilsiniz. Geceliği daha fantezi, pijama takımını ise; daha pamuklu bir yapıda ve daha rahat kesim bir takım olarak seçebilirsiniz.

Gelin Terliği

Gelin bohçalarının en tanıdık ürünlerinden birisi olan gelin terliği seçiminde belki de gerektiğinden biraz fazla düşünmelisiniz. Sizler için bu terliğin görselliği mi, rahatlığı mı, yoksa markası mı önemli? Öncelikle bu konuda bir karara varmalısınız. Özellikle gelin terliği denilince insanların aklına çok topuklu ve de aşırı fantezi tarzda ki bir terlik geliyor. Fakat bazı markaların gelin terliği modelleri oldukça rahat ve de beğeni toplayan tasarımlara sahip. Gecelik takımlarında olduğu gibi bu üründe de beyaz renk sık sık tercih edilirken, siz tercihinizi ten renginize ya da seçtiğiniz gecelik rengine göre de belirleyebilirsiniz. İlla tüylü ya da taşlı terlik modellerini seçmek zorunda olmadığınızı belirtmekle birlikte; çok daha işinizi kolaylaştıran ve de konforunuza önem veren terlik modelleri de piyasada oldukça fazla.

Makyaj Seti

Yeni gelin tabirinin nereden geldiğini merak ediyor musunuz? Geçmişten günümüze gelene kadar gördüğünüz yeni gelinleri hatırlamak için hafızanızı biraz zorlayın. Neredeyse tanıdığınız çoğu gelin çok bakımlı, güler yüzlü, yeni giysiler giyen ve de makyaj yapmaya, gittiği her davette en şık olmaya, takıp takıştırmaya dikkat eden bir profil sunmuyor mu? İşte nişandan sonra gelin adayının kullandığı bu ürünler; nişan bohçası içerisinde kendilerine hediye ediliyor. Bu hediyelerden birisi de gelin adaylarının severek kullandığı makyaj malzemeleridir.

Bohça hazırlanırken geline sorulması gereken ve de fikrinin alınması gereken en önemli ürünlerin başında makyaj malzemeleri geliyor. Kadınlar genellikle alıştıkları ve de kullanmaktan memnun oldukları markaların makyaj malzemelerini kullanmaktan yana oluyorlar. Dolayısıyla gidip farklı bir ürün alınırsa; hem gelin adayının beklentisi boşa çıkmış olur, hem de kullanmayacağı bir ürüne boşuna para harcanmış olur. İstenilirse tek tek farklı makyaj malzemelerini alıp bir takım yapabileceği gibi; markaların size sunduğu makyaj setlerini alarak da bu alışverişi tamamlayabilirsiniz.

Kabaca üstünden geçmek gerekirse: gelin bohçasında olması gereken makyaj malzemeleri; fondöten, ruj, far, rimel, allık, pudra şeklinde sıralanabilir. Tabi ki bu liste uzayıp gidiyor. Ancak bu konuya yazımızı bitirmeden önce; gelin bohçasında bulunabilecek ekstra hediyelerden bahsederken tekrar değineceğiz.

Hamam Takımı

Gelinlere, evlendikten sonra kullanması için alınan bir diğer ürünse hamam takımıdır. Hamam takımı içerisinde, bornoz takımı ile banyoda kullanabileceği diğer ürünler(su maşrapası, banyo terliği, gelin kesesi vb.) yer alıyor. Geçmişte bu ürünler bakır ya da gümüş olarak karşımıza çıksa da şimdilerde daha uygun fiyata bulabileceğiniz, daha kullanışlı ürünler satılıyor. Bornoz takımı ise sadece geline alınabileceği gibi aile bornoz takımı şeklinde de alınabilir. (Aile bornoz takımında hem geline ait, hem de damada ait bornoz, banyo ve el yüz havlusu ile banyo terlikleri bulunuyor.)

İç Çamaşırı

Bohçanın içinde belki de en dikkat çeken ve de en çok sizin beğenmeniz gereken parçalardan birisi de iç çamaşırlarıdır. Bu konuda çok fazla seçeneğiniz olduğunu unutmayın. Çeyiz mağazaları özellikle gelin adaylarının dikkatini çekebilecek çok farklı çamaşır modelleri tasarlıyor. İç çamaşırlarının da tıpkı gecelik modellerinde olduğu gibi saten, ipek ya da pamuklu versiyonları sizleri bekliyor. İsterseniz gelin takımlarına da göz atabilirsiniz. Bu takımlar içerisinde iç çamaşırları kullanım amacına göre sıralanıyor. Dantelli, kurdeleli, belki de tüllü olan iç çamaşırlarını tek tek alabileceğiniz gibi tek bir takım içerisinde birden çok çamaşırı da tercih edebiliyorsunuz. Takımların içinde genellikle; külot çeşitleri, sütyen çeşitleri, atlet, bralet, bodsuit, babydoll, korse, jartiyer takımları bulunuyor.

Parfüm

İsteğe bağlı olarak, gelinin kullandığı parfümden farklı bir koku ya da marka seçilebilir. Ancak gelin adayına danışıp alıştığı parfümün setini alarak güzel jestte yapılabilir. Birbirinden şık parfüm şişelerinin gelin bohçası listesinde yer alması ise görsel bir ziyafete davetiye çıkartacaktır.

Nişan Elbisesi

Gelin bohçası hiç nişan elbisesiz olur mu? Nişan kıyafeti, tamamen gelinin beğenisi ve de isteğine bağlı olarak alınır ve o gece giymesi için kendisine önceden hediye edilir.

Ayakkabı

Nişan elbisesine uygun olarak alınacak bir ayakkabı, gelin adayının nişan töreninde giymesi için hediye edilir. Genellikle topuklu ve de gösterişli bir ayakkabı seçimi yapılırken, ayakkabıya uygun bir de çanta geline sunulur. Nişanı yapacağınız mevsime ve de elbisenizin kumaşına uygun olarak seçebileceğiniz ayakkabınız; saten, taşlı, deri, rugan ya da kadife olabilir. Ayakkabının hem nişan kıyafetinize uygun olmasına, hem de rahat hareket edebileceğiniz, ayağınızı sıkmayan ve rahatsız hissetmenizi sağlayacak bir ayakkabı olmasına da dikkat etmelisiniz.

Mevlüt Örtüsü Ve Tülbent

Gelin bohçasında damadın annesinin ya da ailedeki diğer kadınların geline hediyeler sunması da geleneklerimiz arasında yer alıyor. Geline özellikle mevlit örtüsü ve de tülbent hediye edilmesi ise sık sık karşılaşılan gelin bohçası adetlerindendir.

Lif Ve Patik

Gelin bohçası içinde kimi zaman gelinin annesine ve varsa kız kardeşlerine de hediyeler sunuluyor. Bu hediyelerin başında ise hediyelik tülbentler, lif ve patikler geliyor. Bu nedenle birbirinden farklı ipler ile hazırlanan lif ve patik modelleri gelin bohçalarında bolca yer alır.

Gelin Bohçasında Olan Ekstralar

Evet, bu yazının başlığına ekstralar dedik çünkü bu kısımda bahsedeceğimiz şeyleri her gelin bohçası listesinde göremeyebilirsiniz. Bu yüzden bunlara gelin bohçasında ne olur kısmında değinmedik. Bunun sebebi ise insanların bu bohçayı hem adetlerine, hem de maddi olanaklarına uygun olarak hazırlıyor olması. (Bir bohçanın içerisinde bulunan yedi/sekiz parçadan oluşan ana ürünler bile belli bir bütçeyi gerektiriyor.) Dolayısıyla şimdi bahsedeceğimiz ürünlerin çoğu isteğe bağlı olarak bohçaya dahil ediliyor.

Gelin bohçasında ekstra olabilecek şeyler arasında gelinin giyebileceği abiye kıyafetler, ayakkabılar, günlük kullanabileceği kıyafetler, dantelli el yüz havluları, epilasyon aleti, saç düzleştiricisi, kokulu sabunlar, kişisel bakım ürünleri, tarak ve ayna takımı, nevresim takımı, çoraplar, nişanda davetlilere ikram edilecek meyve sepeti, tatlı bulunuyor. Bunların dışında damat tarafı maddi durumuna ve de elindeki olanaklara göre bohça içerisinde takıya da yer verebiliyor. Ayrıca geline daha özel ve de çeşitli makyaj malzemesi de ayrıca bir bohça olarak sunulabiliyor. Kısacası gelin bohçasına koyulabilecek şeyler için bir sınır yok!

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir