Anasayfa » Gelin Rehberi » Gelinlik » Gelinlik Kaç Provada Dikilir Ve Hazır Olur?
Gelinlik kaç provada dikilir

Gelinlik Kaç Provada Dikilir Ve Hazır Olur?

Mutlu bir karar vererek harika bir hayat yolculuğuna başlamak için kendinize özel, tamamen sizi anlatan bir gelinlik için satın almak yerine diktirmeye karar verdiyseniz; önünüzde provalardan oluşan keyifli ve bir o kadar da heyecan verici bir süreç başlıyor demektir. Yalnız size önerimiz; hayatınızın en önemli elbisesini diktirmek yerine satın almak istemeniz durumunda; önünüzde bulunan sürenin yeterli olup olmadığını anlamak için, gelinlik kaç provada dikilir ve hazır olur konusunda kesin bir bilginiz olmanız gerekir.

Terzinizi seçtiğinizde size; seçtiğiniz gelinlik tasarımı için dikim süresi ve provalar ile ilgili bir zaman çizelgesi verilecektir. Atölyede diktirmeniz durumunda; orda çalışan stilist tasarım danışmanları; sizlere gelinlik modelinin dikim süresine etkileri ve provalar hakkında detaylı bilgiler vererek teslim tarihini anlaşma sırasında yazılı olarak belirtilecektir. Şimdi size; klasik ve sade bir gelinlik modeli tercih etmeniz durumunda ortalama olarak ne kadar süre içinde hazır olacağı ve kaç prova randevusunda bulunmanız konusunda bir ön fikir vereceğiz.

Gelinlik Diktirmek İçin Kaç Prova Gerekir?

Gelinlik modelini seçip, bu konuda tecrübesi olan bir terzi ya da atölye ile anlaşma yapmanız; sabır, heyecan ve zaman isteyen bir sürecin içine girmeniz anlamına gelecektir. Kaç prova gerekeceği ya da ne kadar zaman içinde gelinliği teslim alacağınız konusu; seçilen gelinlik tasarımına ve gelinlik üzerinde düşünülen ayrıntı ve detaylara göre değişiklik göstermektedir.

İşlemesi olmayan ya da yoğun olmayan, sade bir gelinliğin ortalama olarak bitim süresi üç ile dört ay arasında değişmektedir. Fakat seçilen gelinlik modeli işçilik gerektiren ayrıntılara sahip ise; seçilen tasarımın dikilip tamamlanma süresi beş hatta altı ayı da bulabilmektedir.

Gelinlik provaları dikiş sürecinde değişken bir yapıya sahip olmaktadır. Bu değişken tabloya pek çok etken neden olabilir. Kilo alması, kilo vermesi, model üzerinde yapılması planlanan ayrıntılara ilave yapılması gibi pek çok örnek prova sürecinin değişmesine neden olabilse de genel olarak sorunsuz bir dikim sürecinde gelinlik kaç provada dikilir süresini verebiliriz:

Tasarım süreci; gelinlik modeli, kumaş cinsi, üzerinde yer alması istenen detaylar karar verdikten sonra; üst beden ve etek kısmı için bir gelin adayının ortalama olarak bir ya da iki kez provaya girmesi gerekir. Tasarım provaları bittikten sonra sıra üretim provalarına gelir.

Üretim Provaları; tasarım provalarının ardından gelinlik ön hatlarıyla ortaya çıkmaya başlar. Üretim sürecinde yapılan provalar, gelinlik dikimi konusunda, seçilen modelin istenilen sonuca ulaşması bakımında oldukça önemlidir. Sorunsuz, planlandığı gibi, herhangi bir değişiklik yapılmadan ilerleyen üretim provaları duruma göre dört ya da beş kez olmaktadır.

Tadilat Provaları; Tadilat provalar bazı durumlarda gerekli olmaz. Fakat bazen gelinin son anda verdiği kararla; gelinlik üzerinde ufak tefek değişiklik yapılması amacıyla bir iki seans sürebilir.

 

Gelinlik Ne Kadar Sürede Dikilir?

Gelinliğin dikilip hazır olması konusunda üç ana aşama bulunmaktadır.

  • Tasarım Süreci
  • Üretim Süreci
  • Tadilat Süreci

Tasarım Süreci

Gelinlik kaç provada dikilir sorusunda tasarımın yapılması, kumaşın, dantelin ve aksesuarların seçilmesi, ölçümlerin alınması ve son teslimat tarihinin onaylanması gibi ayrıntıları kapsayan ilk süreç tasarım süreci olarak adlandırılır. Bu süreç genel olarak on beş gün ile bir ay arasında bir zaman dilimi içermektedir.

Üretim Süreci

Tasarım süreci tamamlandığı zaman; gelinlik dikimi için ikinci aşama olan üretim sürecine geçilir. Üretim sürecinde karmaşık detaylar, özel nakış ve işlemeler yapılarak tasarlanan gelinlik kumaş üzerine dökülmeye başlar. Gelinlik bu süreçte ana hatlarıyla ortaya çıkar. Seçilen gelinlik modeli eğer çok karmaşık yapıya sahip değilse; bu süre ortalama olarak iki aylık bir zaman dilimini kaplamaktadır.

Tadilat Süresi

Gelinlik modeli üzerinde yapılacak değişiklik ya da tadilatların gündeme geldiği bu süreç ortalama olarak bir aydır. Bazen tadilat sürecine gerek duyulmaz. Fakat genelde gelin adaları; düğün hazırlığına bağlı olarak yaşadığı heyecan ve stres gibi durumlar nedeniyle kilo ya da beden değişikliği yaşayabilir. Gelinlik üzerinde yapılacak son düzenlemeleri içeren bu süreç on beş gün ile bir ay arasında esnek bir süreye sahiptir.

Üç sürecin tamamlanıp gelinliğin teslim edileceği tarih; düğün gününden en az on beş gün önce tamamlanmış olmalıdır. Gelinlik diktirme konusunda merakınız uyanan farklı bir ayrıntı da; bu süreç içinde kaç provaya gideceğiniz olmaktadır.

 

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir