Anasayfa » Gelin Rehberi » Gelinlik » Gelinliğin Kalitesi Nasıl Anlaşılır?
gelinlik seçimi

Gelinliğin Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Düğününüz için seçeceğiniz gelinlik kesinlikle şık, güzel ve rahat bir kesime sahip olmalıdır. Bütün bu özellikler; gelinliğinizin kalitesine, kullanılan malzemelere ve üreticilere bağlı olan etkenlerin bir bütününü oluşturmaktadır. Peki, hayatınızın en önemli gününün bir sembolü haline gelen gelinliğin kalitesi nasıl anlaşılır? Gelin bu konuyu birlikte inceleyelim. Ne dersiniz?

Gelinlik Kalitesini Anlamak İçin Tüyolar

Bir gelinlik almak için hiç acele etmeyin. Düğün gününüzde ya da fotoğraflarda sorun yaşamamak için beğendiğiniz, hayal ettiğiniz bir model olsa bile dikkatli bir inceleme yapmanız gerekmektedir. Satın alacağınız gelinliğinin kaliteli olup olmadığını anlamanın birçok yolu bulunmaktadır.

Gelinlik Fiyatları

Seçeceğiniz gelinliğin kalitesi; her ne kadar hoşunuza gitmese de fiyatıyla doğru orantılıdır. Hayallerinize göre bulduğunuz gelinlik; fiyatı düştükçe kalitesinden mutlaka bir ödün verecektir. Tasarruf ederek alacağınız iki üç bin liralık bir gelinlikle kırk ya da elli bin liralık bir gelinliğin kalitesi kesinlikle aynı olmayacaktır. Bunun yanında gelinlik fiyatlarının artısına neden olan başka etkenler de bulunmakta:

–          Tasarımcının ya da mağazanın ünü

–          Modelin detayları, tasarım ya da dikişteki ayrıntıların yoğunluğu

–          Kullanılan sarf malzemelerin fiyatları işlemeli gelinlikler dantel gelinliklerden, dantel gelinlikler ise saten gelinliklerden her zaman daha pahalı olmaktadır.

–          Döviz kurlarında olan artışlar sarf malzemelerin de fiyatlarını arttıracağından gelinlik fiyatını da arttıracaktır.

–          Tasarımın karmaşıklığı ve dikim süresinin uzunluğu

Kumaşın Kalitesi

Kumaşın kalitesini herkesin anlaması zordur. Örneğin ben bu konuda hiç iyi değilimdir. Temiz bir çuvalı bana rahatlıkla patiska diye yutturan bilirsiniz. Hiç şüphelenmem. Fakat gelinliğin kumaşının kalitesi konusunda size ufak bir tüyo verebilirim. Eğer gelinliğinin kumaşı çok fazla hışırtı yapıyorsa, astarı ucuz ve kalitesiz bir kumaştan yapılmış demektir.

Dikişlerin Düzgünlüğü

Gelinliğinizi seçmeden önce mutlaka dikişlerini inceleyin. Eğer dikişler kavisli değil ve tamamen düzgünse; temiz bir terzi işçiliği varsa bu kalitenin göstergeleri arasında en önemli puanı kazandırır.

Aksesuarların Cinsi

Gelinlik üzerinde bulunan taşlar ya da boncuklar ne kadar ağır bir görünüm verirse versin; swarovski taşları kadar gösterişli olamaz. Sanırım her kadın bunu kolaylıkla ayırt edebilir.

Korse ve Korsedeki Kemik Yapısı

İlk olarak gelinliğinizin korsesinde kemik sayısına bakın. Eğer karın bölgesinin yanlarında üçer tane dikey kemik varsa; bu gelinliğinizin kalitesini de göstermektedir. Korsenizin aynı zamanda ince bir dantelden yerine geniş şeritlerden oluşmasına dikkat etmelisiniz.

Gelinliğin Kayması

Eğer gelinliğin üst kısmı üzerinizde sürekli olarak kayıyor ve desteklemek zorunda kalıyorsanız; bu seçtiğiniz gelinliğin kalitesiz olduğunu göstermektedir. Genellikle bu sorun korse hatalarından kaynaklanmaktadır.

Fermuar

Kaliteli bir gelinlikte arkada bulunan fermuar neredeyse belirsizdir. Gelinlik seçerken direk olarak giymeden önce arkasına bakara fermuarı kontrol edin.

İç Dikişler

İç dikişlerin kesimlerini kontrol edin. En az bir santimlik kumaş payı olmalı ve bu kumaş payları estetik şekilde gelinliğe bağlanmış olmalı. Bunun yanında kullanılan ipin kalitesini anlamak için dikişlerin sağlam olduğu konusunda emin olun. Gelinliğin iç yüzeyinde çıkan bir ip parçası bile size bu konuda en büyük örnek olacaktır.

Dokuların Yoğunluğu

Gelinliğinizde kalite kontrolü konusunda en önemli ayırt edici özellik kumaşın yoğunluğu olmaktadır. Fildişi renklerinde parlaklık doku analizi konusunda en önemli ayırıcı özellik olmaktadır. Bunun yanında kumaşa dokunmanızı tavsiye ederim. Eğer kumaş elinize yumuşacık hoş bir his yaratıyorsa bunu kalitesiyle bağdaştırma bilirsiniz.

İçinde Rahat Etmeniz

Kalitenin en önemli göstergelerinden biri de giydiğinizde içinde rahat olmanızdır. Üstünüze batan bir bölümü olmaması, gelinliğin hareket sırasında üstümüzden kaymaması gelinliğiniz kaliteli bir ürün olduğunu göstermektedir. 

Post navigation

  • Eşimin çok kaliteli bir gelinlik aldığını teyit ettim inşallah düğünümüz sorunsuz gerçekleşir.Teşekkürler

  • Kumaş kalitesinden ve vücudu alerji edip etmemesinden kolayca kalitesi ölçülebilir. Buna göre de basit bir şekilde seçim yapılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir