Anasayfa » Gelin Rehberi » Gelin Aksesuarları » Gelin Duvağı Nasıl Saklanır?
gelin duvağı nasıl saklanır

Gelin Duvağı Nasıl Saklanır?

Taze gelinlerin çoğu gelinliğini tamamlayan gelin duvağını düğünden sonra saklamak istiyor. Biz de bu yazımızda okurlarımız için adım adım gelin duvağı nasıl saklanır sorusunu yanıtlıyor olacağız.

Gelin Duvağını Saklamadan Önce..

Yıkamak Çok Önemli!

Gelin duvağını uzun yıllar saklayabilmek için düzenli aralıklarla yıkamak gerekir. Şimdi verilecek yıkama yöntemi gelinliklerde de kullanılabilir. İki türlü yıkama yöntemi vardır. Birincisi kuru temizleme, ikincisi ise evde yıkamadır. İsteyenler kuru temizlemeye vererek kısa sürede gelin duvağını yıkayabilir.

Evde yıkamak isteyenler için ise bazı tüyolar bulunmaktadır. Öncelikle gelin duvağı elde yıkanmalıdır. Çamaşır makinesine kesinlikle atılmamalıdır. 30 derece sıcaklıktaki hassas yıkamalar bile gelin duvağına zarar verebilir. Bunun yerine herhangi bir beze bir avuç toz çamaşır deterjanı dökülür ve gelin duvağı hafifçe silinir.

Yıkadıktan Sonra: Gelin Duvağı Nasıl Saklanır?

Gelinlik duvağı kuruduktan sonra katlanarak renksiz kağıda sarılabilir. Ya da kılıfı varsa dikkatli bir şekilde kılıfına konulabilir. Gelinlik için özel saklama kutuları bulunmaktadır. İsteğe göre bu kutular alınarak gelinlik ve duvağı saklanabilir. Gelin duvağının saklandığı yer altı ayda bir havalandırılmalı ve tozu alınmalıdır. Yoksa nem ve rutubetten zarar görür. Kumaş solar ve etrafa kötü koku yayılır. Gelin duvağını nem ve rutubetten korumak için naftalin ve küçük torbacıklar atılabilir. Küçük torbacıklar, ayakkabı kutularından çıkan kağıt parçasıdır. Ayrıca gelin duvağı, Güneş ışınlarından korunmalıdır. Yoksa renginde sararma olur.

Nasıl Katlayacaksınız?

Gelin duvağının yapıldığı kumaş türü, katlamada oldukça önemlidir. Üzerinde desenlerin olması da  duvağınızı nasıl katlayacağınızı etkiler. Bu yüzden bu faktörlerde göz önüne alınarak gelin duvağı katlanmalıdır. Gelin duvağı katlanırken desenler iç tarafa gelecek şekilde katlanmalıdır. Böylelikle boncuk gibi aksesuarlar zarar görmemiş olacaktır. Kenarlar bükülmeli ve gelin duvağı dikdörtgen şeklinde olmalıdır.

Gelin duvağı nasıl saklanır sorusunu yanıtladık fakat iş bununla bitmeyebiliyor. Örneğin gelin duvağınız sararırsa nasıl bir önlem almanız gerektiğini biliyor musunuz? İsterseniz o noktaya da değinelim.

Sararmasını Nasıl Önleyeceksiniz?

Gelin duvağı herhangi bir nedenden dolayı sararmışsa bu düzeltilebilir. Bezin içine bir miktar beyazlatıcı deterjan dökülmeli ve hafifçe temizlenmelidir. Bunun dışında kuru temizlemeye de verilebilir. Sağlıklı olanı ise güvenilir bir kuru temizleme firmasına vermektir.

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir