Gelin Tarafınız Ne İçin Ödeme Yapmalı ve Yapmamalı

Düğünler ucuz değildir – ne çift için ne de misafirleri için. Özellikle gelin tarafı, süreç boyunca genellikle iyi bir miktar para ödemek zorunda kalır. Yakın arkadaşlar ve aile genellikle bunu yapmaktan mutluluk duysa da, ne kadarını istemek çok fazla olur? Gelinler, nedimelerinin masraflarını karşılamak için kendilerinden ne kadar harcama beklendiğini de göz önünde bulundurmalıdır.

Peki, nedimeler ne için ödeme yapar? Ve gerçekten ne çift tarafından karşılanmalıdır? Bu soruların yanıtları her zaman tam olarak anlaşılmıyor ya da net değil. Düğün planlayıcısı ve Plannie.com’un kurucusu Annie Lee, “Kimin neyi ödeyeceği konusunda herkes neyin geleneksel olduğunu bilmiyor ve bazı insanlar bir düğün partisinde yer alma onurunun nasıl bir mali taahhüt ve sorumluluk getirdiğini bilmiyor” diyor. Bu nedenle, sevdiklerinizi bu işe kilitlemeden ya da birinin gelin partisinde yer almayı taahhüt etmeden önce, herkesin bunun finansal olarak neleri gerektirebileceğinin farkında olduğundan emin olun.

Yardımcı olmak için, gelin partisinin neleri ödeyip neleri ödememesi gerektiği ve para hakkında zaman zaman garip konuşmaların nasıl yapılacağı konusunda planlamacılarla konuştuk.

Nedime ve Nedimelerin Ödemesi Gereken Düğün Masrafları

Planlamacılar, bir çiftin düğünü öncesinde nedimelerin ve nedimelerin tipik olarak karşılaması beklenen masrafları açıklıyor ancak her zaman nüanslara yer olduğunu da hatırlatıyor. Grit & Grace’den Laura Ritchie, “Her düğün, çiftlerin düğün şenliklerine katılırken gelin taraflarından ne kadar ödeme yapmalarını bekledikleri konusunda farklıdır” diyor.

Düğün Günü Kıyafetleri

Nedimeler ve nedimeler genellikle elbise, smokin, takım elbise ve ayakkabı dahil olmak üzere kıyafetlerini kendileri öderler. Ritchie, “Nedimelerden düğün için kendi elbiselerini satın almalarının istenmesinin en tipik durum olduğunu söyleyebilirim; stil, uyum ve renkle ilgili talimatlar gelin tarafından önceden sunulur,” diyor. “Karışım ve eşleştirme stillerinin artan popülaritesiyle birlikte, bunun nedimelerin yüzlerce dolara mal olan geleneksel bir nedime elbisesinin peşine düşmek zorunda kalmadan sıraya girmeleri için harika bir yol olduğunu düşünüyorum.”

Gelin partinize kendi büyük gün kıyafetlerini seçme seçeneği sunmuyorsanız , bunun ne kadar mali bir taahhüt olacağının farkında olmanız önemlidir. “Ne giymelerini istiyorsunuz? Özel Tom Ford mu?” diye soruyor Fallon Carter Events’ten Fallon Carter. Bu durumda, partinin bazı üyeleri için uygun olmayabilir ve sonuç olarak beklentilerinizi ayarlamanız gerekir.

Eğer bir çiftin gönlü pahalı kıyafetlerden yanaysa, Lee, doğrudan ödeme yapmanın mümkün olmadığı durumlarda maliyeti sübvanse etmeyi öneriyor. Lee bir çiftle çalışmış ve “düğün sahibine bir teşekkür olarak kıyafetlerinin parasını ödemiş. Ve bu sıradan bir kıyafet değildi; couture gelinlikler ve özel takım elbiselerden bahsediyoruz” diye paylaşıyor. “Tören sırasında ayakta durdukları için düğün ekibinin ne giydiğinin önemli olduğunu düşünüyorum ve bu yüzden mümkünse onları dekorasyon olarak kullanmayı seviyorum.”

Seyahat ve Konaklama

Genellikle nedimeler düğün gecesi ya da hafta sonu için kendi seyahat ve konaklama masraflarından sorumludur. Ancak çiftlerin dikkat etmesi gereken bir diğer husus da budur; bunlar beklenen masraflar olmakla birlikte, özellikle bir destinasyon düğününün parçasıysa veya pahalı, uzak bir bekarlığa veda partisine katılmışlarsa, hızla artarlar. Çiftler ne kadar masraf istedikleri konusunda dikkatli olmalıdır. The Wedding Planning Guide’dan Elyse Dawn, “Sanırım en yaygın gördüğümüz [endişe], özellikle düğün ve bekarlığa veda partisi için seyahat etmeleri gerekiyorsa, tarafınızdan çok fazla seyahat için ödeme yapmalarını istemektir” diyor.

Bekarlığa Veda Partileri (Makul Ölçülerde)

Bu, tartışmasız en büyük gelin partisi görgü kuralları sorularından biridir: Bekarlığa veda partisinin parasını kim öder? Günümüzde, giderek daha fazla çift pahalı destinasyon kutlamalarını tercih ettiğinden, bekarlığa veda gezileri özellikle sıcak bir konudur. Kutlama nispeten bütçe dostu ya da eve yakınsa (konaklamalı tatil gibi) nedimeler masrafların çoğunu karşılamalıdır. Ancak düğün öncesi etkinlik bir prodüksiyon ise bu gri bir alan haline gelir. Gelin partisinin üyelerinden bu tür destinasyon gezileri için bile büyük ölçüde kendi masraflarını karşılamaları beklense de, gelinin payını da karşılamaları gerçekten beklenmez. Bunun yerine, özel bir akşam yemeği ya da sadece gelin adayının otel masrafları için katkıda bulunabilirler (ancak muhtemelen uçak bileti için değil).

Bekarlığa veda partisi planlayan ya da bu partiye katılan herkes için bir oyun planı yapmak ve tüm katılımcılarla açık bir şekilde iletişim kurmak önemlidir. Carter, “Önceden plan yapın ve bu maliyeti ve düğününüzle nasıl ilişkili olduğunu düşünün” diyor. “Pahalı bir destinasyon seçmeden önce, düğünde olmanın maliyetini dengelemeye çalışın.” Uzmanlar bu dengenin gerçekten önemli olduğunu söylüyor. Lee, “Benim görüşüme göre, pahalı bir destinasyon düğünü yapıyorsanız, arkadaşlarınızın programlarına ve cüzdanlarına nezaketen pahalı destinasyon bekarlığa veda partisini atlayın” diyor. “Bayanlar için de ayrıca bir gelin duşu düzenlemek gerekiyor, bu da düğün partiniz için cepten çok fazla masraf demek.”

The Wedding Planning Guide’dan Betsy Dawn, her şeyin grubunuzu tanımakla ilgili olduğunu söylüyor. “Düğün grubunuz seyahat etmek ve kutlama yaparken büyük yerlere gitmek isteyebilir. O zaman kesinlikle bunu yapın!” diyor. “Öte yandan, eğer hepiniz üniversiteden yeni mezun olduysanız ve iş arıyorsanız, o zaman büyük bir seyahati gerçekleştirmek herkes için zor olabilir.” Gelin ya da damadın, herhangi birinin geziyi reddetmesi durumunda alınmamasının önemli olduğunu da ekliyor. Ayrıca, maddi sıkıntı çeken ya da grubun geri kalanından çok daha genç olan konuklardan bir ya da ikisinin masraflarını gizlice karşılamayı teklif edebilirsiniz. Ve unutmayın, kimse bir destinasyon gezisinin zorunlu olduğunu söylemiyor. “Kendi şehrinizde şehir merkezindeki barları gezmeye ne oldu?” diye soruyor Lee.

Gelin Düğünü (Eğer Ev Sahipliği Yapacaksanız)

Gelin partisinin masraflarını kimin karşılayacağına gelince? Bu da bazı nedimelerin ve en yaygın olarak baş nedimenin üstlendiği bir başka masraftır. Ancak bu, yalnızca etkinliği bağımsız olarak düzenliyor veya ev sahipliği yapıyorlarsa geçerlidir. Nihayetinde, bugünlerde gelin partisine kimin ev sahipliği yapacağı ve masrafları kimin karşılayacağı konusunda kesin ve katı kurallar yoktur. Bazen bu etkinliğe gelinin annesi ve ailesi ev sahipliği yapar; diğer zamanlarda ise çift katkıda bulunur. Bazı durumlarda ise taraflar masrafları paylaşıyor. İşte ana çıkarım: Eğer bir nedime ya da nedimeler grubu bu etkinliğe ev sahipliği yapmak ve masrafları bölüşmek isterlerse , bunu yapabilirler. Kimse herhangi bir varsayımda bulunmadan önce plan ve beklentilerin (düğün öncesi partinin sahibi başka biri olabilir ve hazırlık süreci halihazırda devam ediyor olabilir) açıkça iletilmesini öneriyoruz.

Nedime ve Nedimelerin Ödememesi Gereken Düğün Masrafları

Saç ve Makyaj

Carter, düğün sabahı profesyonel saç ve makyaj sanatçılarınız varsa, nedimeleriniz için ödeme yapmanın “zevkli bir ikram” olduğunu söylüyor. Ancak bu hizmetler kesinlikle zorunluysa, masraflar tamamen karşılanmalıdır. Ritchie, “Bize göre, gelin tarafının profesyonel saç ve makyaj yaptırmasını talep ediyorsanız ve kendin yap seçeneği yoksa, [çift] nedimelerinin hizmetlerini ödemeye açık olmalıdır” diyor.

Bunu zorunlu bir masraf haline getirmek yerine, partiye kesinlikle kendi başlarına yapma seçeneği sunabilirsiniz. Ritchie, “Eğer isteğe bağlıysa, o zaman bu hizmetleri karşılamak sadece cömert bir tekliftir,” diye onaylıyor.

Düğün Çiçekleri

Carter, çiftlere düğün partisinin hemen düşünemeyecekleri gizli maliyetlerini hatırlatıyor. Buketler ve yaka çiçeği de dahil olmak üzere gelin tarafı için gerekli tüm çiçeklerden genellikle çift sorumludur.

Düğün Günü Ulaşım

Ritchie, “Düğün günü etkinliklere gidiş gelişler gelinin ulaşımıyla birlikte karşılanmalıdır,” diyor. “Lojistik olarak herkesi bir arada tutmanın fotoğraflar için en iyisi olduğundan bahsetmiyorum bile!” Düğün ekibinin prova ve fotoğraf çekimi için mekana gidip gelmesi gerekiyorsa, herkesi taşımak için otobüs, golf arabası veya Uber ayarlamayı düşünün.

Düğün Günü Atıştırmalıklar ve Yemekler

Uzmanlar, çiftlerin düğün partileri için her zaman yiyecek sağlamaları gerektiğini söylüyor. Buna elbette düğün resepsiyonunun yanı sıra prova yemeği ve düğün günü gelin odasında hazırlanırken de dahil. İnsanları o sabah kendi kahvaltı ve kahveleriyle gelmeye zorlamayın.

Gelin Tarafınızla Para Hakkında Nasıl Konuşmalısınız?

Carter, çiftler için ilk adımın düğün partisinde yer almanın tüm maliyetini anlamak olduğunu söylüyor. Kimseye sormadan önce, partinin ne kadarından sorumlu olacağının ve bunun çifte ne kadara mal olacağının bütçelendirilmesini şiddetle tavsiye ediyor. Ardından uzmanlar, çiftlerin partilerine beklentileri hakkında bir fikir vermeleri gerektiğini söylüyor. Bu, “Hey, bu size 1000 dolara mal olacak. Var mısınız?” Ancak, herkese bir bekarlığa veda gezisi planladığınızı, kıyafetleri seçeceğinizi ve bir destinasyon düğünü yapacağınızı söylerseniz, grup bunun ucuz bir çaba olmayacağı konusunda oldukça iyi bir fikre sahip olacaktır.

Diğer taraftan, gelin tarafı da neyi karşılayıp karşılayamayacakları konusunda çifte karşı şeffaf olmalıdır. Lee, “Sonradan kızgınlık yaşamamak için endişelerinizi içinize atmak yerine dile getirmek her zaman harikadır, ancak çözümlerle birlikte gelin,” diyor. Çifte, “Saçımı ve makyajımı kendim yapsam sorun olur mu?” ya da “Hepimiz farklı siyah takımlar giysek ama sadece kravatımız Ralph Lauren olsa nasıl olur?” gibi sorular sormanızı öneriyor.

Uzmanların bu konudaki en önemli tavsiyesi nihayetinde çift içindir: Birisi düğün partisinde yer almaktan vazgeçip sadece misafir olmayı tercih ederse alınmayın. Carter, “Mümkün olduğunca şeffaf olun ve insanlara hayır deme nezaketini gösterin” diyor. “Sizden büyük bir mali taahhüt istiyorsunuz. Bu sizin düğününüz, onların değil.”

SSS
  • Bir nedimeden gerçekten sorumlu olmadığı bir masrafı karşılaması istenirse ne yapmalıdır?

    Mantıksız gelen bir mali talep almak sinir bozucu olabilir ancak savunmaya geçmemeye çalışın. Bunun yerine, gelinle endişeleriniz hakkında konuşun ve bir çözüme doğru açık ve sakin bir yol olup olmadığına bakın. “Dürüstlük ve iletişim her zaman anahtardır. Bir şeyin çok uzun süre kaynamasına veya halının altına itilmesine izin vermemek, parayla ilgili dramasız bir konuşma için çok önemlidir,” diyor Ritchie.

  • Gelinler düğün masraflarını nedimelerine nasıl anlatabilir?

    Bu iletişimi eğlenceli hale getirin! Ritchie, “Fiyatlandırma ve sipariş süreleriyle birlikte moda seçeneklerini sunan bir slayt destesini veya saç ve makyaj hizmetlerini kullanan gelin partisi üyeleri için genel tahminleri seviyoruz” diyor. Yardım için nedimenize de güvenebilirsiniz: “Süper star bir baş nedime, düğün sabahı içilen şampanya gibi küçük maliyetlerden bekarlığa veda etkinlikleri gibi yüksek maliyetlere kadar uzanan konularda öne çıkıp sohbet edebildiğinde çok güzeldir,” diye açıklıyor.

  • Bir nedime masraflar çok yükselirse geri çekilebilir mi?

    Kısacası evet ama bu olasılığı arkadaşlığınızın bozulmaması için hassas bir şekilde konuşmanız önemli. “Her şeyden önce arkadaşlığınızı koruyun! Nedime olmak eğlenceli ve onur verici olabilir, ancak maliyet nedimenin banka hesabını zorluyor ve bir arkadaşının evlendiğini görme sevincinin önüne geçiyorsa, geri çekilmeyi tartışmanızı öneririz” diyor Ritchie. “Bu dürüst konuşma, sadece uygun bir elbiseyle beklemenin değil, sevgi ve arkadaşlığın öncelikli olmasını sağlamak için en iyi yol olabilir.”

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir