gelin hamamı

Gelin Hamamı Geleneği

Düğün gününüze sayılı günler kala en yakın arkadaşlarınız ile toplanıp şöyle güzel bir hamam sefası yaparken, düğün hazırlıkları evresindeki yorgunluğunuzu ve stresinizi de üzerinizden sabun köpükleri ile atmaya ne dersiniz? Eski zamanlardan beri gelin adaylarına uygulanan hamam geleneği günümüzde de varlığını sürdürüyor. Eskiden kayınvalidelerin gelin adaylarını süzmek için değerlendirdikleri hamam ortamı günümüzde bundan ziyade eğlence amacı taşısa da geleneksel bir etkinliğin hala devam ettirilmesi ayrı bir hoşluk. Peki gelin hamamı nedir nasıl olur? Bu sorunun cevabı ise yazımızın devamında…

Gelin hamamı deyip geçmemek lazım düğün öncesindeki önemli etkinliklerden biri olan bu organizasyon; aynı zamanda kına gecesi ve bekarlığa veda partisi konseptini de bir arada yaşayabileceğiniz bir eğlenceye dönüşebilir. Ailenizin kadınları, en yakın kız arkadaşlarınız ve müstakbel eşinizin ailesindeki kadınlar ile bir araya gelerek kurtlarınızı dökebileceğiniz sazlı, sözlü bir hamam sefasının ardından tazelenmiş bir şekilde gelinliğiniz ile mihraba yürüyebilirsiniz.

Gelin Hamamı Organizasyonu Nasıl Yapılır?

Bulunduğunuz şehirdeki bir tarihi hamamı veya otellerin Türk hamamı ve spa merkezini gelin hamamınızı organize etmek için kullanabilirsiniz. Zaten hamamlar da otellerde bu anlamda hizmet verdiklerinden, organizasyon yetkilileri size bir paket sunacaklardır. Organizasyonunuzun detaylarını belirleyeceğiniz bu evrede isteklerinizi belirtmeniz gerekmektedir. İsterseniz kına gecesi ve gelin hamamının bir arada olduğu bir konsept, isterseniz ise sadece gelin hamamının yapılacağı bir organizasyon tercih edebilirsiniz. Organizasyonun yapılacağı tarih ve saati belirttikten sonra sizin yapacağınız tek şey zamanı geldiğinde gidip bu eğlencenin tadını çıkarmak…

İkisi Bir Arada Kına Gecesi ve Gelin Hamamı

Gelin hamamınızın yapılacağı gün kına gecenizin de yapılmasına karar verdiğinizde sizi bekleyen program hakkında genel hatları ile konuşabiliriz. Kına gecelerini artık profesyonel ekipler organize etmektedir. Dans, müzik, eğlence ve ikramlıkların bir organizasyon firması tarafından temin edildiği kına gecesinde, gelin adayı geleneksel olarak bindallı giymektedir. Kına gecesi öncesi dansçı ekip ile hazırladığınız figürler varsa sürpriz bir açılış yaparak davetlilerinize hoşça vakit geçirtebilirsiniz. Eğlencenin başlamasının ardından dökülen kurtlar, atılan göbekler ve yenen enfes ikramlıkların ardından gelin bakımınızı yaptırabilirsiniz.

Gelin Hamamında Giyeceğiniz Kıyafetler ile Kullanacağınız Malzemeler

Gelin hamamı yapmak üzere bir hamam ile veya bir otelin spa merkezi ile anlaştınız; gün ve saati belirlediniz. Buraya kadar her şey harika… Anlaşma sırasında davetli sayınızı da belirttiğinizi umarak gelin hamamına giderken yanınıza almanız gerekenlerin neler olduğundan bahsedelim. Gelin hamamı elbisesi adına giyeceğiniz elbise eğer kına gecesi olacaksa bir bindallı olmalıdır. Kına gecesini ayrıca yapmayı düşünüyorsanız ise yanınıza gelin hamamı için elbise almanıza gerek yok. Peştamal kullanmanız yeterli olacaktır. Eğer bu konuda titizseniz hamam tarafından verilen peştamalı kullanamayacaksanız kendinizin bir tane edinmesinde fayda var.

Ayrıca kese, sabun, şampuan, tarak gibi kişisel bakım ürünlerinizi de yanınıza almayı ihmal etmeyin. Hamamlarda bu ürünlerin hepsi genellikle bulunuyor ancak sıradan ürünler yerine her zaman kullandığınız kişisel ürünlerinizi kullanmak daha iyi bir seçenek olacaktır. Cilt bakımı için maske de yanınıza alacağınız ürünlerden biri olabilir. Yine hamam tarafından verilen havluyu kullanmak istemezseniz havlu veya bornozunuzu da yanınıza almayı unutmayın.

Burada bir parantez açmak gerekirse gelin hamamının geleneksel bir uygulama olduğu düşünülürse; geleneksel olarak damadın annesi size hamam seti olarak gerek duyacağınız malzemeleri getirecektir. Siz ise davetlilerinize hoş bir anı olması adına küçük hediyeler hazırlayabilirsiniz. Küçük sabun keseleri, kokulu yağlar, lavanta keseleri hoş seçenekler olabilir.

 

 

 

 

 

 

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

  • Güzel bir keselenmek iyi gelecektir diye düşünüyorum.İnşallah kayıp bir yeri mi kırmam :))

  • Kültürümüzdeki güzel geleneklerden birisi. Ama birazda ince bir gelenek, yanlış yerlere çekip ahlaksız bir hale getirmemek gerekiyor diye düşünüyorum. Yazınız için teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir