Anasayfa » Gelin Rehberi » Gelin Aksesuarları » Gelin Çiçeği Nasıl Tutulur?
Gelin Çiçeği

Gelin Çiçeği Nasıl Tutulur?

Sevdiğiniz adam ile gelin yolunu adım adım geçip nikah masasına doğru yürüyeceğiniz o mutlu anda, her şeyin yolunda olduğundan emin olmak istemeniz gayet doğal. Bunun için bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken ufak detaylar bulunuyor. Örneğin düğün boyunca gelin çiçeği nasıl tutulur biliyor musunuz? (Tabi ki sizi eleştirmiyoruz. Bilmemek değil, öğrenmemek ayıp.) O zaman düğüne girişte, nikah masasına yürürken ve sonrasında gelin çiçeği nasıl tutulmalı, anlatalım.

Gelin Çiçeği Nasıl Tutulur Anlatalım..

Düğününüze dair en görkemli anın düğün alanına ilk çıkış yaptığınız an olduğunu söyleyebiliriz. Şimdi sizi davetlilerin tümünün gözlerinin üzerinizde olacağı bu ana götürüyoruz. Gözlerinizi kapatın ve hayal edin…

Tüm ihtişam ve güzelliğiniz ile gelinliğinizlesiniz. Yanınızda da birazdan sonsuza kadar evet diyeceğiniz hayatınızın aşkı… Uzun gelin yolundan adım adım mihraba doğru yürüyeceksiniz.

Bu noktada aklınızda bir sürü soru işareti olacaktır: Kim nerede duracak, el ele mi tutuşacaksınız yoksa kol kola mı yürüyeceksiniz? El ele tutuşacaksanız gelin çiçeğinizi nasıl taşıyacaksınız ve gelinliğinizin eteğini tutmak için boş bir ele de ihtiyacınız da olacaksa ne yapmalısınız?

El Ele Mihraba Yürüyecekseniz

Şart değil ancak genel olarak damat adaylarımız, gelin adaylarımızın sağında yer almaktadır.(Sağ ve sol diye anlatacağımız yönlerde, size göre bir tarif yapıyor olacağız.) Gelin çiçeğinizi sağ elinizle taşıyacak aynı zamanda sağ elinizle müstakbel eşinizin de elini tutacaksınız. Sol eliniz ise gelinliğinizin eteğini tutmak ve zaman zaman davetlilere şöyle bir el sallamak için boşta kalabilir.

O zaman adım adım ne yapmanız gerektiğini anlatalım: Öncelikle damat bey ile yan yana durmalısınız. Ardından damat bey, gelin çiçeğinizi sol eline almalı. Parmaklarınız, damat beyin parmaklarına geçecek şekilde el ele tutuşurken gelin çiçeğiniz de ellerinizin ortasında kalmalı. Yani gelin çiçeğini her ikiniz de taşıyacak şekilde tutmalısınız. Sonrasında çok rahat bir şekilde el ele mihraba doğru yürüyebilirsiniz.

Kol Kola Yürümek İstiyorum Diyorsanız

Nikah masasına müstakbel eşinizin koluna girerek yürümek istiyorsanız ise gelin çiçeğinizi de o elinize alabilirsiniz. Böylece diğer eliniz yine boşta kalmış olacağından gelinliğinizin eteğini rahatça kaldırabilirsiniz.

Gelinliğin Etek Faktörü

Önerilerimiz iyi hoş ama bunlara hiç ihtiyacınız da olmayabilir. Örneğin gelinliğinizin eteği ile ilgili herhangi bir sorununuz olmayacaksa yani kaldırma ve düzeltme ihtiyacı hissetmeyecek bir model seçtiyseniz, gelin çiçeğinizi istediğiniz gibi taşıyabilirsiniz.

Düğün Boyunca Gelin Çiçeği

Düğün alanına girip nikah masasına oturmanızın ardından gelin çiçeğinizi zarifçe nikah masasına yerleştirebilirsiniz. Eğer ilk dansınızda aksesuar olarak görünmesini istiyorsanız gelin çiçeğinizi elinize tekrardan alabilirsiniz. Fakat davetlilerin tebriğini kabul ederken veya dans ederken gelin çiçeğinizi taşımak ise sizi zorlayabilir. (Küçük bir gelin çiçeğini taşımak neyse de uzun çiçeklerin ve dalların olduğu bir gelin buketini taşırken bazen iki elinizi bile kullanmak zorunda kalabilirsiniz.)

Bu yüzden gelin çiçeğiniz, fotoğraflarınızda ve düğüne giriş anında arzı endam ettikten sonra çiçek atma seremonisine kadar nikah masasının üzerinde bekleyebilir.

Post navigation

  • duruşunuza bağlı olarak gelin çiçeğinin nasıl tutulacağını kendinize göre şekillendirebilirsiniz. Yan yana yürüyorsanız göğüs hizzasında kola kolaysa bel hizasında tutmanız şık gösterecektir sizi .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir